Uncategorized
Много пъти съм похапвала скришно, носех си храна без треньорките да знаят
Обожавам да слушам залата как скандира името ми, сподели Неви. Невяна Владинова, заела престижното трето място в анкетата „Спортист на годината“ за 2017 година. Тя е новата звезда на родната художествена гимнастика.Година след година методично изкачваше стъпалата към елита на този спорт и през 2017-а вече твърдо е в голямата игра за медалите. Засега се радва на бронзово сияние – заслужи общо три медала от световното и европейското първенство.
– Здравей, Невяна! Как си в този ритъм на анкети и банкети? Или за теб само анкетите са бягството от реалността?
– Да, напоследък ми се събраха доста анкети и банкети. Но за нас това е малко разнообразие, така че сме доволни. Плюс това им се вижда края и с края на празниците започваме пак усилени тренировки, така че ни дойде добре.
– Художествената гимнастика изпраща поредна успешна година. Ти си трета в анкетата „Спортист на годината“, ансамбълът и треньорката са първи за 2017-а. Но знаем традициите в този спорт. Иска ли се още и… още?
– Винаги се иска още. Ансамбълът винаги е имал добри позиции. Отборът беше много силен, този ги замества достойно, но се радвам, че и в индивидуалното си връщаме позициите. Мисля, че оттук нататък е наложително да се иска още.
– Очакваше ли призовото трето място в десетката. Как го прие?
– Не, изненадах се. Първо бях много щастлива, че изобщо бях номинирана. Не мислех на кое място ще съм. Когато разбрах, че съм трета, даже малко трудно повярвах. Започнаха да минават десето, девето… и така до четворката. Много се зарадвах, че съм в тройката.
– Кога ти бе малко по-напрегнато – когато излизаш на съчетание или с вечерния тоалет пред спортния елит?
– Определено с вечерния тоалет. Мисля, че се забеляза. Постарах се да не ми личи, но мисля, че не ми се получи. Това е нещо много различно за мен. Свикнала съм да съм на терена. Там знам как да се концентрирам, да се вглъбя в себе си. Това беше нещо ново, но се надявам, че и с това ще свикна.
– Кога ти беше най-тежко през годината? Имаше Световно, Европейско, стартове за Световната купа…
– Може би най-тежко ми беше на световните игри в Полша. Те бяха много близко след Европейското, след възстановителния ни лагер и не бях много добре подготвена. Не се представих, както очаквах. Може би тогава леко се разочаровах, но много бързо ми мина.
– Да те върнем отново в залата. Как започна историята на Невяна Владинова?
– Започна много отдавна, бях много малка – на 6 години в Плевен. С майка ми се разхождах в центъра, видях гимнастичките, които носеха уредите си със себе си – обръч, бухалки, лента и просто реших, че искам да стана като тях. Прибрах се вкъщи и казах на майка ми: „Искам да съм гимнастичка.“ Не че ме е спирала, но понеже тя е била гимнастичка, не искаше това да е нейна неизживяна мечта. С много уговорки ме прати в залата. Отидох и после на 11 години една треньорка в клуб Левски Мариана Василева ме хареса. Попита родителите ми дали са съгласни да дойда тук и всъщност тогава почнах по-сериозно да тренирам.
– Художествената гимнастика е изключително красив спорт, но и изцеждащ състезателките. От какво ти е най-тежко да се лишаваш?
– Не мога да кажа, че се лишавам от нещо, честно казано, особено в момента. Може би единствено от времето за семейството ми и за хората до мен. Това е единственото, което ми липсва.
– В художествената гимнастика сме чували за много драми. За гимнастички, които са готови да захвърлят всичко. Имала ли си такъв момент?
– Не, не си спомням толкова тежък момент. Може да е имало нещо на някоя тренировка, но се разминава много бързо. Никога не съм си казвала, че ще захвърля всичко.
– Случвало ли се е да похапваш нещо скрито от очите на треньорския щаб?
– Случвало се е на всяка гимнастичка със сигурност. Като малка имах повече проблеми с килограмите, вече не е така. Старая се да изглеждам добре без да гладувам. Но като малка много пъти съм яла тайно и скришно и съм си носела храна без треньорките да знаят.
– Направило ми е впечатление, че в гимнастиката се демонстрират много приятелски отношения между конкурентки. Всичко това реално ли е или само за пред публиката?
