Около 20-25 % е подскочила цената на рибата край морето тази година. Клиенти има, тъй като ресторантьорите гъвкаво лавират – хем да не загубят клиентите си, хем да оцелеят.
В капанче, недалеч от Ропотамо пържената цаца е 8 лв., колкото е и край ресторантче край Камчия. Малко по-скъпо е на самия плаж, където порцията достига десетачка.
Пърженият сафрид и на Юг, и на Север по Черноморското крайбрежие е “златен”. Струва по петнадесетина лева на калпак. Порция попчета е 12-13 лв. А няколко чернокопа на скара са около 25 лв.
Бялата риба е към двадесет лева. Лавракът гони тридесетина лева.
Калканът е почти една банкнота с лика на Пенчо Славейков. Толкова е и хищният лефер.
За къмпингите летуващите си купуват риба от магазините в Бургас, Варна, Созопол и Несебър. Има разлика в цените, но не е голяма. Хамсията е към 5 лева, калканът по 40 лв. килото, пресните попчета са по десетина лева.
Има и риба почти от морето на борсите в големите морски градове – гюмюш – 6 лв., пресен сафрид на 10-12 лева и чернокоп твърдо на 15 лв. Морски кефал се предлага на 10-12 лв. за килограм, едри попчета – 15 лв., лавракът е 15 лв, ципурата – 20, а калканът достига максималната за пазара цена от 40 лева за кг.
Да идеш на море и да не похапнеш рибка е все едно като приказката за Рим и Папата. Но колко и каква риба ще ядеш, зависи и от това колко “морски” пари си заделил. Думата ни е за простосмъртните българи. За богаташите и за рибата в баровските курорти цените хвърчат нагоре.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
Дивото къмпингуване остава и това лято заради хаос в закона
В момента санкции няма, тъй като не е изработен и подзаконовият нормативен акт
Дивото къмпингуване е разрешено и това лято заради невъзможността да бъде приета наредба, която регламентира поставяне на палатки и кемпери.
През 2019 година с промяна в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие се въвежда забрана за къмпингуване на места, които не са специално определени за тази цел, като тези места трябваше да бъдат определени със специална наредба. Глобите за нарушения на забраната започнаха от 500 лева и се стигна до 3000, но ще бъдат налагани само след приемането на наредбата. Тоест в момента санкции няма, тъй като не е изработен и подзаконовият нормативен акт.
Борислав Райков, който е председател на Българската асоциация за къмпингуване и каравани, е на мнение, че въпросната наредба не е коректна:
“Законът за Черноморското крайбрежие е локален. Той урежда въпросите, свързани с Черноморското крайбрежие. България не се състои само от Черноморско крайбрежие, а има много други места – цялата останала част от страната, за където все така остават без никакъв регламент. Те не стимулират с нищо нито местни общини, нито частни собственици на терени”.
Възможности у нас и сега има и те трябва да се подкрепят:
“Идеалният вариант е това нещо да се развива. Наистина, в последните години се появиха доста нови къмпинги, някои от тях – добре направени. Ние, като потребители на този вид услуга, къмпингарите, подкрепяме, защото ние го търсим. И да има възможност за свободно, разбира се, стига да не са някакви защитени, забранени територии и зони или да се пречи по някакъв начин. Фирмите и представителите, които предлагат такъв вид оборудване – кемпери, каравани и това също са във възход”.
Българският паспорт се нарежда сред най-силните в света
С него имаме безвизов достъп до 177 държави и територии
Българският паспорт дава безвизов достъп до 177 държави в света и по този показател ни нарежда сред страните с най-силни паспорти.
За поредна година авторитетната класация Henley Passport Index представи своето проучване за всички паспорти в света според броя на дестинациите, до които притежателите им имат достъп без предварителна виза. Тази година България е на 14-то място от общо 199 различни паспорти и 227 различни дестинации за пътуване. Класацията се прави на базата на данни от Международния орган за въздушен транспорт (IATA).
Класацията се оглавява от сингапурския паспорт – с него притежателите му може да пътуват без виза до 193 дестинации в света. На второ място е Япония със 192 дестинации.
На третата позиция с безвизов достъп до 191 държави се нареждат едновременно Финландия, Франция, Германия, Италия, Южна Корея, Испания и Швеция.
Въпреки че България е на 14-то място, преди нас в класацията са почти всички държави в Европа. Заедно с нас със 177 безвизови дестинации са Румъния и Монако. С по-малко безвизови дестинации са хърватите – 176, сърбите – 173, а Северна Македония и Черна гора – 125.
На практика страната ни подобрява позицията в класацията на Henley Passport Index, която показва свободата на пътуване на гражданите на отделните държави. През 2022 г. България и Хърватия се деляха 17-ото място с безвизов достъп до 173 страни в света, докато сега се придвижване с три позиции нагоре и повече безвизови дестинации.
Най-затруднено е пътуването за гражданите на Афганистан, Сирия и Ирак. Хората с такива паспорти имат безвизов достъп до по-малко от 30 дестинации в света.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
Бонус отстъпки до 40% за ранни записвания. Лъвски скок в цените за Турция, родните хотели помпат с по 25 лева на човек на ден
Черен петък и за почивките на море през лятото. Промоциите засегнаха и ранните записвания за почивки през 2024 година. Отстъпките, които някои хотели предлагат до 24 ноември, достигат до 40%, показа проверка.
Хотелиери дават бонус и за резервации, направени до 30 ноември (четвъртък) и дори до 3 декември (неделя). В същото време се оказа, че воаяжите в Турция, която е сред най-обичаните от българите дестинации, са поскъпнали с близо 50%.
Ръст
Масовите предложения за намаление в цената по традиция са до края годината. Отстъпките намаляват с по 5 процента за запазени пътувания до края на първия месец от новата година, а някои от обектите още отсега са заложили дата 31 януари като краен срок за по-изгодните предложения. Почивките масово поскъпват, потвърждават и туроператорите. „Всичко зависи от категоризацията на хотелите и тяхната политика и търсене на целева група сред клиентите. Може обаче да кажем, че в сравнение с офертите от преди година при ранните записвания повишението в цената е с около 20-25 лева на човек на ден. Говорим основно за комплекси, които предлагат изхранване на база всичко включено в цената“, коментираха пред „Телеграф“ от една от най-големите туристически агенции в България. Оттам уточниха и че при хотелите по Българското Черноморие се наблюдава известен спад и в обема на отстъпките за ранни записвания. Хотелите, които предлагат по 30% извън промоциите покрай Черния петък, са рядкост. Масово те са по 15-20% до 25%. Обяснението е в инфлацията и несигурната бизнес среда, която не предполага да се правят по-дългосрочни прогнози за състоянието на пазара.
Двойно
Буквално двойно обаче скачат предложенията за море през май и юни в Турция. Семейни почивки за двама възрастни с дете, които преди година за същия период са се предлагали за около 1000 лева, в момента са по 1500 – 2000 лева. В цената не е включен транспорт, а самолетните билети в чартърните програми започват от по 280 евро на човек. „Има сериозен ръст в Турция, наистина“, потвърди и Марияна Пеловски от популярна туроператорска компания. Според нея има и известно забавяне в предлагането на чартърни програми и до други набиращи популярност дестинации като Тунис и Египет.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?