Connect with us

ПОЛИТИКА

Цветанов си остана политически лицемер

За малко повече от година всичко в света на бившия зам.-шеф на ГЕРБ от бяло стана черно

Когато прескачат от една партия в друга, политиците обикновено се оправдават, че старата им формация е изоставила принципите си. Същия аргумент използва бившият зам.-шеф на ГЕРБ Цветан Цветанов, за да обясни смайващата лекота, с която натири своите съратници в името на солова политическа кариера. „Това вече не е партията, с която дълги години бях свързан”, обяви драматично той, когато хвърли членската си книжка.

Така ли било? Нищо подобно. ГЕРБ си остава същата, каквато винаги е била. Просто Цветанов трябваше да потърси нови пътища, за да осъществи амбициите си, след като досегашните се затвориха за него, когато се сгромоляса от партийния връх. В подобна ситуация един достоен политик би признал честно своята роля в скандалите, грешките и несполуките от общото им минало. На Цветанов обаче не му стигаше смелост за нещо подобно. Затова, без много да му мисли, отметна от себе си споделените с бившите си съпартийци грехове. Аз милеех за ГЕРБ, на другите не им пукаше, затова ме отстраниха и поех по нов път – такава е елементарната и

наивна версия на събитията

около неговия политически крах, която ни пробутва.

Човек може да гледа единствено с насмешка (и известно съжаление) на подобни оправдания. Особено ако си припомни ключовото място, което Цветанов заемаше в партията повече от десетилетие. От раждането си ГЕРБ имаше две лица подобно на двуликия Янус – едното на Борисов, другото на Цветанов. Малцина помнят, че през 2010 г., когато първото правителство на Борисов беше още в пелени, неговият партиен заместник го беше задминал по рейтинг. „Ние заедно с Цветанов имаме 115 процента срещу 40 на президента. Ние с него сме скачени … Затова му се радвам като на син, като на дете”, вълнуваше се тогава Борисов. Дали беше искрен или не, няма особено значение. Ролята на Цветанов като втори човек в партията и в правителството (в качеството му на вътрешен министър) не оставяше съмнение, че той е сред най-важните хора в държавата. За известно време името му дори се спрягаше – лично от Борисов – като кандидат на ГЕРБ за президентските избори през 2011 г.

Славата му се оказа мимолетна

Популярността му бързо се стопи, най-напред заради скандалите около имотното му състояние. След това дойде аферата с лекарите от Горна Оряховица, които публично обвини в убийство, обвиненията в незаконни подслушвания, безбройните му битки със съдебната власт, множеството спорни полицейски акции, пропаднали в съда. Към края на първия мандат на Борисов неговата дясна ръка беше най-мразената политическа фигура в страната и най-слабото място на правителството. Но винаги се отърваваше от последствия благодарение на странната мекушавост на своя бос, който се задоволяваше с някоя по-строга дума или плесване по ръката. “Партията трябваше да бъде изграждана, партийната работа е тежка и неблагодарна… Всеки иска да стане депутат, кмет, общински съветник. Тези хора се карат, па се разправят, па спорят, па си правят интриги и т.н. Цветанов е като кошчето за душевни отпадъци на всеки един от тях. Аз съм му дал да се занимава с тази работа”, обясняваше слабостта си към него Борисов.

Ако оставим държавните бъркотии настрана, Цветанов се стремеше да направлява и политическата дейност на ГЕРБ. Например той неизменно оглавяваше предизборните щабове на партията. Не го смущаваше това, че като шеф на МВР, който разполага с огромни възможности да оказва влияние върху вота, създава опасност за коректното му провеждане. Също така винаги намираше време да обгрижва партийните структури – дори по едно време се амбицира да гради такива в съседна Турция. В тази връзка още от онова време датира двусмисленото му отношение с ДПС – докато в парламента се лаеха едни други, на изборите, например местните през 2011 г., Цветанов спокойно допускаше взаимодействие между своята партия и формацията на Ахмед Доган в смесените райони. Трябва да се отбележи и позицията му спрямо февруарските протести през 2013 г., които свалиха първия кабинет на Борисов – тогава Цветанов плашеше хората, че криминалният контингент е надигнал глава и държавата едва ли не ще потъне в хаос, ако ГЕРБ падне от власт.

