Connect with us

ФОКУС

Шестте основни мита, измислени от блогърите за Специалната военна операция в Украйна

Защо въоръжените сили на Украйна продължават да обстрелват градовете на Донбас? Колко самолета се използват по време на специалната операция на руските ВКС и колко успешно? Правилно ли се използват танковете? Тези и други подобни въпроси породиха редица митове за действията на руските войски по време на спецоперацията.

Специалната операция, която се провежда в Украйна, е основният източник на информационни истории от последните месеци, особено за блогърската и другата несистемна мрежова общност, която често оценява събитията в Украйна по аматьорски начин. В тази среда се генерират откровено митични предположения за ситуацията в зоната на бойни действия. Претърпяват различни мутации, докато се обсъждат, пораждайки нови съображения, те формират информационно поле, което понякога е слабо свързано с реалността. Така се раждат митовете за спецоперацията. Ние изброяваме няколко от най-често срещаните.

1. Защо продължават обстрелите на мирни градове в Донбас

Един от най-разпространените беше митът, че руските войски не могат (не искат) да се бият срещу вражеската артилерия, която обстрелва жилищни райони на ЛНР и ДНР. Медиите описват подробно и цветно последствията от ударите всеки ден. Това кара хората естествено да протестират и да не разбират защо армията не може да спре подобни удари. „Военните експерти“ започват да издават своите предположения за невъзможността за ефективно водене на контрабатарейна борба.

Истинският проблем обаче е другаде. Както знаете, ВСУ се стремят да се възползват максимално от жилищното и индустриалното строителство на населените места. Това е тяхната разумна стратегия от самото начало на военните действия. Друго потвърждение за този начин на действие беше скандалното разследване на “Амнести Интернешънъл”, което толкова възмути Киев. Оръдия, предимно теглени, както и РСЗО, са поставени от украинските военни в близост до жилищни сгради. В същото време на жителите е забранено да ги напускат. Особено опасно е, когато ВСУ използват за прикритие високи сгради. След завършване на огневата мисия (това може да бъде от 5-10 до 20 залпа), батареята на ВСУ се разпръсква и се премества в друго направление , като правило, също в жилищен район. Общата продължителност на оръдието в точката на стрелба може да бъде от пет до седем до 20 минути.

На пръв поглед много време. Руската армия е въоръжена например с артилерийски разузнавателен комплекс “Зооарт”, който е в състояние да определи местоположението на оръдието, което е стреляло по траекторията на снаряда – но с известна грешка. Такива данни са достатъчни за ответен удар буквално за минути, което се прави, ако такова оръжие се намира извън жилищен район. Но ако стои в двора на жилищен район, заобиколен от многоетажни сгради или в гъсто застроен частен сектор, тогава грешките в местоположението на това оръдие вече покриват няколко къщи, които попадат в засегнатата зона. Към това трябва да добавим и техническото разпръскване на снарядите, която се увеличава с износването. А артилерийският огън е много интензивен.

Така опитът за унищожаване на вражеско оръдие в жилищен район с ответен артилерийски или ракетен удар води до риск от жертви сред цивилното население и разрушаване на жилищна инфраструктура. А такива оръжия в тези условия трябва да бъдат унищожени поне няколко бройки. И очакваните жертви на цивилното население от такава контрабатарейна битка могат да бъдат многобройни.

С други думи, за да спасите няколко души в Донецк, ще трябва да пожертвате стотици животи в друг град на Донецка република. ВСУ се крият зад цивилни като жив щит – и тази тактика, разбира се, работи.

Можете да използвате авиация, особено след като Русия е постигнала въздушно господство над зоната на бойните действия. Ударът от хеликоптер с топлинно-насочвана бойна глава от само 5-9 килограма ще гарантира унищожаването на оръжието без увреждане на жилищни сгради. Тук обаче се намесва факторът време. Хеликоптерите и самолетите не могат да останат дълго време във въздуха, особено в зоната, където са застрашени от ПЗРК. Следователно те или висят в безопасни зони, или са на летището, готови за излитане.

