Connect with us

БАНКЕРЪ

Държавата се тресе!

Плъзнаха слухове, че

Пеевски и Цацаров са тръгнали на Война срещу Бойко Борисов и жена му! Удариха кмета на Септември, стягат белезници за Портних и Фандъкова!

Две случки в четвъртък дадоха повод да си помислим, че Пеевски и Цацаров са почнали война срещу Борисов. Вероломно и без предупреждение. Както Германия нахлу в Полша през 1939 г. и даде старт на Втората световна. Мащабът тук е далеч по-скромен, но не и амбициите. Какво стана всъщност. Първо главният прокурор изпрати тежко въоръжени отряди да арестуват показно кмета на Септември, който е от ГЕРБ. Сиреч, удряме малкия, но можем да ударим и София, Варна, Пловдив и пр., само да поискаме.

Там кражбите покрай ремонтите са в пъти по-големи от тези в Септември, то е ясно.По същото време любимият на Пеевски и Цацаров сайт ПИК пусна статия със заглавие с огромни букви: БЕЗОЧИЕ! В нея пише: Действителните виновници за трагедията – Цветелина Бориславова, Байко Байков и хора от обкръжението им се разхождат необезпокоявани на свобода. На 4 април 2004 г., около 20:20 часа, автобус, превозващ деца от Свищов пада в студените води на река Лим.

Акцентът в материала пада изцяло върху бизнеса на Цветелина Бориславова, нейната вина за загиналите деца и пр. Запознати със ситуацията веднага разпознаха документи, които са притежавани, според тях, единствено от Делян Пеевски. Пак Пеевски често казвал в тесен кръг, че Бойко Борисов се дразни много, когато се шуми около бившата му приятелка и около нейния бизнес. Двамата имали добри отношения, дори съвместен бизнес.

Часове след започването на бойните действия срещу Премиера, те бяха безславно прекратени. ПИК трескаво свали статията срещу Цветелина Бориславова, която се разхождала необезпокоявана на свобода. Колко това е било важно за Борисов знаят малцина, които са запознати с предисторията на въпросния текст. Именно това писание и ровене преди време е било повод Пеевски да закупи една прес група и да почне да монополизира медийния пазар. Затова и Пеевски удари сега Премиера точно с тези писания, с цел вероятно да го принуди към сделка, озъбвайки се открито.

Така започна атаката срещу Борисов и Цветелина Бориславова в четвъртък в ПИК, но след “важно обаждане” текстът бе изтрит.

В петък сутринта пък площадът на гр. Септември осъмна пълен с хора, които скандираха, че си искат кмета и че обвиненията на специализираната прокуратура срещу него са лъжи и манипулации. Последва освобождаване на кмета под гаранция. И за какво беше целият този шум, ако не заради задкулисни сметки и игри? Никой не е в състояние да убеди обществото, че в Септември се извършват повече кражби отколкото в София, където общинският бюджет е над 1,2 млрд лева, да речем. Мирише на корупция и в Пловдив, Варна, Бургас и в други големи общини.

Още едно събитие, което на пръв поглед няма нищо общо с горните, привлече вниманието тези дни. Във вторник МВР и ГДБОП проведоха мащабна акция по залавяне на евентуалните извършители или помагачи на похитителите на Адриан Златков. Акцията трябваше да укрепи разклатеното доверие в службите. Оказа се обаче, че Златко Баретата, един от привиканите за разпит, май е бил предупреден, защото очаквал баретите в компанията на своя адвокат. Информация би могла да изтече от много тесен началнически кръг. Във ведомството вече се говори, че става дума за главния секретар Младен Маринов, който от години бил в много близки отношения със Златомир Иванов. Именно Маринов първо опроверга, че Златко Баретата е задържан, а после призна. Ако поредната мащабна акция се окаже поредния цирк – най-много негативи ще инкасира Борисов, защото назначаването на Маринов е станало с негово съгласие. В такъв случай е логично да се търси връзка между действията на главния секретар с тези на Пеевски и главния прокурор. В една нива орат.

Какво се случва, та довчерашните съратници на Бойко Борисов да тръгват „на нож“ срещу него?

Няколко са вариантите.
– САЩ и Брюксел са дали ясни сигнали на премиера, че действията на Пеевски и Цацаров рушат и без това рехавия авторитет на България. Примерите: разследването в САЩ по закона „Магнитски“ именно на Пеевски и Цацаров за корупционни практики при фалирането на КТБ и заявеното от Юнкер преди дни сваляне на мониторинга от Румъния и оставането му „за нашите приятели от България“. Цацаров и Пеевски трудно ще преглътнат, че те са в преса, а Борисов набира червени точки с международна дейност.
– Намалява паричният поток към Пеевски. След скандалите с контбандните цигари на „Булгартабак“ на територията на Турция, Сирия и Ирак депутатът от ДПС губи милиони. Колкото и прокукуратурата, и МВР да прикриват докладите от партньорски служби, това време изтича. А Пеевски трябва да „храни“ цяла армия от „кукувици“ в прокуратурата, ДАНС, МВР, НАП, финансовото министерство, АПИ, митниците, медии (до една губещи) и още куп „клетки“. Трябва също да обгрижва Доган, своя луксозен живот, имотите си, многобройната охрана, скъпите офиси, държанки и пр. Много разходи са това. Ако Борисов е завъртял дори с мъничко кранчето на обществените поръчки към Пеевски – това си е повод за война, откъдето й да го погледнете.
– Самият Борисов все по-малко се нуждае от Пеевски и Цацаров. Те със сигурност знаят нелицеприятни неща за него, но той има подкрепата на Брюксел, Вашингтон, Анкара. Спечели и трети мандат. Оперативната власт е в негови ръце. Цацаров може и да се надява на сравнително добро убежище – Конституционният съд, но за Пеевски вариантите не са розови. Може да „потъне“ тихо и кротко в имението си в Дубай, но откраднатите пари свършват бързо. Освен това много хора ще го търсят заради „едни неща“. На всичкото отгоре чужди служби се канят да сложат ръка на банковите му сметки заради съмнителен произход на парите в тях. Може да остане, разбира се, в България. Тогава ще са му нужни адвокати, защото идва времето да отговаря за събарянето на КТБ, за рекетирането на бизнесмени и фирми, за произхода на милионите, с които разполага и пр. А ако сериозни кръгове – тук и зад граница – поискат към него да се приложи законът както трябва, той е свършен. Шиши живееше срещу затвора, сега живее срещу тях… Живота е суров.

