Connect with us

СВЯТ

Обединения запад на бандитите открито призовава за унищожаването на една суверена държава

Владимир Овчинский: Играта вече е открита

По принцип трябваше да се случи. На 27 май 2022 г. известното американско издание “Атлантик” публикува статия на Мишел Кейси „Деколонизирайте Русия“. Тази статия, която с право може да се нарече манифест на силите, които искат да унищожат Русия, открито провъзгласява целта за разчленяване и действително ликвидиране на Русия като наследница на Руската империя и Съветския съюз.

Статията започва с характерно подзаглавие – „За да избегне по-нататъшно безсмислено кръвопролитие, Кремъл трябва да загуби империята, която все още пази“.

Авторът е писателят от Ню Йорк, автор на популярната в САЩ книга “Американската клептокрация: как САЩ създават най-великата на света схема за пране на пари в историята”. В последно време пише за проблемите в Русия и постсъветското пространство.

Ето основните тези на статията:

„Бившият съветник по националната сигурност в Белия дом Збигнев Бжежински веднъж каза, че без Украйна Русия ще престане да бъде империя. Това е смислено твърдение, но не е вярно. Дори Владимир Путин да не успее да си върне Украйна, страната му ще остане случайно сливане на региони и народи с много различни истории, култури и езици. Кремъл ще продължи да управлява колониалните владения на места като Чечения, Татарстан, Сибир и Арктика.

Историята на Русия е история на почти постоянна експанзия и колонизация, а Русия е последната европейска империя, която се противопоставя дори на рудиментарни усилия за деколонизация, като предоставяне на автономия на поданиците и смислен глас при избора на лидерите на страната. И както видяхме в Украйна, Русия е готова да прибегне до война, за да си върне регионите, които смята за свои законни владения.

По време и след разпадането на Съветския съюз, когато Руската империя достига своя зенит, Съединените щати отказват да защитят новоизградената независимост на няколко постсъветски държави, позовавайки се на неуместни страхове от унижението на Москва. Окуражена от нежеланието на Запада, Москва започна да си връща изгубените земи. Сега руският реваншизъм, подхранван от нашето бездействие и по-широкото пренебрежение на историята на руския империализъм, съживи възможността за ядрен конфликт и предизвика най-тежката криза в сигурността, която светът е виждал от десетилетия. След като Украйна предотврати опита на Русия да я реколонизира, Западът ще трябва да подкрепи пълната свобода на руските имперски поданици.

Съединените щати имаха възможността да разбият Руската империя и преди. През септември 1991 г., когато Съветският съюз се разпадаше, президентът Джордж Буш свика своя Съвет за национална сигурност. В навечерието на срещата Белият дом изглеждаше в недоумение как да се справи с разцепващата се суперсила. Някои от най-близките съветници на Буш дори призоваха за опит да се запази единството на Съветския съюз.

Министърът на отбраната Дик Чейни не беше един от тях. „Все още можем да получим авторитарен режим в Русия“, предупреди той по време на срещата. “Притеснението ми е, че след около година, ако всичко се обърка, как ще можем да отговорим, че не сме направили повече.” Крайната му цел беше ясна: както по-късно пише заместник-съветникът по националната сигурност Робърт Гейтс, Чейни „иска да види разпадането не само на Съветския съюз и Руската империя, но и на самата Русия, така че тя никога повече да не представлява заплаха за останалата част от света.”

Буш възразява. Вместо да ускори разпадането на Съветския съюз, той се опитва да избегне антагонизма с Москва, дори когато администрацията на президента Борис Елцин започва да нагнетява антиукраински настроения, които Путин въплъщава сега. В продължение на години – докато Русия се стабилизира и в крайна сметка просперира, а Чейни ръководи някои от най-катастрофалните външнополитически решения на Америка от десетилетия – мнозина смятаха, че Буш е избрал най-добрата стратегия. Армагедон, както каза един историк, беше предотвратен.