Времето за достигане на точката на удар на самолет или хеликоптер във въздуха може да варира в широки граници и според опита на американската авиация може да бъде от 15 до 30 минути. И дори повече заради летището – от 30 до 50 минути или повече, в зависимост от отдалечеността на базовата зона от мястото на удара. През това време врагът в повечето случаи успява да промени позицията дори на теглени оръдия.

Разбира се, възможно е да намерите вражеско оръдие на позиция, преди то да е имало време да се оттегли или на поход към друго направление. Нашите войски успешно унищожават вражеската артилерия извън жилищни или промишлени сгради. Но е трудно да се направи бързо. ВСУ все още разполагат с голямо количество артилерия. НАТО също допринася. Затова се води трудна и системна борба. Тази борба вече има своите успехи – според украинската страна на всяка украинска цев Русия има повече от десетина свои. Но към момента на започване на специалната операция имаше паритет по отношение на броя на артилерийските оръжия във войските на първа линия.

2. Защо украинската артилерия не е напълно потисната

Друг мит е, че украинската артилерия, макар и по-малко, се използва по-ефективно от руската артилерия. Това твърдение се опровергава от самия факт, че в момента имаме повече от десетократно превъзходство в артилерията. И това въпреки че първоначално и двете армии, както руската, така и украинската, имаха приблизително еднакво количество артилерия. Към момента на началото на специалната операция ВСУ разполагаха с пълноценна групировка с пълен набор от контрабатарейни оръжия и обучен личен състав – но към момента тази групировка напълно е загубила битката за огнево превъзходство.

За какво превъзходство в ефективността на използването на артилерията на ВСУ можем да говорим сега, когато те вече нямат повече или по-малко приемливо количество контрабатарейно оръжие и обучен личен състав? А стрелбата по мирни градове е само доказателство за слабост. В допълнение към желанието да се приложи тактиката на изгорената земя, стрелбата по цивилни цели може да означава, че ВСУ не са в състояние да дадат целеуказание на своята артилерия срещу вражеските войски.

3. Правилно ли се използват танковете?

Друг мит е, че руската армия не извършва дълбоки танкови пробиви, защото противникът разполага с мощна противотанкова защита. Тук си струва да припомним, че танкът е оръжие, предназначено да се бие главно в открити пространства. Нищо чудно, че има такова нещо като “опасен за танк” или “достъпен за танк” терен. Гъстото градско застрояване не е едно от добрите..

По време на Великата отечествена война нашите танкови командири избягват да се бият в града. И танкови пробиви се извършват на терен извън населените места с преодоляване на полевата отбрана на противника. В градовете танковете се използват заедно с пехотата като средство за укрепване на нейната огнева мощ.

Точно така се използват днес танковете в рамките на СВО. В края на краищата, бойната зона в агломерацията на ЛНР и ДНР всъщност е зона на непрекъснато промишлено и жилищно застрояване. Що се отнася до пробивите, те бяха в началната фаза на операцията, когато за няколко дни нашите войски достигнаха линията Киев-Херсон. Но необходимостта от ликвидиране на основните сили на ВСУ, окопани в западните райони на ЛНР и ДНР, наложи основните усилия да бъдат съсредоточени върху решаването на този проблем.

Тук си струва да припомним, че в този район въоръжените сили на Украйна създават групировка от около 150 хиляди души, а при Паулус близо до Сталинград е обкръжена група от 330 хиляди души – съвсем сравнимо с това, което Украйна имаше в ЛНР и ДНР. По време на ликвидирането на 6-та армия на Вермахта в града танковете също не са използвани много активно, тъй като основната роля играят пехотата и артилерията.