Единственото, което се промени в политическото поведение на Цветанов през втория мандат на Борисов, беше, че

стана по-прикрит и обигран,

след като беше монтиран в парламента, за да поддържа сложната конфигурация от политически сили, които крепяха кабинета „Борисов 2”. Тук отново пролича нюансираното му отношение към ДПС. При управлението на Орешарски той беше в жесток конфликт с влиятелния депутат от движението Делян Пеевски. „Г-н Цветанов, да ви кажа – вие вадите много лъжи, но тепърва ще излиза вие с колко криминално проявени лица сте се виждали!”, скачаше му Пеевски от парламентарната трибуна през 2013 г. Две години по-късно зам.-шефът на ГЕРБ говореше пред медиите, че „има прекалено голяма фиксация върху отношението ни към ДПС и Пеевски” и вместо конфронтация трябвало да се търси „диалог за реализирането на конкретни политики”. Резултатът от диалога с ДПС се оказа „историческият компромис” по правосъдната реформа, който доведе до разпадането на Реформаторския блок – тогавашния основен партньор на ГЕРБ във властта, и косвено допринесе за рухването на второто правителство на Борисов в края на 2016 г.

Позицията на Цветанов в партията обаче продължаваше да бъде непоклатима. Нищо, че като нейния главен „изборджия” се очакваше да понесе някаква отговорност за разгромната загуба на ГЕРБ на президентските избори през 2016 г. Но нали си оставаше „детето” на Борисов, така че

и този провал го подмина

Но поражението му остави горчилка в устата, свидетелство за което беше трайната му неприязън към новоизбрания държавен глава Румен Радев. Тази антипатия намери израз в атаки срещу президента като създаването на парламентарната комисия, проучваща избора на изтребители „Грипен” от служебното правителство на Радев от 2017 г. В същото време Цветанов безспирно показваше колко е щастлив от правителството на Борисов. „Демокрацията не е в опасност, тя е в опасност при служебен кабинет, когато се управлява еднолично в лицето на президента. Сега имаме парламент, имаме опозиция, парламентарно мнозинство. Имаме стабилно правителство и параметри, които ни отреждат до най-развитите държави в ЕС. Премиерът Бойко Борисов вече е цененият фактор за стабилността в Европа” – така говореше зам.-шефът на ГЕРБ в края на 2018 г.

И това отношение не претърпя промяна дори и след като поредният имотен скандал, в който беше въвлечен, принуди Борисов да го скрие на дъното на партийната резервна скамейка. Макар и неангажиран с кампанията за евроизборите през 2019 г., Цветанов бодро уверяваше по медиите, че предстои поредна победа на ГЕРБ. С всички сили се държеше да не изпусне каквото е останало от кариерата му – даже пробва да се прикачи като сътрудник на парламентарната група на партията. И

чак когато му стана ясно, че кариерата му в ГЕРБ е приключила,

демонстративно скъса членската си книжка и се захвана да гради своята партия „Републиканци за България”.

И всичко в света на Цветанов, което довчера беше бяло, изведнъж стана черно. От демократично управлението на Борисов се превърна в еднолично. Правителството, което Цветанов преди хвалеше като европейско, стана изразител на руските интереси на Балканите. Натискът на гражданските протести, които през 2013 г. той оспорваше, през 2020 г. беше вече легитимна причина за предсрочни избори. Президентската институция, която обявяваше за бастион на БСП, сега настояваше да бъде уважавана и защитавана. А ДПС, за което твърдеше, че трябва да се работи посредством диалог, нарочи за основен политически враг наравно с ГЕРБ.