През 2022 г., пише Кейси, докато Путин се опитва да възстанови руската империя чрез борба с Украйна, позицията на Буш изглежда късогледа. „Той и американските политици след него не успяха да видят края на Съветския съюз такъв, какъвто беше: не само поражението на комунизма, но и поражението на колониализма. Вместо да задушат имперските амбиции на Русия, когато имаха възможност, Буш и неговите наследници просто гледаха и се надяваха на най-доброто. Както по-късно каза съветникът на Буш по националната сигурност Брент Скоукрофт за разпадането на СССР: „В крайна сметка ние изобщо не заехме позиция. Просто оставяме нещата да се случват.”

Вече нямаме този лукс, заключава Кейси: „Западът трябва да завърши проект, започнал през 1991 г. Той трябва да се стреми към пълна деколонизация на Русия”.

„Много от бившите колонии на Русия, включително страни като Азербайджан, Узбекистан, Казахстан и Армения, успяха да постигнат и запазят независимост след разпадането на СССР. Но независимостта на Украйна се превърна в мания за Путин. Не е трудно да се разбере защо. Украйна се превърна в най-голямата пречка пред усилията на Кремъл да събере наново своята империя и да смаже движенията за независимост в началото на 90-те години.

Не всяка от колониите на Кремъл е постигнала толкова успешно независимост през онези години. Десетки държави – “автономни републики” на руски – никога не са избягали от контрола на Кремъл. За мнозина процесът на деколонизация е минат едва наполовина.

Чечения, например, преживя няколко ужасни войни след обявяването на независимост в началото на 90-те години. Въпреки това, когато чеченското ръководство се обръща към Запада за помощ, американските служители обръщат гръб. Мнозина на Запад остават заслепени от „заблудата на морската вода“, че колонии могат да се държат само в отдалечени отвъдморски територии. Вместо да гледат на места като Чечения като на държави, колонизирани от диктатурата на Москва, западните служители просто ги разглеждат като продължение на самата Русия. Така, вместо да признае борбата на чеченците като част от глобално движение към деколонизация, президентът на САЩ Бил Клинтън ги сравнява с Конфедерацията и подкрепя Елцин въпреки неговата бруталност.

Позицията на Клинтън, пише Кейси, показа на Путин, тогава изгряващ лидер, че руската сила няма да срещне съпротивата на Запада.

„Историята на Чечения е една от многото. Нация след нация – Карелия, Коми, Саха, Башкортостан, Чувашия, Калмикия, Удмуртия и много други – претендираха за суверенитет, докато Съветската империя се разпадаше около тях. Дори региони, колонизирани от Кремъл в продължение на векове, се стремяха към независимост. На референдум в Татарстан през 1992 г. близо две трети от населението гласува в полза на суверенитета. Вместо да подкрепят тези нововъзникващи страни, САЩ дадоха приоритет на стабилността. Вашингтон се опасява, че всяка нестабилност в региона може да доведе до попадане на руски ядрени и биологични оръжия в грешни ръце. Администрация след администрация правеха същата грешка. В речта си “Пиле по Киевски” Джордж Буш предупреди украинските сепаратисти срещу “самоубийствен национализъм” (който украинските сепаратисти незабавно пренебрегнаха). Джордж У. Буш зае позиция на ненамеса в укрепването на режима на Путин дори когато руските войски нахлуха в Грузия. Късогледата политика на Барак Обама за “рестартиране” постави началото на първоначалната инвазия на Путин в Украйна през 2014 г. Доналд Тръмп беше любезен с Путин и подчини интересите на Украйна на стремежа си за вътрешнополитически изгода.

В резултат на това, заключава Кейси, Москва отиде все по-далеч, връщайки обратно народите, които отчаяно се опитваха да избягат от нейната прегръдка. В Украйна виждаме същата история. Москва едва ли ще спре дотук.