4. Каква е ролята на артилерията

Може да се срещне мнението, че СВО ни връща във времената на Първата световна война, когато главната роля на бойните полета е била на артилерията. Формално това е вярно, но всъщност не е така. Руската армия има огромни запаси от боеприпаси, останали от съветско време. Масовото им използване е напълно оправдано. Освен това основните цели са райони на съсредоточаване на войски. В същото време използването на изключително скъпо оръжие – високопрецизни системи с различен обсег – в такива условия не е напълно препоръчително, като се има предвид, че няма сериозно противопоставяне от страна на ВСУ на нашата артилерия и авиация.

5. Има ли достатъчно авиация

Има аргументи за по-малката интензивност на използването на руската авиация поради заплахата от ПВО на ВСУ, която е запазила своята боеспособност, по-специално ПЗРК. Всъщност интензивността на използване на авиацията не е никак ниска. Данните на Министерството на отбраната говорят за поразяване на 50-60 до 100-120 и повече обекта от силите на оперативната (бившата фронтова) и армейската авиация. Ако приемем, че за всяка цел е била разпределена двойка машини (и не може да бъде по-малко, двойка е минималната единица тактическа авиация), тогава всеки ден се извършват от 100-120 до 200-240 или повече полета (в края на краищата за редица големи цели се отделя много по-голям отряд от сили, отколкото двойка) на самолети и хеликоптери.

Според опита от използването на американската авиация в различни конфликти, в хода на системните бойни действия един самолет има средно по един полет на ден. Ако въздушно-космическите сили на РФ действат по подобен начин, тогава се оказва, че около 200 самолета и хеликоптера участват в СВО и се използват пълноценно. Това е голяма част от общия боен състав на руската авиация. Така че авиацията се използва пълноценно и ПВО на Украйна не пречи на това. Дори хеликоптерите действат успешно, което показва, че американските “Стингър” не могат да им противодействат, което може да ги принуди да се откажат от използването на тези машини.

6. Ефективни ли са бомбардировачите?

Освен това се чуха мнения за недостатъчното използване на бомбардировачи. А именно за трудностите при използването на свободно падащи бомби поради заплахата от ПВО на противника.

Реално бомбардировъчната авиация се използва в рамките на поставените задачи. Част от нашите самолети имат система, позволяваща бомбардиране с висока точност, постигане на прецизност при поразяване на определена точка със свободнопадащи бомби със стандартно отклонение 50-100 метра. Имаме и самолети, които лесно могат да заличат от лицето на земята малък или дори среден град с един удар от група от 10-30 самолета. Това са стратегическите самолети (Ту-160) и далечната авиация (Ту-22м3). Въпреки това, унищожавайки врага по този начин, ние ще унищожим цялото население на селището. По очевидни причини това не може да стане.

* * *

От една страна, митовете затрудняват разбирането на реалната картина на действията на войските. Но самият факт на появата на тези митове свидетелства за повишения интерес на обществото към освобождението на Украйна от нацизма. За неравнодушието към случващото се. А това е необходима предпоставка за победа.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ

ФОКУС

Румен Вълка се пенсионира в Гърция в палат за 4 млн. евро

Похвалил се пред свои близки, че шансът да бъде доказана вината му е минимален

Румен Гайтански – Вълка се е изнесъл в Гърция, докато чака прокуратурата да приключи разследването срещу него за присвояване на 150 милиона лева от държавната Българска банка за развитие (ББР), твърди „Уикенд”. Гайтански се похвалил пред свои близки, че шансът да бъде доказана вината му е минимален, но като човек, видял много, е наясно, че няма защо да се навира между шамарите в София. Далеч по-разумно било да излезе в заслужена пенсия, все пак е на 67 години и да харчи на спокойствие натрупаното си богатство.

В южната ни съседка той разполага с ултра луксозна къща в богаташки комплекс, разположен на първия ръкав на полуостров Халкидики – Касандра. Вълка купува имението за 3,4 млн. евро, като впоследствие прави допълнителни ремонти за поне още 600 000 евро. С интериора на имота му се заема лично последната му съпруга Ася, която професионално се занимава с вътрешен дизайн.