Сега Цветанов очаква 400 000 избиратели да гласуват за него и да го направят „незаобиколим фактор в следващия парламент”. Повече от съмнително е, че толкова много българи ще могат да преглътнат лицемерието му и да го издигнат до статута на влиятелен политически актьор. Или поне трябва да се надяваме, че е така.

Continue Reading

ПОЛИТИКА

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”.

Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил Петков и Асен Василев заради неучастието на партията им в управлението. Масово структури по места, където ги е имало, се напускат от верни партийци и мнозина признават, че нов фаворит им е Радостин Василев и новата партия МЕЧ. Коментари се правят и в полза на „Величие”, тъй като партията успя да влезе в парламента и да се намести като уж конструктивна опозиция.

Проблемите в ПП не са от вчера – партията на бившите управляващи бележи сериозен отлив на симпатизанти и актив из цялата страна и особено край морето, а в единствената й солидна маса е в столицата. По думите на активисти, с които вестникът разговаря, лидерите са оставили напълно обиколките из страната и структурите са на самотек, офисите се използват за всичко друго, но не и за партийна дейност, а работата на депутатите на партията е само на жълтите павета, но не и из малките населени места.

Всичко това плюс липсата на управляващо мнозинство постоянно водело до отлив на симпатизанти и активисти по места, а според приближени до съпредседателите, първенците в партията вече не излизали от столицата и затова структурите пустеели. По думите им, двамата първенци гледали само собствения си интерес и се вълнували от интригите под масата с настоящите управляващи, а никой не се интересувал от работата на областните ръководства, като членове все повече се заглеждали по МЕЧ и „Величие”. Нямало и опити подобни напускания да се спират, тъй като първенците по места не се вълнували от поведението на екипите си, след като „лидерите идват само за избори при нас”, а иначе никой не им обръщал внимание.

Според избраници повечето хора на ПП по места чакат нови избори, за да видят лидерите и фаворитите си лично, тъй като иначе никой не ги посещавал. Проблем били и парите за партията, които се полагали като субсидия, тъй като неизвестно как, според малцината останали в структурите по места, мероприятия не се правят, офисите стоят празни и няма никакви организирани мероприятия.

Масово активисти на „Продължаваме пропадането“, както иронично наричат ПП, признават, че партията замира и откакто не е в управлението интересът на лидерите Кирил Петков и Асен Василев рязко стихнал. Сега много от довчерашните членове си търсят нови пристани като Руди Гела и „Величие”.

#thesofiatimes #bulgaria #world #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ПОЛИТИКА

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще разберат, че Крим отдавна принадлежи на Русия.

“Такъв беше случаят много преди да се появи Тръмп. Още веднъж, това е войната на Обама. Това е война, която никога не трябваше да се случва”, заявяма Доналд Тръмп в интервю за сп. “Тайм” по случай 100-те си дни в Белия дом. “Крим се върна при руснаците. Барак Хюсеин Обама им го даде, не аз”, добавя американският президент. „Не мисля, че Украйна някога ще може да се присъедини към НАТО“, казва още Доналд Тръмп.

Президентът на САЩ не смята, че Украйна “един ден ще може да се присъедини към НАТО”. “Мисля, че точно това предизвика войната още от първия ден, в който започнаха да говорят за присъединяване към НАТО. Ако тази идея не беше повдигната, щеше да има много по-малък шанс тя да избухне”, казва Тръмп.

„Мисля, че мирът (в Украйна) е възможен. С мен като президент е възможен, дори много възможен. Ако някой друг е президент, няма шанс“, казва американският лидер пред “Тайм”. Тръмп отбелязва, че думите му за възможността за прекратяване на конфликта в Украйна в първия му ден на поста са преувеличени и че той просто се е изразил образно. „Говорих образно, казах го като преувеличение, за да изразя гледната си точка. (…) Очевидно хората знаят, че го казах на шега“, добавя той.