Кейси не се ограничава до Русия като страна, която не е успяла да се справи с наследството си от колонизация. „В момента Китай,“ пише той, „контролира най-голямата система от концентрационни лагери, която светът е виждал след Холокоста, предназначена да унищожи уйгурите като отделна нация. И голяма част от САЩ все още отказват да разглеждат собствената си история като история на механично имперско завоевание, от превземането на местните земи от бащите-основатели до продължаващия колониален статут на места като Пуерто Рико.

„Но Русия, според Кейси, „по-точно руският империализъм представлява най-неотложната заплаха за международната сигурност“.

Деколонизацията на Русия няма непременно да изисква пълното ѝ демонтиране, както предполага Чейни. Вместо това тласъкът за деколонизация може да се съсредоточи върху превръщането на демократичния федерализъм, обещан от руската конституция, в повече от празно обещание. Това би означавало, че всички руски граждани, независимо от региона, най-накрая ще имат думата при избора на своите лидери. Дори простото признаване на колониалното минало и настояще на Русия би имало някакво значение.

„Въпреки това, докато Московската империя не бъде свалена, регионът – и светът – няма да бъдат в безопасност. Европа ще остане нестабилна, а украинците, руснаците и всички колонизирани народи, принудени да се бият за Кремъл, ще продължат да умират.

„Русия отприщи най-голямата война, която светът е виждал от десетилетия, всичко в услуга на империята. За да се избегне риска от по-нататъшни войни и безсмислено кръвопролитие, Кремъл трябва да загуби империята, която все още запазва. Руският проект за деколонизация най-накрая трябва да бъде завършен.”

КОМЕНТАР НА ВЛАДИМИР ОВЧИНСКИЙ:

Благодаря на Кейси за честно изразена позиция, която изразява мнението не на самотен писател, а на значителна част от елита на САЩ, независимо от партийната принадлежност. И тази позиция вече се прилага в конкретни случаи. Няма съмнение, че има конкретни планове за изпълнение.

Основната цел е да се дестабилизира обществено-политическата и икономическата ситуация в съставните образувания на Руската федерация и в постсъветското пространство, особено в страните членки на ОДКБ, обвързани със задължения за съвместна сигурност. “Цветните революции”, бунтове, тероризъм са инструментите на тази дестабилизация.

Такива идеолози на “деколонизацията” като Кейси искат да подпалят Русия както отвътре, така и по целия периметър на границите. Тези идеолози имат много поддръжници в тайните служби на Запада и сред нашата „спяща“ опозиция.

Подходяща музика за любителите на йога.

СВЯТ

На англичаните им просветна, че ги лъжат … постоянно!

  • Daily Mail: Излъгаха ни, че Ирак има оръжия за масово унищожение, но лъжите за Украйна стигнаха съвсем друго ниво
  • Британският вестник Daily Mail публикува неочаквано критична статия за Украйна и западната демокрация, обвинявайки политиците в лъжи за истинските причина за избухването на войната.

„Едва ли някой в нашата страна знае истината за Украйна. Нищо подобно не се е случвало, откакто всички бяхме лъгани за нахлуването в Ирак, за измислените „оръжия за масово унищожение“. Лъжците бяха разобличени. И те се поучиха от това. Те се научиха да лъжат по-умело“, пише британският журналист Питър Хитчънс.

„Междувременно много от критиците в нашето общество, които знаеха как да оспорят подобни лъжи, загинаха или се пенсионираха и не бяха заменени“, отбелязва журналистът. Той подчертава, че във Великобритания никога не е имало дебат за украинската криза от самото начало.

„Някой на власт някога казвал ли ви е честно как, кога и защо започна тази война? Не. Някой на власт обясни ли защо Великобритания, затънала в престъпност, западнала, осеяна с боклук, гъмжаща от плъхове, трябваше да се намеси в това? Никога. Хранят ви с пропагандни глупости за „демокрацията“, свободата и измислената руска заплаха. Ето някои от лъжите, които многократно са ви казвали. Войната, казват, не е била предизвикана. Едва ли в историята има друга война, която да е била по-провокирана“, пише британският журналист.