– При нас наистина е реално. Особено с Катрин, а и с другите момичета съм близка. Приятелки сме, радваме се една за друга. За останалите не мога да говоря, но може би има интриги, няма как – все пак е изцяло женски спорт. 100% има.
– Значи има и някаква ревност.
– Пак между нас мога да кажа, че няма. Аз се радвам на успеха на всяка една. Щом е там, го е заслужила. За конкурентките от другите страни не мога да говоря.
– Твоят пробив в големия спорт реално е на турнира Гран при в Москва, когато се класира четвърта. Помниш ли това състезание?
– Помня го, да. По принцип не бях заявена за него. Много малко преди състезанието ми казаха, че състезателката, която трябваше да отиде, се е контузила и дали съм готова да отида. Брани, моята треньорка, веднага каза „да“. За мен беше много важно състезание. Много набързо дойде и мина. Затова може би не го усетих толкова.
– Нямаше време да се уплашиш.
– Да, да се напрегна и да се уплаша. Мисля, че затова мина толкова добре.
– Свикна ли вече с многото пътувания и състезания?
– Свикнах, да. Пътуваме постоянно. Може би единственото, с което не мога да свикна са полетите, но всичко друго е наред.
– А имаш ли любима държава?
– Испания и Италия са ми любимите държави.
– Обръч, лента, бухалки, топка – с кой уред най-много се обичате?
– Честно казано, всеки ден е различен. Понякога едното върви, друг път – не. Със сигурност лентата е един от най-трудните уреди за всяка една от нас. Може би най-много харесвам бухалките, но те пък са много сложни. В състезание е доста трудно да се играят.
– А кой е най-рисков? Може би пак бухалките…
– Бухалки, топката много бяга, лентата много се оплита… Всички.
– По колко време се тренира едно съчетание от „А“ до „Я“ с конкретен уред?
– Ние ги тренираме всеки ден. И четирите съчетания трябва да се работят през деня. Докато не се изработят, не се спира.
– Колко часа си в залата?
– Между шест и осем часа съм в залата на ден. Почиваме на обяд, но от сутринта до вечерта сме там.
– А истории за миналото слушате ли?
– Слушаме, да. Много често са много интересни. Най-често се радвам, че не живея в миналото, а съм в това време.
– Колко години вече работите заедно с твоята треньорка Бранимира Маркова? И вярно ли, че отношенията ви са почти като на майка и дъщеря?
– Вече осма година работим заедно. Много сме близки. В живота мога да си споделя абсолютно всичко с нея. Но все пак мисля, че имам достатъчен респект от нея, за да може на тренировки да я слушам като треньор, а след това да ми е като майка.
– Спомена, че осем години вече сте заедно. Кога си ѝ била най-сърдита?
– Случвало се е да спорим. Не мога да се сетя кога съм била най-сърдита. Може би ѝ се разсърдих тази година точно на тези световни игри, за които говорех. Не че ѝ се разсърдих, но бях ядосана, защото преди да изляза да играя, винаги я гледам и знам кога тя знае, че аз ще го изиграя. А този път тя знаеше, че аз няма да го изиграя. После ѝ казах: „Вие сте виновна…“
– Тя как го прие?
– Направи се, че е моя прищявка, но мисля, че се замисли. След това ми каза: „Може би си права, може би аз ти предадох от моето напрежение и затова така се получи.“ И двете си взехме поука.
– Мина през най-голямото напрежение на олимпиадата в Рио. Дебютира и вече знаеш какво е състезанието под знака на петте преплетени кръга. Завърши седма в многобоя. Как приехте това класиране ти и ръководството на федерацията?
– За мен това състезание беше много хубаво. Беше различно от всяко друго. Прие се много добре. Разбира се, можех да се класирам и по-напред, но за първа олимпиада това, че изобщо се класирах за многобоя за мен беше много важно. Мисля, че оттам тръгна моят старт като световна гимнастичка.
– Кое е различното на олимпийските игри от другите състезания?
– Различното е, че бяхме в селото всякакви спортисти, а не само познатите лица от нашето състезание. Едни се радваха, други плачеха. Всеки си изживяваше емоцията.
– Медал от Олимпиадата в Токио през 2020-а изглежда ли ти вече реалност?
– Да, изглежда ми реалност. Мисля, че наистина имам големи шансове. Въпросът е да съм здрава дотогава, да работя много и оттук нататък всичко зависи от това как ще се подготвя.