Тръмп споделя пред “Тайм”, че не смята, че конфликтът в Украйна “ще продължи дълго”. Американският лидер нарича конфликта „войната на Байдън“ и подчертава, че „няма нищо общо с него“. “Никой друг не би могъл да го спре. Мисля, че ние можем да се справим с това. Мисля, че (конфликтът) може да бъде разрешен”, казва Тръмп.

Според американския президент, ако украинският конфликт бъде решен, САЩ ще могат да правят бизнес както с Украйна, така и с Русия. „Ако сделката бъде сключена, допускам, че ще можем да правим бизнес и с Украйна, и с Русия“, отбелязва той.

“Ройтерс”: САЩ признават руския контрол над Запорожие, Донецк, Луганск, Херсон и Крим

Американският мирен план, предложен на Киев, потвърждава завоеванията на Русия. Планът предвижда признаване де юре от САЩ на руския суверенитет над Крим и де факто контрол върху областите Луганск, Донецк, Херсон и Запорожие, които в момента са напълно или частично окупирани от руските сили.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ПОЛИТИКА

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен процес за изборите на президент на Румъния, проведени през декември миналата година.

“Труд news” припомня, че Калин Джорджеску спечели първия тур на вота за държавен глава в северната ни съседка в изборите, които бяха касирани от Конституционния съд на страната. Джорджеску до последно водеше с голяма преднина и в социологическите проучвания и за изборите през май, преди окончателно да му бъде забранено да се кандидатира за държавен глава.

Какво се случи днес?

Съдиите от Апелативния съд в Плоещ приеха жалбата относно спирането на решението на Конституционния съд (CCR) за отмяна на президентските избори, проведени на 6 декември 2024 г., съобщава румънският вестник “Адевърул”, като уточнява, че решението идва по-малко от две седмици преди първия тур на президентските избори на 4 май.

Според решението, публикувано в портала на Министерството на правосъдието, решението не е окончателно и КС има право на обжалване в 5-дневен срок от постановяването му.

Решението от четвъртък вече предизвика реакции сред специалисти, според които няма да има ефект, пише в сайта си телевизионният канал Pro Tv.

“Уважава иска относно спиране изпълнението на оспорения административен акт. Спира изпълнението на Решение на Конституционния съд № 32 от 06.12.2024 г. до окончателното решаване на делото. Допуска иска за отмяна. Отменя Решение на Конституционния съд № 32 от 06.12.2024 г. Задължава ответника да заплати съдебните разноски на ищецът в размер на 70 леи, представляващи съдебен налог”, е решението от четвъртък на Апелативния съд в Плоещ, в което ответник е Конституционният съд на Румъния.

Августин Зегреан и Тудорел Тоадер, бивши съдии от КС, обаче обясниха пред G4 Media, че решението на съдия Александру Василе “не поражда правни последици, тъй като Конституцията ясно посочва, че решенията на КС са окончателни”.

“Решението на съдията от Апелативния съд в Плоещ не поражда правни последици, тъй като Конституцията ясно посочва, че решенията на Конституционния съд са окончателни, общозадължителни от момента на публикуване в Държавен вестник и не подлежат на общоправен контрол, те не подлежат на обжалване”, каза Тудорел Тоадер.

“Решението на Апелативния съд в Плоещ е очевидно е недопустимо. Решенията на КС не са административни актове, те са окончателни, общообвързващи съдебни решения, които не могат да бъдат обжалвани”, заяви Августин Зегреан.

Друг експерт по конституционно право обясни пред цитираното издание, че става въпрос за “дисциплинарно нарушение на съдията от Плоещ”. “Неизпълнението на решенията на КС представлява дисциплинарно нарушение”, заяви той.

Също така бившият съдия Кристи Данилец заяви, че съдия Александру Василе е “злоупотребил със съдебната власт”. “Върховният съд със сигурност ще го поправи. Съдията от Плоещ може да бъде обект на дисциплинарно разследване”, уточни той.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА1 day ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА3 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА5 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА6 days ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА1 week ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

Trending