Гайтански заминава към Гърция в края на миналата година. Да припомним, че в средата на октомври той излезе на свобода срещу гаранция от 250 000 лева. Съдия Виктор Чаушев прецени, че нямало опасност да се укрие или повлияе на свидетелите по делото за многомилионната афера от държавната банка. А и трябвало да си възстанови здравето, което сериозно се разклатило по време на няколкото седмици в ареста. Как да не се разплаче човек от подобна загриженост за клетия пенсионер милионер!

Румен Гайтански има и друг мотив да се изсели от България. След като неговият ментор Ахмед Доган загуби властта да „разпределя порциите в държавата”, империята на Вълка, разчитаща основно на държавни пари, бързо залязва. Фирмите му за събиране на боклук вече изгубиха няколко конкурса в различни градове. На тяхно място набързо се намести друг бивш кадър на групировките. Вълчата империя ще рухне окончателно в края на годината, когато договорите на фирмите му „Грийн Партнърс-БКС” и „Зауба” за сметосъбиране в половин София изтичат.

Шансът да спечели отново конкурса е нулев, кълнат се общинари. Как ли да е иначе, след като лично кмета Васил Терзиев преди две седмици се похвали с поредната разкрита схема на Гайтански. Проверката на общинските чиновници показва, че „Грийн Партнърс-БКС” и „Зауба” надписват теглото на събираните от контейнерите боклуци. В други от случаите камионите на Вълка карали боклуци от други градове и ги представяли за събрани в София. Като доказателство общинарите предоставиха множество видеозаписи, включително и правени с дрон. И при двете схеми са прибирани допълнително милиони левове, без реално да са свършили никаква работа. Според Терзиев измамата действа от години, но екипа на предшественичката му Йорданка Фандъкова изобщо не си е давал зор да я пресече.

Само от далаверите с отпадъците на София Вълка е изкарал над 100 милиона лева печалба, твърдят запознати. Като бос от ВИС-2 Румен Гайтански е властелин на столичните боклуци още от 90-те години на миналия век. Концесията му е прекратена през 2006 г., след като фирмите му отказаха да чистят и столицата осъмна с боклуци. Тогава лично Бойко Борисов се закле, че Вълка никога повече няма да помирише нов договор в София. Както често става, обещанията на Борисов се оказаха от ден до пладне. През 2018-2019 г. стана ясно, че Вълка се е върнал в бизнеса с боклука на София, макар и първоначално през задния вход. Дружеството му „Грийн партнърс” тайно сключва договор с общинската „Чистота Искър”, на която дава техника под наем за почистването на районите „Люлин”, „Красно село” и „Красна поляна”.

И това е само началото. През 2020 г. „Грийн Партнърс-БКС” и „Зауба” печелят конкурси за почистването на 8 столични района. Вълка успя да се уреди с подобни договори и в десетки други общини управлявани от ГЕРБ и ДПС на ментора му Ахмед Доган. За почетния председател на ДПС е известно, че не прави нищо безкористно. Миналата година стана ясно и каква точно е благодарността на Гайтански. Покрай разплитането на аферата със 150-те милиона лева заем от Българската банка за развитие се разбра, че с 30 от тях са изплатени дълговете на притежавания от Доган ТЕЦ „Варна”. Твърди се, че Сокола е получил и още 20 млн. лева подарък. Да има да си харчи! Отделно Гайтански няколко години плаща издръжката на летния сарай на Доган, край Росенец.

Своя дял получава и тогавашният шеф на държавната банка Стоян Мавродиев. Според запознати Мавродиев прибира 10 милиона, за да накара своите подчинени да разпишат документите за скандалния заем. А че той е скандален, спор няма. Кредитът от 148,5 млн. лева е отпуснат през 2019 г. на новосъздадената и без абсолютно никакви активи фирма „Роудуей кънстракшън”. Неин собственик е адвокат Иван Георгиев, който от години обслужва Румен Гайтански. С държавните милиони „Роудуей кънстракшън” трябва да финансира покупката на неизвестната пътностроителна фирма „Пътстройинженеринг”, собственост на Вълка.