– Кой от успехите ти досега най-много ти е на сърце и най-много си го обичаш? Може би златният медал от Световната купа в Минск? Или бронзът от световното в Италия?
– Бронзът от Световното определено е много ценен за мен. Може би той и медалът от Световната купа в София, защото все пак беше пред родна публика. Беше много прекрасно изживяване.
– Какво е усещането да играеш пред родна публика?
– На мен лично много ми харесва. Обожавам да слушам залата как скандира името ми. Много ми помагат, дават ми сили, не ме напрягат по никакъв начин.
– Вярваше ли, че ще има толкова много зрители в „Арена Армеец“?
– Надявах се, че много хора се интересуват от нас. Надявам се догодина на световното залата да е още по-пълна и да ни подкрепя още по-силно.
– Къде публиката е най-пъстра, най-интересна?
– В Испания. По принцип в нашите зали е по-скромна публиката, но там определено се чувстваме като на футболен мач. Хората не спират да викат, не знам откъде събират сили да го правят цял ден.
– А в Япония?
– В Япония са доста скромни хората.
– Там сте на театър.
– Да, точно. (смее се)
– Мислила ли си някога да се откажеш? По осем часа си в залата, малко или много този спорт е монотонен, едно и също се прави докато стане перфектно…
– Монотонен е, докато не почне състезателният период. Тогава вече е доста интересно. Не, не съм мислила да се отказвам. Разбира се не всеки ден има това стопроцентово желание да тренирам и да правя едно и също, но на мен ми харесва. Обичам това, което правя.
– А каква се виждаш след края на кариерата си?
– Това ми е страшен въпрос. Още не мога да си представя деня, в който няма да тренирам. Най-вероятно ще стана треньор. Не знам дали е това, което искам да правя, но със сигурност ще помагам на националния отбор.
– Ще бъдеш ли треньор – диктатор или не?
– По-скоро не. (смее се)
– Загатваш в някои интервюта за сватба. Какво е положението на личния фронт? Ще ни кажеш ли нещо за любимия човек до теб?
– Сватба ще има, но ще е след олимпиадата, защото това е едно голямо събитие, което искам да организирам както трябва. С любимия ми човек си живеем като женени заедно.
– Приятелят ти Веселин свикна ли вече с твоя убийствен работен ритъм, с отсъствията, лагерите. Не те ли ревнува от спорта?
– Не, от спорта не ме ревнува. Много ме подкрепя. Свикнал е, доколкото е възможно. Поне не ми се оплаква. Най-вероятно не му е много приятно, особено лагерите, защото са по-дълги. Състезанията са по пет-шест дни, но когато заминем за 20 дни, със сигурност му е тежко.
– А ти него ревнуваш ли го?
– Случвало ми се е, но избягвам. Не обичам тези крайности.
– Беше избрана и за жена на годината. Как се почувства? Колко по-различно беше това признание от спортните призове и награди?
– Различно и много хубаво признание за една жена, за едно момиче. Определено ме поласка.
– Къде обичаш да си почиваш, ако въобще можем да говорим за почивка при вашия ритъм?
– Вкъщи, защото така или иначе толкова рядко се прибирам, че понякога си мечтая просто да си дойда у дома за два-три дни.
– За Нова година премии има ли от Илиана Раева?
– Има как!
– Три дни сигурно…
– Два дни за Коледа и два дни за Нова година.
– Какво изпитваш към Илиана Раева?
– Възхищение. За мен тя е един много добър пример за жена, за сила, за това как трябва да се боря за всичко. Много ни помага и съм ѝ много благодарна.
– А имаш ли любимка от „златните“ момичета от нейното поколение?
– Да, Мария Петрова ми е любимата гимнастичка. Много я харесвам и нея – и като гимнастика, и като жена. Даже мисля, че и в днешно време да се състезаваше, пак щеше да е много добра.
– Как гледаш на съдийството, защото много хора казват, че това е субективен спорт? Доколкото това е така?
– Субективен спорт е, няма как да не е. Но мисля, че и на съдиите не им е особено лесно. И все пак, когато си добър и си изиграеш нещата, те не могат да си затворят очите.
– А рускините толкова ли са силни?
– Да, много са силни. Може би имаше период, в който ги „бутаха“, но в момента са много силни и играят много сложна гимнастика. Стараят се много.
Uncategorized
Борисов и Пеевски опоскаха и последните пари на държавата

