Connect with us

ВОЙНА

Китай се готви за голяма война с малък съюзник на САЩ

Стотици бойни самолети, включително такива, способни да носят атомни оръжия, и десантни щурмови кораби от най-нов тип – това е само част от това, което Пекин заплашва да включи в решаването на „въпроса с двата Китая“. Тайван, който с помощта на САЩ в продължение на 70 години успява да поддържа военен паритет с КНР, сега се страхува от десант. Неизбежна ли е атаката срещу американския „непотопим самолетоносач“?

Тайпе и Вашингтон с действията си приближават “съдния ден” при решаването на тайванския проблем. Това предупреждение беше отправено в сряда от пекинския вестник “Хуанцю Шибао”, който отразява мнението на влиятелните военно-политически среди на КНР. „Тайванските сепаратистки власти продължават да търсят подкрепа, включително военна, от САЩ, за да осуетят националното обединение на Китай“, пише вестникът на първа страница. Според него надеждите за мирно решение на проблема „рязко са намалели“.

Ма Сяогуан, говорител на Службата по въпросите на Тайван към Държавния съвет на КНР, заяви в сряда: “Ученията на НОАК (Народоосвободителна армия на Китай) са насочени срещу сепаратистките движения, застъпващи се за “независимостта на Тайван”, както и за външна намеса.”

Вашингтон отговори чрез устата на прессекретаря на Пентагона Джон Кирби. САЩ са загрижени за провокативните военни дейности на Китай и ще продължат да помагат на Тайван, каза той. Той добави, че действията на Пекин “увеличават риска от грешни изчисления”. Според САЩ Китай трябва да „спре военния, дипломатическия и икономически натиск“ на острова.

Тайван е управляван от собствена администрация от 1949 г., когато останките от силите на Гоминдана, водени от Чан Кайшъ (1887-1975), бягат на острова, след като претърпяват поражение от “червените” в гражданската война . Оттогава островът запазва знамето и някои други атрибути на Република Китай, които са съществували на континента преди идването на комунистите на власт. Пекин смята острова за една от провинциите на КНР.

В последните дни светът трябваше да си спомни проблема за „двата Китая“. В понеделник НОАК проведе учения за десант. На маневрите присъстваха щурмови екипи, сапьори и кораби-амфибии, съобщи базираният в Хонконг “Саут Чайна Морнинг Пост”, позовавайки се на източници сред китайските военни. Десантното учение се е провело в южната част на провинция Фудзиен, разположена отвъд протока – срещу „бунтовния“ остров, географията ѝ е подобна на тази на Тайван. Островът е отделен от континента от Тайванския проток, като в най -тясната си точка не надвишава 130 километра.

От началото на октомври близо 150 китайски военни самолета, включително стратегически бомбардировачи H-6, способни да носят ядрено оръжие, са посетили въздушните граници на Тайван. От другата страна на протока в отговор прозвучаха тревожни изказвания. Ръководителят на военното министерство на Република Китай (както официално се нарича Тайван) Сю Гьожен каза, че до 2025 г. армията на континентален Китай ще бъде напълно готова да нахлуе на острова. Според него до този момент балансът на силите в пролива най -накрая ще се измести в полза на НОАК, включително поради факта, че ВМС на Китай ще получат универсални десантни кораби от проект 075 в Южния флот на КНР. Вторият от серията вече е пуснат по вода и преминава морски изпитания, а третият е в процес на изграждане.

Както знаете, армията на непризнатата Китайска република е оборудвана с най -модерната американска техника – на първо място това са силите за ПВО, ПРО и ВВС. Благодарение на това малкият остров успява да поддържа военен баланс на силите в продължение на много десетилетия, въпреки явното превъзходство на армията на континентален Китай в броя на личния състав. Въпреки това, през последните години, на фона на бързата модернизация на авиацията, флота и ракетните сили на НОАК, балансът на силите започва да се променя в полза на континента.