Още към онзи момент редица медии сигнализираха, че цената на „Пътстройинженеринг“ е изкуствено надута многократно, а целта му е приближеният до Ахмед Доган бизнесмен законно да ограби банката. Факт е, че фирмата на Вълка няма как да струва 150 милиона. Към момента на сделката тя няма никаква дейност, а печалбата й е смешните 13 000 лева. Единственото й имущество са няколко бракувани валяка и друга древна техника, с която уж ремонтира пътищата в Кърджалийско. Явно само Стоян Мавродиев и подчинените му не са осъзнали, че заемът никога няма как да бъде върнат на държавната банка.

Колко е истинската стойност на „Пътстройинженеринг”, лъсна миналата година. Тогава в опит да си върне парите, ББР продаде фирмата за 5 млн. лева. По този начин държавната банка си възстанови едва 3% от отпуснатия заем, без да се броят натрупалите се през годините десетки милиони лихви. Абсолютно престъпление, за което ще се окаже, че няма виновни. Поне така за това намекна миналата година съдията от Софийския градски съд Виктор Чаушев. В определението си, с което го пусна под гаранция, Чаушев обяви, че липсват доказателства за вината на Румен Гайтански-Вълка. И как да е иначе, след като подписи под всички документи са полагали само негови подставени лица. Той слага параф само под договора за продажба на своята фирма. В това няма нищо незаконно. Както се казва в поговорката: не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава.

Дори и след рушветите за Стоян Мавродиев и Ахмед Доган, за Румен Вълка остават предостатъчно пари. Медийни разследвания показаха, че Гайтански е получил 46 милиона лева дивиденти от свои фирми, по чиито сметки постъпват част от милионите на държавната банка. С тях Вълка си купува баровска яхта, идеална за морски разходки около имението му в Гърция. За луксозният плавателен съд „Riva Rivamare 38” боклукчийският бос плаща над 1 млн. евро.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ФОКУС

Смъртоносната хватка на Дракона

Китай очевидно избягваше вторият акт в търговската война, но след като Съединените щати внезапно наложиха забранителни тарифи върху ключови групи китайски стоки, Пекин отговори неочаквано агресивно и незабавно премина в контранастъпление.

Докато широката общественост обсъждаше кой има по-високи мита, Китай наложи ограничения върху износа на полупроводници и свързани с тях продукти за Съединените щати. И за да е сигурно, че никой в чужбина няма да пропусне отговора, за десерт беше наложена пълна забрана върху износа на седем ключови редкоземни метала и на магнити, създадени на тяхна основа.

Първото нещо, което трябва да се подчертае, е радикалната промяна в тактиката на Китай. Последният път, а именно в периода 2018-2019 г., Пекин последователно въвежда контратарифи, но не се говори за блокиране на износа като цяло или в определени области.

Когато Вашингтон започна да се огражда с тарифни бариери от китайските стоки, последните бързо започнаха да текат по алтернативни канали – през Виетнам, Индонезия, Малайзия и, колкото и да е странно, Япония. Стоките са или директно пререгистрирани, или закупени от фиктивни фирми, като по този начин се променя формалната им собственост. САЩ, разбира се, бяха наясно с това, но нуждата от китайски стоки все пак надделяваше, така че стоките с лека надценка лесно преминаваха през митническата граница в Съединените щати.

На официалната арена страните шумно обявиха прекратяване на доставките на различни стоки, но зад кулисите Китай продаваше, а САЩ купуваше. До известна степен това действаше и в обратната посока. Например забраната за внос на американска соя продължи един месец, докато вносът на въглища беше възобновен след 90 дни.

През 2025 г. сценариите се промениха драматично. Този път Китай наистина спира продажбата на своите продукти или прави сивите експортни схеми изключително сложни.

Пекин не е наложил забрана в пълния смисъл на думата върху полупроводниците и продуктите, базирани на тях, но сега китайските митници изискват отделно лицензиране, а китайски източници пишат, че механизмът за получаване на лицензи за износ е само в етап на разработка. Най-новата бариера е издигната по пътя на седем редкоземни метала.