Бюджетът е пред бедствие. Почти опря до парите в Сребърния фонд
Задълженията на Българската народна банка към правителството, които на практика са равнозначни на фискалния резерв, са били 5.98 милиарда лева към края на миналата седмица. Това показва седмичният баланс на управление „Емисионно“ към 4 април (петък), публикуван по-рано днес. При положение че днес държавата е изплатила между милиард и половина и два милиарда лева за пенсии, излиза, че от безпаричие правителството едва се е разминало с нуждата да посегне на резервите на пенсионната система.
Сребърният фонд е възлизал на 3.96 милиарда лева, което означава, че държавата е разполагала с ликвидност в размер най-много половин милиард лева над него. Това е нищожен буфер на фона на икономика с годишен обем от 215 милиарда лева и бюджет с планирани разходи от 96.7 милиарда лева. Почти сигурно е, че държавата вече е изразходвала около 80% от останалите буфери, които формират фискалния резерв – включително фондовете за извеждане на ядрени мощности, за управление на радиоактивни отпадъци, учителския пенсионен фонд и още няколко по-малки компонента.
Облекчение временно носи изтегленият днес вътрешен заем от половин милиард лева под формата на Държавни ценни книжа. През този месец се очакват по-високи от обичайното приходи – както от вноската на Българската народна банка от печалбата ѝ, така и от данъчните плащания по приключващата кампания за личен подоходен данък за изминалата година.
Всичко това обаче са палиативни мерки, които само временно стабилизират положението, без да решават тежките проблеми на публичните финанси. Фактът, че се стига до заем само за да не се прибягва до Сребърния фонд, показва, че бюджетът е в сериозна криза – състояние, подобно на това след оставката на първия кабинет „Борисов“ през 2013 г.
Дори ако този месец, благодарение на еднократни фактори, бюджетът „поеме въздух“, от май насетне държавата отново ще бъде в режим на несигурност – дали текущите приходи ще покриват текущите разходи.
Още по-притеснително е, че това се случва едва в първия месец от действието на бюджета. Дори ако „Продължаваме промяната“ и Асен Василев се опитват да прехвърлят вината върху тазгодишния „прахоснически“ бюджет, то изпълнението му все още не е започнало да създава проблемите, които тепърва се очакват. Сегашната ситуация е резултат от инерцията на трите предходни години на прекомерни разходи. А ако тогава бяха изтеглени над 20 милиарда лева дълг, то само за тази година са планирани нови 17 милиарда – което означава, че в рамките на 12 месеца ще се емитира нов дълг, равен на 8% от БВП. Никой не намери за нужно да предотврати това при приемането на бюджета.
Предстои, разбираемо, финансовият министър да опита да внесе спокойствие чрез изяви в парламента и медиите. Вероятно ще обясни, че заемите в размер на 17 милиарда лева представляват „отворена възможност“ за покриване на крайни сценарии. И донякъде ще е прав в усилията си да успокоява.
Но сметките не излизат. Ако към края на март България вече е с бюджетен дефицит от 1.9 милиарда лева – една трета от планирания годишен дефицит – какво предстои през оставащите девет месеца? Как ще се изпълнява инвестиционната програма? При 13 милиарда капиталови разходи, които още не са започнали да се плащат, как дефицитът ще бъде ограничен до 6 милиарда лева – т.е. 3% от БВП?
Следващият абзац пиша с особено внимание, защото не желая по никакъв начин да омаловажа ничия загуба, но вече е видно: катастрофи се случват не само заради безотговорни шофьори, а и заради опасни пътища. Дали са опасни поради липса на поддръжка от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ или поради системно недофинансиране, не е напълно ясно. Безспорен е обаче фактът, че държавните инвестиции от години се използват като буфер за прикриване на фискални дефицити. А обществото започва да плаща цената за това – с човешки животи.
Бюджет 2025 е първият, който ясно показва нуждата от актуализация още в първия месец след влизането му в сила. Подобен случай помним през 2010 г., когато забавени плащания от предходната година блокираха икономиката. Втори пример беше през 2020 г. заради пандемията. Но тогава обществото имаше надежда, че след извънредното положение нещата ще се върнат към нормалното.
Днес не е така. Икономическото забавяне е глобално. Много е вероятно прогнозираният растеж да не се осъществи. Това налага актуализацията на бюджета да бъде далеч по-отговорна – с мерки от мащаб, невиждан в последните две кризи. Вероятно е дошло време за повишаване на осигурителната тежест. Може би и на ДДС – временно или за по-дълъг период. Това трябва да бъде определено от експертни анализи и реалистични прогнози.
Всичко друго би означавало влизане в дългова спирала или икономии, които ще доведат държавата до разруха.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
Uncategorized
Световния елит в надпревара да целува ръка на новият “кръстник