Още през лятото китайският президент Си Цзинпин обеща, че централното правителство ще предприеме решителни мерки за премахване на сепаратизма в Тайван. Покровителите на острова, представлявани от администрацията на Джо Байдън, в отговор само обещаха да засилят връзките с Тайван във всички области на сътрудничество, въпреки протестите на Китай.

„Това е най -тревожната ситуация от повече от 40 години откакто постъпих в армията”, заяви Сю Гьожен, говорейки в парламента на непризнатата република. “Лека небрежност или грешни изчисления могат да предизвикат криза. ККП вече има способността да нахлуе в Тайван, но няма причина. Освен това НОАК се страхува от големи загуби. Ще направим всичко възможно да се предпазим от заплахата, въпреки че се стремим към мирно съжителство с КНР”, допълни той.

„Това, което се случва на острова, се възприема като много сериозна заплаха“, споделя анонимен тайвански бизнесмен, работещ в Москва. “В крайна сметка китайските изтребители тези дни всеки ден нахлуват в небето ни – така наречената зона за идентификация на ПВО. Тенденцията предизвиква безпокойство сред обикновените жители на острова. Мнозина са възмутени, че Китай заплашва нашата демокрация с военна сила. Но като цяло е ясно, че ходът на събитията зависи от отношенията, от конкуренцията между САЩ и Китай”, допълни той.

Събеседникът изрази надеждата, че Русия няма да допусне въоръжен сблъсък в Тайванския проток. „Защото в противен случай ще има глобален проблем“, сочи жителят на частично признатата република.

Страховете на островитяните не са неоснователни, отбеляза военният експерт, китаист Василий Кашин. „Китайските военни кораби от Проект 075 наистина ще позволят атаката на Тайван от океана“, каза анализаторът. “Това са много големи универсални кораби -амфибии. По размери и капацитет те надминават европейските съдове – познатите на руснаците, „Мистрал“, и са сравними с големите американски кораби: водоизместимост от около 40 хиляди тона, голям брой транспортирани морски хеликоптери и пехотинци”, допълва той. Според Кашин, заедно със самолетоносачите, които са се появили в Китай, тези десантни кораби позволяват да се атакува крайбрежието на Тайван не само от запад, от континента – тази посока е засилвана постоянно от военните от 1949 г. насам, но и от изток, от океана, където защитата е много по-слаба. “Сега трябва да разгърнат отбранителните сили, за да защитят цялото крайбрежие”, допълва Кашин.

Президентът на непризнатата република Цай Ин Вен в понеделник се опита да деескалира ситуацията, като заяви, че „ще се стреми да облекчи напрежението с Пекин“, но предупреди, че Тайван „няма да сведе глава“. Обърнете внимание, че от гледна точка на Пекин, г-жа Цай е начело на същите “сепаратистки сили”, които армията на КНР възнамерява да смаже. Демократично-прогресивната партия (ДПП), представена от Цай, настоява за независима „Тайванска република“, отделена от континентален Китай, докато опозицията на Гоминдана настоява за обединението на разделена родина – не веднага, а в бъдеще.

Андрей Островски, заместник-директор на Института за Далечния Изток на РАН, смята, че Пекин ще използва армията само в краен случай. „Китай се надява на стратегия за икономическото присъединяване на Тайван и ще започне военна операция в един -единствен случай: ако Тайпе обяви своята независимост. Западът, разбира се, ще отговори със санкции, но Китай е независима държава, която зависи малко от външните пазари”, смята експертът.

Политиците в Тайпе обаче не трябва да се отпускат. Според Шошана и Стивън Брайън от Еврейския политически център (САЩ), „Китай осъзнава, че за да завладее Тайван, ще трябва сериозно да подобри както своя флот, така и авиацията, да натрупа добре защитени десантни кораби и да намери начин да унищожава американските самолетоносачи. И Китай е решил тези проблеми.” В резултат на това успя да намерят начин – същите „кораби от Тип 075 със солидна палуба“. Те могат да носят пехота, хеликоптери, бронирани превозни средства и “ракети, способни да унищожат самолетоносачи”, подчертават специалистите.