Сега се изискват лицензи за износ на покупката и за износ през китайските пристанища на самарий, гадолиний, тербий, диспрозий, лутеций, итрий и скандий. Както и постоянните магнити – както конвенционални (на базата на желязо, кобалт и цинк), така и специални, създадени на елементна база от споменатите редкоземни елементи.

Всеки знае, че Китай контролира до 90 процента от световното производство и обогатяване на редкоземни метали, но, за огорчение на Съединените щати, китайската индустрия доминира световните пазари за продукти, базирани на принципа на магнетизма, в същата пропорция.

Десетте най-големи компании в индустрията, включително Ningbo Zhaobao Magnet Co., Hengdian Group DMEGC Magnetic Limited, Ningbo Jinji Strong Magnetic Material Co., Baotou Tianhe Magnetics Technology Co., произвеждат девет от десет магнита, които заобикалят всеки от нас. Включително и всеки американец.

Лъвският пай от производството е концентриран около Гуанджоу в провинция Гуангдонг. Още през 2020 г. Си Дзинпин, откривайки тук „магнитен клъстер“, отбеляза, че индустрията е ключова за гарантирането на националната сигурност на Китай и че отбраната и наукоемките индустрии на Запад ще зависят все повече от китайския производствен капацитет и добрата воля на Пекин.

Най-общо казано, асиметрията на действията и дълбочината на китайското стратегическо планиране предизвикват заслужено уважение.

В днешно време малко хора си спомнят събитията от преди 15 години. През 2010 г. Пекин внезапно наложи ембарго върху износа на редкоземни метали за Япония, предизвиквайки истинска паника там. По националните телевизионни канали японски политици и служители предупредиха, че това може да доведе до колапс на ключови индустрии, особено в електронната индустрия.

Това предизвика не по-малко удивление в САЩ, тъй като Япония е основният доставчик на полупроводници. Ембаргото продължи точно седем седмици, през което време Пекин прочисти всички частни посредници с железен юмрук, организаторите на контрабандните канали отидоха в затвора, а цялата индустрия беше практически монополизирана под покрива на China Rare Earth Holdings Ltd.

След 15 години САЩ и Япония успяха само частично да заменят китайската елементна база чрез закупуване на аналози от Австралия, но общата тенденция само се влоши. Например миналата година китайските компании представляват 87 процента от глобалното производство на неодим и празеодим, ключови компоненти за производството на мощни магнити. Малайзия допринася с още осем процента, Виетнам – с 1,5 процента. Тоест повече от 95 процента само в тази зона се контролира от страни, срещу които САЩ вече са наложили санкции, за да пресекат паралелния китайски внос.

Е, и да стигнем до най-важното, защо магнити и каква е тяхната тайна сила.

Постоянните магнити, направени от редкоземни сплави, са модерно научно преосмисляне на конвенционалните магнити, където основният елемент е желязото. Най-често използваните сплави са неодим и самарий, но са възможни и други комбинации. Получените магнити, въпреки че са значително по-малки по размер, са поне два до три пъти по-силни от техните феритни или керамични аналози. Магнит, базиран на чист самарий, е шест пъти по-силен, а магнит, базиран на чист неодим, е десет пъти по-силен от своите „железни“ колеги.

Обхватът на приложенията на редкоземните магнити е толкова широк, колкото е и понякога неочевиден.

Те се използват в минни и преработвателни предприятия за масово извличане на полезни рудни компоненти, а магнитите се използват за почистване на пистите на летища от опасни метални отпадъци. Без тях работата на апаратите за ЯМР, създаването на вятърни генератори и електрически превозни средства е невъзможна; мощни неодимови магнити се монтират и в кормилните системи на автомобили с двигатели с вътрешно горене.