- Световният елит на опашка да целуват ръка и правят “дарения” във Флорида.
- Тече ожесточена надпревара между световните лидери да присъстват на церемонията на Тръмп.
- Зеленски и Дявола Урсула НЕ СЕА поканени нарочно.
Тече ожесточена надпревара между световните лидери да присъстват на церемонията на Тръмп: Инаугурацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп предизвиква истинска надпревара сред световните лидери, които отчаяно се стремят да получат покана за събитието на 20 януари.
Традиционно чуждестранни лидери не присъстват на встъпванията в длъжност на американски президенти, но Тръмп, както обикновено, реши да наруши и това правило, като отправи покана към китайския президент Си Дзинпин. Макар Си да е отказал лично участие, се очаква високопоставен представител на Китай да присъства на церемонията.
Според източници ред Post, много други лидери се опитват по всякакъв начин да получат достъп до събитието, като активно използват своите агенти във Вашингтон. „Те полудяват – Чили, Перу, Нигерия, Мозамбик. Всички те искат да присъстват“, споделя регистриран чуждестранен агент. Същевременно, той отбелязва, че не всички страни имат реален шанс да бъдат поканени. „Ако сте Коста Рика, няма как да получите покана. Каква е добавената ви стойност? Вие не носите големи бизнес възможности или значителни инвестиции от вашата страна.“
Инаугурацията на Доналд Тръмп, който ще стане 47-ият президент на САЩ, ще се състои на западната фасада на Капитолия. След клетвата, столицата ще бъде изпълнена с празненства и балове, отбелязвайки мирния преход на властта
Инаугурацията на Доналд Тръмп, който ще стане 47-ият президент на САЩ, ще се състои на западната фасада на Капитолия. Церемонията ще бъде ръководена от председателя на Върховния съд Джон Робъртс. След клетвата, столицата ще бъде изпълнена с празненства и балове, отбелязвайки мирния преход на властта – нещо, което много чуждестранни лидери виждат като уникална черта на американската демокрация, добавя изданието
Както богатите американски граждани и корпорации, които вече са дарили над 170 милиона долара за инаугурационния фонд на Тръмп, така и чуждестранните лидери се водят от своите собствени интереси. Те искат да използват възможността да представят своите приоритети пред новата администрация.
Например, президентът на Нигерия, Бола Ахмед Тинубу, вероятно се стреми към американска помощ за справяне със сигурността в проблемните северни райони на страната, както и към икономически инвестиции в по-стабилния юг.
Освен това, Тръмп е поканил лидери, които споделят неговите политически и идеологически възгледи. Сред тях са италианският премиер Джорджа Мелони, която заяви, че ще се опита да присъства
Освен това, Тръмп е поканил лидери, които споделят неговите политически и идеологически възгледи. Сред тях са италианският премиер Джорджа Мелони, която заяви, че ще се опита да присъства, и президентът на Аржентина Хавиер Милей, който също планира да присъства. Президентът на Ел Салвадор, Найиб Букеле, известен със своята успешна борба срещу насилието на банди, също е получил покана, както и бившият бразилски президент Жаир Болсонаро. За унгарския премиер Виктор Орбан няма и съмнение, че ще е сред присъстващите.
Зеленски за церемонията на Тръмп: Ако иска да отида, ще се радвам да го видя
Един от най-активните кандидати за присъствие е украинският президент с изтекъл мандат в далечния 20 май миналата година Владимир Зеленски, който публично изрази желание да участва. Макар че Тръмп не е отправил официална покана, той заяви миналия месец: „Ако иска да отида, ще се радвам да го видя.“
Според източници, близки до Тръмп, около Зеленски има хора, които се опитват да уредят поканата по различни канали, включително чрез съюзници на Тръмп. „Силен интерес има, защото през последните четири години международната обстановка се промени драстично. Много световни лидери искат първи да се срещнат с него, за да изразят своята позиция и да повлияят върху начина, по който Тръмп ще отговори на глобалните кризи“, обяснява Брайън Ланца, бивш старши съветник в кампанията на Тръмп, който сега работи като външен консултант.
Тази новина подчертава както дипломатическата динамика, така и личните интереси, които движат световните лидери в опитите им да се позиционират спрямо новата администрация.
Сал една-единствена Уркула фон дер Лайен няма вероятно да присъства. Всъщност към този етап и Зеленски. Дали пък с това Тръмп не иска да им каже нещо?
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
Uncategorized
Микроинфарктът често протича без никакви симптоми