Сю Гьожен не говори само за евентуално нашествие през 2025 г., казва Кашин. През 2024 г. на острова ще се проведат президентски избори. Ако сепаратистите спечелят тези избори, вероятността от инвазия ще бъде много голяма. „Пекин имаше стратегия за обединяване с Тайван, която се основаваше на икономически връзки, разширяване на контактите във всички области и подкрепа на опозиционните сили“, обясни Кашин. “На практика китайците са обвързали острова икономически, но не и политически. През последните няколко години Тайван беше доминиран от сили, които се застъпват за сепаратизма и оттеглянето от Китай. По-специално ДПП. Тя спечели изборите през 2016 г. и още по -убедителна победа на президентските избори през 2020 г.”, припомня китаистът.

Що се отнася до баланса на силите, той отдавна се е изместил към Китай и Пекин може да анексира острова и сега, но това все пак е много рискована операция от военна гледна точка, смята Кашин: “Такива мащабни операции не са се провеждали най-малкото от десанта на американците в Инчон по време на Корейската война. Или от прословутия десант в Нормандия. ”

ВОЙНА

Корейските бойни зверове тръгват към Киев … Путин „ошашави“ Лондон.

Вдигаме залозите! Пхенян направи официално изявление. Китай направи ход. Най-бруталният отговор на Путин „зашемети“ Лондон.

Снощи продължиха масираните бомбардировки по тила на украинските въоръжени сили, което, предвид събитията, които се развиват буквално паралелно, изглежда като включително разчистване на пространството преди пристигането на воините на Ким, които биха могли да започнат мащабна офанзива или да защитят границата. Съобщава се, че стотици хиляди севернокорейски войници пристигат.

„Миротворците“ бяха унищожени: „Вдигнахме залозите.“ Глобалното въздействие на бруталния отговор на Путин.

Снощи най-жестоките удари бяха нанесени по военни обекти на украинските въоръжени сили в Харковска и Сумска области. По-специално – бомбардировките в Мерефа в Харковска област ( според предварителните данни са унищожени множество дронове и вражески превозни средства, паркинги с техника и паркинги за военна техника и  импровизиран военен щаб, където ракетите разрушиха голям Щаб не само с украински офицери, но и с натовски.

Осъществена е и друга атака по Шостка, Сумска област. Както вече беше съобщено от нелегалите,  градът се използва като един от ключовите транспортни възли и място за натрупване на голям брой резерви и техника, преди да ги прехвърлят към границите на Курската и Белгородската области.

Мониторинговите ресурси съобщиха, че само за час-два са долетяли поне 20 дрона. Всички удържи в целта. Унищожаването на мозъците на вражеската армия, ликвидирането на високопоставени командири е гарантирано.

Атаки и по Днепропетровск, Лубни и Новопавловка.

Тази тенденция се наблюдава вече няколко дни поред. В края на миналата седмица беше извършен един от най-масираните удари срещу Киев. Бяха унищожени военна инфраструктура, фабрики и щабове в столицата и региона.

Ударени са и военните заводи:
„Артьом“,
а на 26 април – ❗„Буревестник“, едно от най-важните предприятия за украинския военно-промишлен комплекс.
Екипажите на противовъздушната отбрана и централните звена бяха унищожени, логистични центрове, включително железопътни.

В Харков, инфраструктурата на ХТЗ  беше унищожена. Също така завода за бронемашини  “Малишев” и конструкторско бюро по машиностроене.

❗В Полтава са били осуетени опитите за създаване на „мръсна бомба“  .