Магнитите повдигат отливки в цеховете за производство на стомана, държат листове и заготовки на конвейери за автоматично заваряване на каросерии на автомобили, улавят чужди частици във фармацевтични разтвори и създават ефект на магнитна левитация, поради което съществуват високоскоростни влакове.

И, разбира се, без магнитите от ново поколение е невъзможно да се произвеждат дронове, промишлени и бойни роботи, ударни и космически ракети, сателити, изтребители и всичко останало, което оформя концепцията на съвременния свят и особено на съвременната война.

Съединените щати заемат скромна ниша в тази област: по-малко от два процента. И ако Китай сериозно затегне винтовете на износа, тогава след известно време, когато текущите складови резерви започнат да се изчерпват, проблемът с попълването на запасите от сложни електронни оръжейни системи ще възникне с пълна сила.

Пекин ясно демонстрира на Вашингтон, че за да се победи вражеска армия, изобщо не е необходимо да се води ръкопашен бой. Достатъчно е да премахнете тези смешни, на пръв поглед, магнити от общата формула.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ФОКУС

Чиновникът – убиец на Сияна се замогва рязко като началник в АПИ

Имоти, коли, банкови сметки: Чиновникът – убиец на Сияна се замогва рязко като началник в АПИ

Даниел Иваничков – директорът в АПИ, отговорен за убийственото в буквалния смисъл на думата поддържане на пътната мрежа, довело до смъртта на 12-годишната Сияна и на хиляди други, е натрупал някои и друг имот през последните две-три години, установи разследване. Да припомним, че господинът е наричан от подчинените си с колоритния прякор Дани Касичката.

Вярно, имотните му придобивки – описваме само тези, които са официално вписани в Имотния регистър, не са кой знае колко бляскави, но пък и той е едва на 34 години. При това, за да си купи голям апартамент не му се е наложило да тегли банкови заем. А това си е направо постижение при космическите цени на имотите в София. Освен това той е в АПИ едва от 2017 г. като старши експерт, а през 2022 става директор на „Поддържане на пътната инфраструктура”.

Майка му Калинка, която е родена в Плевен, но живее в столицата, също е понатрупала някой и друг имот, като е пазарувала успоредно със сина си, установи таблоидът. Можем само да предполагаме до какви резултати би стигнала проверка, но истинска и задълбочена, извън официалния Имотен регистър, на Антикорупционната комисия.

И друго интересно съвпадение – имотите са купени, когато в АПИ избухва грандиозен скандал – в чекмеджето на Иваничков са открити сертификати за 140 млн. лева, които не са разплатени на фирми за пътна поддръжка. Защо ли директорът е държал тези важни платежни документи в бюрото си? Официален отговор на този въпрос няма засега.

Нека обаче проследим имотното замогване на семейството на младия пътен директор. Навремето той и майка му разполагат само с малко панелно апартаментче от 54 квадрата във „Фондови жилище” . След това през 2016 г. Калинка и Даниел получават по половин къща и стопански постройки в търновското село Дъскот. Този имот обаче им е прехвърлен от дядото на Даниел. Да уточним, че бащата на Иваничков е бил таксиметров шофьор, но е починал през 2002 г.

През 2015 г. майката на бъдещия пътен директор купува гарсониера от 44 квадрата в „Разсадника”. Само че за тази панелна придобивка й се налага да плаща ипотека цели 6 години. Успява да я погаси чак през 2021 г.

След като синът се издига в йерархията на АПИ, и трудните времена остават зад гърба на двамата. Майката и синът вече показват вкус и възможности да се сдобият с далеч по-големи имоти, за които не им се налага да сключват ипотеки.

През май 2024 г. Даниел си взема апартамент от 105 квадрата, ново строителство, както и два гаража – от 35 и от 17 кв. в „Разсадника”. Колко точно е платил за луксозния имот, той си знае, но по същото време агенции за недвижими имоти предлагат подобни жилища в района за над 200 000 евро.