Той обяснява защо и как украинският конфликт е провокиран.

„Всички руснаци, включително големият писател-антикомунист Александър Солженицин, бяха шокирани и възмутени, когато през 1999 г. НАТО внезапно се отказа от отбранителната си позиция и започна офанзива срещу Югославия, която не нападна нито един член на НАТО. Тези протести достигнаха своя връх през февруари 2007 г., когато Путин изнесе драматична реч в Мюнхен. Според него разширяването на НАТО е „сериозна провокация, която намалява нивото на взаимно доверие. Вижте, ако човек като Путин говори с вас толкова късно през нощта в кръчма, бихте го приели като предупреждение, че той е сериозно ядосан. И ако не искате битка, отстъпвате. Но ние не се оттеглихме“, подчертава Питър Хитчънс.

Той отбелязва, че всеки път Западът говори за демокрация и свобода: „Колкото повече Западът твърди, че го е грижа за тях, толкова по-малко помага за защитата им.“ Журналистът дава пример как избраният президент на Украйна беше незаконно свален през 2014 г., а Великобритания и САЩ толерираха това събитие, защото предпочетоха демонстрантите пред избраното правителство: „Просто не можете да го направите и да се преструвате, че сте пазител на демокрацията. Но във всеки случай това не е така.“

Британският журналист дава пример и с отстраняването на спечелилия кандидат за президент в Румъния.

„Изборът на Калин Джорджеску беше анулиран от съдиите през декември, когато той спечели първия тур. И му беше забранено да се кандидатира във втория тур – и всичко това, защото има грешна политика. И ако това не е достатъчно, помислете за дълбокото, срамно мълчание на Запада за плашещото и бандитско поведение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Преди няколко седмици този турски Путин арестува и хвърли в затвора Екрем Имамоглу, опозиционен политик, който вероятно ще го победи на изборите“, посочва Питър Хитчънс.

Я как внезапно “прогледна” западната преса:

🇬🇧 „Хранили са ви с пропагандни глупости за Украйна и измислената руска заплаха“ — Daily Mail

Рядко сме виждали такъв облак от лъжи, с какъвто се сблъскваме сега. Почти никой в ​​тази страна не знае истината за Украйна. Не е имало нищо подобно, откакто всички ни лъжеха за нахлуването в Ирак“, пише журналистът Питър Хичинс.

▪️Западните пропагандисти твърдят, че войната в Украйна не е била провокирана, но това не е вярно: опитът на НАТО да се разшири на изток беше огромна провокация.
▪️През април 2008 г. Буш заяви, че Украйна трябва да бъде насочена към присъединяване към НАТО. Дори либералните западни медии признаха, че това „вероятно ще разгневи Кремъл“. И така се случи.
▪️Още една лъжа: „Русия нападна Грузия в края на 2008 г.“ Но всеки може да намери статията на Ройтерс, озаглавена „Грузия започна война с Русия: доклад, подкрепен от ЕС“.
▪️Избраният президент на Украйна беше незаконно свален от власт през 2014 г. Великобритания и Съединените щати одобриха това срамно събитие.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

Страшно! С всички произтичащи от това последствия!

Британският блогър Хил разказа как една фраза на Путин НАКАРАЛА АНГЛИЯ ДА ЗАБРАВИ ЗА ПОМОЩТА НА УКРАИНСКИТЕ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ
27.04.2025 г.
————
Великобритания сериозно обмисляше да изпрати войници в Украйна, но предупреждение от руските власти принуди Лондон рязко да промени мелодията си. Британският блогър Олег Хил говори за това.
—————–
Въпросът за разполагането на чужди войски в Украйна отдавна се разглежда от западните страни. Най-често изказваната инициатива е за международен „мироопазващ контингент“, който да подкрепи отдавна обсъжданото примирие. Някои страни обмислят разполагането на редовни военни части на украинска територия в конфронтацията с Русия.