Според много кардиолози най-опасният рисков фактор е… преяждането
Много хора не приемат сериозно тази диагноза, но това е наистина опасно състояние, което изисква сериозна консултация със специалист.
Всъщност, става дума за разновидност на исхемичната болест на сърцето, при която в отделните части от мускулната тъкан на миокарда се развива некроза. То се диагностицира трудно, тъй като в началото не се проявява с почти никакви симптоми.
Особено, ако човек страда от стенокардия, той въобще не би обърнал внимание на едва доловимите болки в сърцето. Специалистите посочват характерните признаци на това състояние:
1. Различна по интензивност болка. Внезапните остри болки са характерни за същинския инфаркт, но могат да се проявят и при микроинфаркт.
Типичната болка е пареща, стягаща, нетърпима. Тя се локализира между лопатките и преминава към гърдите, като се спуска и към корема. Може да ирадиира и към шията и ръката, а някои пациенти се оплакват от болки в долната челюст.
Атипичните варианти на микроинфаркта протичат с липса на болкови усещания. В такива случаи само ЕКГ може да открие микроинфаркта.
2. Нитроглицеринът не помага, което означава наличие на некроза на миокардната тъкан.
3. Слабост и студена пот по цялото тяло.
4. Страх и тревога. Типичен признак и за паническа атака, но ако не преминава 20-30 минути, вече става дума за микроинфаркт.
Много често признаците на микроинфаркта са подобни на тези на инфаркта, но когато само определени малки области от сърдечния мускул са подложени на некроза, всички тези симптоми се проявяват в по-малка степен.
Има няколко форми на микроинфаркта, които се проявяват с определени, характерни за тях черти:
1. Астматичната. Среща се обикновено при възрастни хора и такива, които страдат от хипертония или исхемична болест.
Обикновено, няма болка, а лек задух, чувство за недостиг на въздух. Когато задухът е ключов симптом на някакво състояние, трудно е да се мисли за увреждане на миокарда.
2. Абдоминална. Възниква при т.нар. диафрагмален инфаркт, при който болките се появяват в епигастралната област, като наред с това възниква и метеоризъм. Всичко това насочва специалистите към патологии, свързани със стомашно-чревния тракт.
3. Аритмична. При нея е възможна умерена болка, а може и въобще да няма такава. След изследване се установява нарушение на сърдечния ритъм и лекарите обикновено поставят диагнозата аритмия.
4. Церебрална. Симптоматиката напомня проявите на преходно мозъчно кръвообращение. Могат да се появят и двигателни нарушения, както и главозамайване.
Атипичните варианти на микроинфаркта се характеризират с наличие на болки на нетипични места, като например дясната ръка и десния крак, областта на гърба също.
Микроинфарктът се среща по-често при мъжете.
Причините за възникване на микроинфаркта съвпадат с тези, провокиращи същинския инфаркт.
Най-характерните, позволяващи да се разпознае болестта, са: увеличаване нивото на холестерола; промяна в някои места на стените на кръвоносните съдове; увеличаване агрегацията на тромбоцити; физически и емоционални претоварвания; тютюнопушене; спазми на коронарните съдове, провокирани по различни причини.
Микроинфарктът се среща по-често при мъжете. Жените, особено в по-млада възраст, са защитени от половите си хормони, но за съжаление, навлизайки в менопаузата, тази защита отпада.
Може и да не ви се вярва, но според много кардиолози преяждането може би е най-опасният рисков фактор, способен да провокира микроинфаркт.