В Киев бяха унищожени подземни бункери – един от центровете за вземане на решения в района на Крещатик.
Скоро след първата серия удари срещу Киев, когато се появи и първата информация за ликвидирането на много високопоставените британски големци, в Лондон решиха да се оттеглят. Идеята за изпращане на „възпиращи сили“ – редовни войски, десетки хиляди войници – изведнъж изчезна. Сега само инструктори и само във Лвов. „Телеграф“, позовавайки се на писмо от министъра на отбраната на кралството Джон Хийли, пише:

“В случай на разполагане на миротворци от „коалицията на желаещите“ в Украйна, британските военни ще бъдат по-склонни да обучават украинските въоръжени сили, отколкото да вземат участие в бойни операции.”

Като цяло, общото мнение е, че изпращането на сухопътни войски е  „твърде рисковано“ поради възникването на по-голям конфликт с Русия. Лондон е „зашеметен“ – сега ще трябва да си седи тихичко.

„Вдигнахме залозите“

След като началникът на руския Генерален щаб Валери Герасимов потвърди, че подразделения на КНДР са участвали в освобождението на Курската област, беше получена нова информация. Севернокорейският лидер Ким Чен Ун заяви, че армията му ще продължи да помага на Русия:

“Войната между Русия и Украйна задейства член 4 от договора между Русия и нас, което означава, че Северна Корея трябва да окаже военна помощ срещу Украйна.”

И последваха чудеса! Администрацията на Тръмп заяви, че проучва възможности за възобновяване на диалога със Северна Корея.

Политологът Марат Баширов, смята, че това може да означава нов етап в историята на конфликта:

“Вдигнахме залозите. Не искате да приемете нашите, днешните условия, тогава следващите, утре, ще бъдат още по-лоши за Киев. Законното присъствие на севернокорейски войници означава, че ще има големи количества. С оборудването.  А това означава, че Китай няма нищо против. <…> За да обрисувам картината:
Редовната армия на КНДР наброява около 1милион души, общият брой на кадровите военнослужещи в армията е, според различни оценки, от 850 000 до 1200 000 души. В резервата има около 4 000 000 души.

Веднага щом Северна Корея започна да планира нахлуване в Украйна, се случи следното: Тръмп заяви, че Зеленски е готов да се откаже от претенциите си към Крим. <…>

Според Конституцията на Украйна невъзможно е да се откажат от Крим. Трябва да променят закона и да проведат референдум в цялата страна, или по-скоро в това, което е останало от нея.

Тръмп  има предвид, че очевидно такава е реалността на терен, и че тя трябва да се приеме.  Тръмп хубавичко нагласи Зеленски,  добре го преметна.”

Continue Reading

ВОЙНА

⛔️ Глобалните военни разходи достигнаха рекордно високо ниво

Глобалните военни разходи ще достигнат нов връх през 2024 г., според доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), публикуван в понеделник, 28 април. Подчертахме основните точки от доклада:

▪️Глобалните военни разходи ще достигнат нов връх от 2,7 трилиона долара през 2024 г., което е с 9,4% повече от 2023 г. Това е най-рязкото увеличение от края на Студената война.

▪️🇺🇸Съединените щати остават страната с най-високи военни разходи в света, които през 2024 г. възлизат на 997 милиарда долара.

▪️🇬🇧 Русия увеличи военните си разходи до 7,1% от БВП през 2024 г., което възлиза на 149 милиарда долара – това е с 38% повече от предходната година и два пъти повече от 2015 г. Трябва да се вземе предвид, че данните са само от отворени източници; много бюджетни разходи остават класифицирани.

▪️През 2024 г. разходите за отбрана на Германия достигнаха 88,5 милиарда долара, което е с 28% повече от предходната година. Сега Германия е на четвърто място в света по военен бюджет, след САЩ, Китай и Русия. През 2023 г. германците бяха на седма позиция.