През януари тази година Иваничков и майка му, заедно с още няколко лица, купуват парцел от 471 квадрата. Теренът е разположен на ул. „Памир”, а какъв градеж ще се извиси на това място, тепърва ще се види. Според източниците доскорошният държавен служител Иваничков планира да строи фамозна кооперация.

Не минава и половин година от тази покупка и през юни 2024 г. майката Калинка се насочва към морето, плаща в брой 83 квадрата апартамент в Созопол. Иначе в Търговския регистър на нейно име се води фирма за дребна търговия, но според документите е без дейност още от 2008 г. Към придобивките на сина, наричан Касичката, следва да прибавим и семейния му автопарк. Иваничков има два луксозни джипа ауди, а съпругата му Анна-Мария притежава „Алфа-Ромео” и три аудита. Наистина, за какво им е всичко това при състоянието на пътищата у нас, за чиято поддръжка отговаря именно господинът?!

Само 3 години преди майката и синът да започнат имотните си инвестиции (на името на съпругата няма нищо отбелязано в Имотния регистър) Даниел е в центъра на скандал. Той е уволнен, но после отново назначен в Пътната агенция и всичко това се случва през 2022 г. Маха го тогавашният регионален министър Гроздан Караджов, понеже в чекмеджето на Иваничков, както вече отбелязахме, са складирани сертификати за извършени, но неразплатени ремонти за 140 милиона лева.

Въпросните сертификати са много важни документи, понеже на тяхна основа след това се издават фактури за извършената работа и едва след това се получават парите. Само че едни фирми получават тези ценни разписки, след което им се плаща, за свършеното по поддръжката на пътищата, а други остават с празни ръце. Логичният въпрос в случаят е, дали за сертификатите не е искан рекет от фирмите? И дали на някой не му е кипнало и е подал сигнал до ръководството на министерството.

По същото време в страната бушува огромно недоволство сред пътни фирми, които имат да вземат огромни пари за поддръжка на шосетата за изминалата 2021 г. Както обяснява в медиите самият Гроздан Караджов дългът към пътните фирми тогава е изчислен на 800 млн. лева и доклад с тази сума е внесен в парламента.

Само че един ден при него пристигат зам.-министърът Явор Пенчев и шефът на АПИ Тодор Василев. Те му докладват, че са намерили сертификати за още 140 милиона лева в прословутото чекмедже на Иваничков. „Това вече преля чашата на моето търпение и ги помолих още в същия час той да бъде освободен” – обяснява Гроздан Караджов. Така Даниел Иваничков сдава директорския пост в АПИ.

Пред медиите Гроздан Караджов не пропуска да поясни още, че: „За много пътища, които трябваше да са в що-годе добро състояние, получавахме десетки, дори стотици жалби по всички канали. Имах много ниска оценка за работата на Иваничков. И на фона на плачевното състояние на републиканските пътища към онзи момент, ама тя и към този е подобна, пак ви казвам, това беше много над моето ниво на търпимост, освободихме го на секундата”.

Иваничков остава за кратко без работа. След като на власт идва правителството на Гълъб Донев, в което служебен регионален министър е Иван Шишков, той тихомълком е върнат обратно в пътната агенция. По думите на Шишков решението било на тогавашното ръководство на АПИ. Явно Касичката е безценен служител, комисионер, за някого в Агенцията!

Иначе Шишков го определя като „много малка пионка във всичко това”, което се случва в ремонтите и поддържането на пътищата. На свой ред Иваничков мълчи като риба и досега не е проронил и дума по чие нареждане е заключил документите в бюрото си. Чудно ли е тогава, че бързат да го върнат в Агенцията, нищо че го наричат зад гърба му Касичката.

Бащата на загиналата Сияна Николай Попов вече написа в социалните мрежи: „Даниел Иваничков! Това лице има основна вина за трагедията със Сияна, както с десетки тежки пътни инциденти в страната. През годините дори е командвал УС на АПИ с устни заповеди и заплахи. На ход е прокуратурата!” Тя обаче вече повече от 2 седмици след трагедията си прави пас.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА2 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА4 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА5 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА7 days ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

Trending