Пушените и консервираните храни, както и солените ястия, затрудняват сърдечната дейност. Не злоупотребявайте и с животинските мазнини. За вас най-полезни са зеленчуците и задушената риба, но и тях трябва да употребявате умерено, за да не допуснете преяждане, защото това натоварва миокарда.
Симптомите за мъжете и жените може да се различават. Мъжете страдат по-често, освен това при тях в повечето случаи болестта протича с усложнения.
Но при жените няма ясни симптоми или ако се появят, се приемат за болести на стомашно-чревния тракт, затова при тях диагнозата се поставя много рядко, а това неминуемо влияе на прогнозата.
Не пренебрегвайте неблагоприятните симптоми, особено през първите дни, дори и часове. Именно тогава могат да се случат необратими последствия.
Ето в какво се изразява първата помощ:
1. Заемете хоризонтално положение и си осигурете достъп до свеж въздух (не се притеснявайте да поискате помощ от близките у дома или от други хора, ако се случи на улицата).
2. Сдъвчете таблетка аспирин и сложете под езика си нитроглицерин, но преди това измерете кръвното си налягане: запомнете: при ниско кръвно налягане никакъв нитроглицерин! Ако нямате под ръка апарат за измерване на кръвното, сложете под езика си не повече от 1 таблетка.
3. Позвънете на “Бърза помощ” и обяснете подробно състоянието си.
Ако се сблъскате с това състояние, докато сте съвсем сам, не се паникьосвайте. Направете следното:
1. Вдишайте дълбоко, за да проникне кислород във всички клетки и тъкани.
2. Започнете да кашляте колкото може по-силно, сякаш се опитвате да изплюете храчка. Това може да спаси живота ви. Опитайте да изпреварите всеки напън за кашлица с дълбоко вдишване. Изкашляйте се на издишване, така се нормализира кръвотокът. Повтаряйте през 2 секунди дълбоко вдишване и кашляне на издишване, без да спирате.
Правете това, докато дойде “Бърза помощ”. Специалистите препоръчват тази техника като най-добра в днешно време. Освен това, се постарайте да имате в аптечката си нитроглицерин, най-добре във вид на спрей. Той действа по-бързо. Запасете се и с аспирин, който в случай на непредвидени обстоятелства трябва да сдъвчете.
Микроинфарктът се лекува на същия принцип, както и инфарктът. Специалистът е този, който ще ви определи схемата на лечение. Обикновено препоръчват антикоагуланти за хората, които вече са преживели подобно състояние. Може да ви изпишат статини, антиаритмични лекарствени средства, хипотензивни препарати и допълнителни лекарства, в зависимост от симптомите.
Препоръки за възстановителния период:
1. Спазвайте режим на сън и почивка, като ги редувате с периоди на отпускане с посилни за вас физически упражнения. Не допускайте преумора, не носете тежки предмети.
Първите леки упражнения можете да започнете няколко дни след изписването от болницата. Полезни са кратките разходки, ходете пеша на свеж въздух в сутрешните и вечерни часове.
2. Избягвайте стреса. През възстановителния период са ви нужни положителни емоции, но без да прекалявате, защото понякога и те могат да навредят на сърцето.
3. Хранете се правилно, балансирано, без пушено, мазно и солено. Използвайте неутрални продукти, особено полезни за миокарда са сушените плодове.
Микроинфарктът в повечето случаи е заради небалансиран начин на живот и редовен стрес.
Често хора над 55 години получават микроинфаркт, затова е добре да ограничат употребата на мазна храна, да се откажат от алкохола и цигарите, за да избегнат неблагоприятните последствия. И не на последно място, никакво самолечение, просто спазвайте препоръките на специалистите.
Яна Бояджиева