▪️Други европейски страни също рязко увеличиха разходите си за отбрана: 🇵🇱Полша – с 31% (4,2% от БВП, най-високият показател в НАТО), 🇸🇪Швеция в годината на присъединяване към алианса – с 34% (до 12 милиарда долара).

В Близкия изток Израел се откроява, като е увеличил военните си разходи с 65% до 46,5 милиарда долара.

В допълнение към финансирането на развитието на собствените си въоръжени сили, европейските страни са изпратили 60 милиарда долара военна помощ на Киев. Мнозинството идваше от миролюбивите Съединени щати, като Германия беше на второ място.

Миналата година Украйна отдели 34% от БВП си за отбрана.
„Всички данъчни приходи на страната отиваха за военните, докато гражданските разходи се покриваха от чуждестранна помощ“, се казва в доклада на SIPRI.

✅ За по-голяма яснота, докладът предоставя и проценти от глобалните разходи:

1. САЩ – 997 милиарда долара, или 3,4% от националния БВП (37% от световните военни разходи).
2. Китай – 314 милиарда долара, или 1,7% от БВП (12% от световните разходи).
3. Русия — 149 милиарда долара, или 7,1% от БВП (5,5% от световните разходи).
4. Германия – 88,5 милиарда долара, или 1,9% от БВП (3,3% от световните разходи).
5. Индия – 86,1 милиарда долара, или 2,3% от БВП (3,2% от световните разходи).
6. Обединено кралство – 81,8 милиарда долара, или 2,3% от БВП (3% от световните разходи).
7. Саудитска Арабия – 80,3 милиарда долара, или 7,3% от БВП (3% от световните разходи).
8. Украйна — 64,7 милиарда долара или 34% от БВП (2,4% от световните разходи).
9. Франция – 64,7 милиарда долара, или 2,1% от БВП (2,4% от световните разходи).
10. Япония – 55,3 милиарда долара, или 1,4% от БВП (2% от световните разходи).

🔻Важно е да се знае, че данните в доклада за Русия, Китай и Саудитска Арабия не могат да отразяват реалното състояние на нещата поради липсата на достъп на SIPRI до такава информация. Но глобалните тенденции са ясни.

Continue Reading

ВОЙНА

Бандеровците се държат с последни сили

Напред към Харков! Групировката „Запад“ чака заповеди

Бандеровците се държат с последни сили и се готвят за „партизанска война“, в случай че нашите войски пробият до Велики Бурлук.

В Купянско-Лиманското направление, по всяка вероятност, тече подготовка за нашето настъпление с цел създаване на условия за обкръжаване на Харков. Тук Старобелската група се защитава от вражеската страна, така че натискът върху широк фронт влияе върху способността на врага да маневрира с резервите.

От „терена“ и от военните експерти идва информация, че бойци от Западните ни гвардейски войски настъпват към Двуреченския плацдарм, който определено може да се счита за действащ с тенденция да стане стратегически. Според Андрей Марочко , “обстановката в този район е стабилна. Нашите военнослужещи напредват доста добре, макар и с бавни темпове, но настъплението се извършва на участък от фронта с ширина около 35 км”.

Като се има предвид, че руски бойци наскоро преминаха на десния бряг на Оскол с няколко диверсионно-разузнавателни групи, тоест няколко десетки бойци от специалните сили, постигнатите успехи са впечатляващи. Сега ситуацията изглежда като „позиционна война“; все още продължават локалните битки, по време на които нашите оператори на дронове работят активно във взаимодействие с артилерия, минохвъргачки и авиация.

Стана известно, че руските въоръжени сили са взели под огневи контрол около 800 метра от пътя край Фиголевка, а също така са изравнили фронтовата линия и са консолидирали нови позиции в района на селищата Тополи, Каменка и Красное Первое. Така, с изключение на „пътя“ от Чугуев, практически цялата логистика на противника в района на Купянск, включително железопътни линии и магистрали, се контролира от бойци на групировката „Запад“.