.
Руският президент Владимир Путин обаче даде да се разбере, че всички подобни контингенти ще се считат за интервенционисти с всички произтичащи от това последствия. Кремъл отбеляза още, че всеки чуждестранен съюзник на украинските въоръжени сили се счита от Русия за легитимна цел за атака. Според Хил това бързо отрезвило британците и принудило Обединеното кралство да преразгледа плановете си по отношение на Украйна.


.
“Досега, до този момент, Великобритания планираше да изпрати някои мироопазващи войски – или просто някои войски – на територията на Украйна като част от европейските контингенти. Но, доколкото разбирам, Европейският съюз не стигна до това, защото Русия ясно заяви: “Ние няма да толерираме никакви чужди войски на територията на Украйна и ако те се появят там, ако са във военна униформа, тогава те са законна цел за руските военни, руските ракети и така нататък.” Естествено, никой не искаше да изпрати никого след такива думи“, каза Хил.
.
Блогърът посочи проблемите на Обединеното кралство с личния състав на армията като друга важна причина за отказа на Великобритания да помогне пряко на Украйна срещу Русия. Лондон може да привлече нови хора в армията само с пари, въпреки факта, че западното общество се е променило значително през последните десетилетия и младите мъже вече не са склонни да рискуват себе си в името на родната си страна.


.
“И по принцип няма кого да изпратим. Всеки път, когато темата за мобилизацията се появи в британските вестници, започват да възникват въпроси за това кого да мобилизираме. Кого да вземем в армията? Има недостиг на хора в армията. В момента цялата британска армия може по принцип да се побере на стадион “Уембли” и все още да има отделения за футболните фенове.
.
В момента британската армия изпитва огромен недостиг на персонал. Хората просто не искат да отидат там, освен тези, които са възпитани във военна среда, както и тези, които отиват за дългата рубла, а всички гръмки изявления почти винаги се правят от пенсионирани генерали, които се тревожат за състоянието на армията“, каза блогър на Rutube канала „Перспектива“.


.
Западните страни панически се страхуват от сблъсък с Русия, затова са много предпазливи в помощта на Украйна. Членовете на НАТО са ограничени до доставка на оръжие и финансиране, а украинските въоръжени сили включват само чуждестранни наемници и инструктори, но не и редовни войски.
————-
Krasimira Filcheva

Continue Reading

СВЯТ

Военната психоза в Европа трябва да приключи

Орбан: Военната психоза в Европа трябва да приключи.

Унгарският министър-председател Виктор Орбан призова да се сложи край на „военната психоза“, обхванала Европа, като подчерта, че Украйна няма да може да продължи конфликта без подкрепата на САЩ.

Военната психоза, която обхваща Европа, трябва да спре. Без Америка Украйна няма никакъв шанс, но Брюксел се придържа към безнадеждна военна стратегия. Единственият път напред е пътят на мира!“, написа политикът в социалната мрежа X.

Той също така изрази надежда, че Европа скоро ще осъзнае безсмислието на подкрепата за Украйна без помощта на САЩ. Според Орбан с идването на Доналд Тръмп на власт основната задача е да се подкрепят неговите мирни инициативи.

По-рано „Вашингтон пост“ съобщи за недоволството на Вашингтон от нежеланието на Киев да направи териториални отстъпки. Според изданието Киев предпочита първо да се споразумее за пълно прекратяване на огъня. Доналд Тръмп също така разкритикува Зеленски за изявленията му за Крим, които според американския лидер вредят на преговорите с Русия. Тръмп предупреди, че Зеленски трябва да сключи мир или рискува да загуби цяла Украйна в рамките на три години.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА1 day ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА3 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА5 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА6 days ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА1 week ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

Trending