🔥 Северна Корея потвърди за първи път, че изпраща войски в подкрепа на Русия

Изглежда ли ви екологично? 😡

Борисов, се унизи безобразно за няколко секунди подмазване на сина на Тръмп в лобито на хотела

⛔️ Глобалните военни разходи достигнаха рекордно високо ниво

Цената на тока по новите правила: Какво означават промените за потребителите.

Гърция, моя мечта!

Емили Ратайковски не оставя нищо на въображението в дръзки бикини с бразилски прашки

100 г. от рождението на Пол Нюман, синеокият красавец на Холивуд

ЗНАЕТЕ ЛИ ЗАЩО НАРИЧАМЕ МЕСТАТА, КОИТО ПРЕДЛАГАТ ХРАНА „РЕСТОРАНТИ“?

Способността на Натали Портман да поддържа баланс

Китай тества успешно неядрена водородна бомба

ДПС-Ново начало превзе контрабандата на „Капитан Андреево“?

В 45-минутна реч пред Давос, Тръмп насмете ЕС
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!

Кой и защо стои зад политическите трусове в Европа и ескалацията на конфликта в Близкия изток?

БЪЛГАРИЯ

Потрес! Борисов издебнал Тръмп-младши като фен, няма даже селфи пред тоалетните

“Тръмп разбра, че Зеленски го е излъгал”

Половината българи нямат никакви спестявания , 1 милион души живеят в лишения

Десетки наводнени къщи в Северозападна България след поройни дъждове

Конституционният съд отмени улесненото изграждане на фотоволтаици върху земеделски земи

215-метровият небостъргач до мол „Парадайс“ не получи разрешение за строеж

ПОЛИТИКА


Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия
Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...


Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това
“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...


Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември
Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...


Задава се нова опозиционна сглобка
В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...


Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците
Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...
СВЯТ

Искат оставката на “токсичната” фон дер Лайен.

Париж изпраща шепнешком сигнали на Москва, че иска да реши проблемите

“Ройтерс”: САЩ признават руския контрол над Запорожие, Донецк, Луганск, Херсон и Крим

Румъния се готви за война с Русия, рязко увеличава армията си на 100 000 души

Париж и Лондон подготвят фалшиви обвинения срещу Тръмп, за да провалят мирния процес

Фашистите от Киев провалиха поредните преговори за мир