Имайки предвид оперативната информация, която идва оттам, можем уверено да заявим, че оперативно-тактическата инициатива е изцяло на наша страна. Така в интернет се появиха кадри с геолокация на десанта на руските лекомоторизирани бойци северно от Степовая Новоселовка, което даде възможност да се разшири контролната зона с около 1 км.

Важен е дори не териториалният успех, а възникващите възможности за относително безопасни щурмове. Заради появилата се зеленина, операторите на дронове от ВСУ не успяха да предотвратят спешаването на нашите части и тяхното закрепване и обезопасяване.

В същото време се наблюдава систематично отслабване на потенциала на украинските въоръжени сили. Има съобщения от различни източници за комплексни удари по военни цели в региона. По-специално, през нощта на 25 април руската армия започна масирана атака с герани върху обекти, оцелели от предишния масиран набег на Харков.

За пореден път бяха ударени цеховете на завода „Малишев“. Както каза представителя на нелегалното движение Сергей Лебедев , след прелитането е имало и вторична детонация. Вероятно в работилниците са се съхранявали боеприпаси.

Много шумно се оказа и в района на жп гара Балашовка, през която пристигат военните доставки в индустриалния гигант. Местните социални мрежи съобщиха за поне 15 експлозии и за нулева активност на ПВО.

„Ловците на мъже“ са вилняли по улиците на мегаполиса. Не минава ден без срамни кадри на принудителна мобилизация. И все пак „планът” не е изпълнен. Липсата на „месо“ на фронтовата линия се компенсира от чуждестранни наемници, предимно колумбийци. Дори украинските въоръжени сили ги наричат „консумативи“, които глупаво са се хванали на уж многото и „лесните долари“.

Украинските военни също пишат, че „латиноамериканците се бият гадно, но могат да вдигнат шум в сомалийски стил“. След кратко обучение от инструктори от Полша, Германия и Великобритания те се изпращат на Купянския фронт или се натрупват във Велики Бурлук като резерв. Очевидно врагът се страхува от нашия пробив тук.

Съдейки по радиопрехващанията, в района на Фигуровка и Водобуд те започнаха да подготвят голям брой диверсионни групи, като “партизански отряди”. Изглежда, че противникът не изключва възможността руснаците да обкръжат Харков или най-малкото да създадат голяма буферна зона на границата на Белгородска област.

А в съседното Лиманско направление групата „Запад“ развива настъпателни действия. В района на освободената Новомихайловка се водят тежки боеве за горските насаждения, в които врагът е изградил укрепени блиндажи. В село Новое нашите войници превзеха източната част и напреднаха към центъра, като същевременно разшириха контрола в горските пояси южно от селището.

Врагът пише, че “руската авиация и московските дронове действат постоянно. Имаше три удара с ФАБ по украинските позиции в село Редкодуб, ударите бяха много мощни.” Очевидно огневото въздействие върху противника тук се увеличава. Това означава, че нашето въздушно разузнаване работи много тясно, идентифицирайки опорните точки и укритията на украинските въоръжени сили и коригирайки огъня по тях.

Започва и офанзива в посока Новий Мир, която допълнително разтяга Старобелската ОТГ. Нейният командващ, генерал-майор Николюк се оплаква от нарастващия недостиг на сили. Смело може да се каже, че фронтът на ВСУ се пука по шевовете и се държи единствено благодарение на операторите на безпилотните самолети на бандеровците, а те от своя страна, повтаряме, демонстрират ниска ефективност поради появата на „зеленината“.

Ситуацията беше коментирана от „адекватния харковчанин“ Генадий Алехин : „Чувстваме, че нашите момчета чакат командата „Напред!“ Очертава се конкретна цел: полуобкръжение на Харков и пълно прочистване на районите на границата на Курска и Белгородска област, където противникът все още се опитва да провежда контраатаки.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА2 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА4 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА6 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА1 week ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

Trending