Опитът за „вероломно нахлуване в Полша“ е спрян. Борисов сигурно е напомнил по подобаващ начин на агресорите какво е съотношението на силите и кой кара влака. Цацаров, и особено Пеевски, обаче, нямат много основания да вярват, че ги чака светло бъдеще. Затова много скоро ще ударят отново Борисов. Защото остеохондроза обхваща моделът им.

Истината е, че преди нападението срещу Полша, германската пропаганда пуска в оборот инсценирани стълкновения на границата, предизвикани от поляците. Т.е. ползвала е фалшиви новини. Същият пропаганден модел копират днес пеевските медии. Корумпето Борисов изглежда спокоен, но всяко подценяване може да му коства прегазване за две-три седмици.

Войната тепърва ще се разгаря. Жертви, гилзи, сополи, компромати – от всичко ще има по много. Защото много пари са заложени.

БАНКЕРЪ

И в БНБ не са сигурни класираме ли се за еврозоната.

И в БНБ не са сигурни класираме ли се за еврозоната. Освен за инфлацията, вече се притесняват и за бюджетния дефицит

И Българска народна банка вече се колебае дали България ще покрива критериите за еврозоната. Това става ясно от публикуваното днес периодично издание „Макроикономическа прогноза“ (декември 2024), като на база данни към края на миналата година прогнозата е съставена към 15 януари В документа има специален аналитичен акцент посветен на въпроса дали България покрива инфлационния критерий за еврозоната и точно в него се съдържат противоречивите послания. Освен това, съветникът на управителя на Българска народна банка Маринела Петрова, която е и бивш заместник-министър на финансите, участвала в успешната кампания за приемане в чакалнята на еврозоната от 2020 година, потвърди информацията от неделя, че България може много скоро да констатира неизпълнение и на критерия за бюджетен дефицит. Последното, ако се потвърди официално ще сложи край на надеждите за приемане на еврото поне до 2029 година.

Първо прогнозата на БНБ

От една страна БНБ сочи, че през цялата минала година България и била над инфлационния критерий, но превишението се свива постоянно. Макар към декември страната ни все още да е над критерия с 0.13 процентни пункта (средно повишение на цените 2.6% при праг 2.47%), се очаква в края на януари и през всеки от месеците до края на годината хармонизираната инфлация, която се взима предвид при оценката за покритие на критериите от Маастрихт, да бъде по ниска от прага за допустимост. Тоест България ще има основание да поиска извънредни доклади за оценка на подготвеността за приемане на еврото.

Докато казват всичко това, от БНБ сами си правят автореферат, че конкретно през януари тази година, отделно от времевата серия, за която публикуват две графики, прогнозират инфлацията да стигне 3.3%, което представлява ревизия на базовата прогноза в посока по-висока инфлация. Въпреки това, оценките показват, че България можела да изпълни конвергентния критерий за ценова стабилност през януари 2025 г. и да продължи да го изпълнява през остатъка от годината, твърдят от централната банка.

После, сякаш за да се презастраховат, анализаторите на БНБ твърдят, че „съществува много голяма степен на несигурност по отношение на прогнозата за критерия за ценова стабилност, както и за очакваното отклонение на средногодишната инфлация в България от него. Освен от несигурността по отношение на прогнозата за инфлацията в България и в останалите държави от ЕС“.

Ревизията на базовата прогноза за януари се извежда след отчитане на ефектите от вдигането на акциза върху цигарите, възстановяването на ДДС за хляба от 0 на 20% и за ресторантьорските услуги от 9 на 20%.
оказват влияние върху потребителските цени, както и от степента на пренасяне на ефектите им върху компонентите на ХИПЦ.

Несигурност за покриването на инфлационния критерий идва и от Европейската централна банка. Нейната прогноза от декември сочи, че тази година ще има нова тройка държави с най-ниско поскъпване на живота – Франция, Италия и Латвия, а не както през миналата – Италия, Финландия и Литва, от които нашите политици се надяваха на изключение при изчисляването да се изключи Финландия.

Средната инфлация в новите страни отличници ще е 1.5% според ЕЦБ, което прави 3% максимално допустимо покачване на цените в България според хармонизирания индекс. Оказва се обаче, че при сравнение на сценария на ЕЦБ и този на БНБ, за който самата БНБ прави хиляда уговорки, че може да не се изпълни, България ще е близо до ръба на изпълнението, а през ноември отново ще спрем да покриваме инфлационния критерий.

И в БНБ притеснени за бюджета

В терен за сблъсък се превърна фейсбук профила на Десислава Николова, икономист от Световната Банка. Още миналата седмица тя споделя твърдение на Ивайло Яйджиев, бивш заместник-министър на финансите в екипа на Асен Василев, който твърди, че сега е моментът България да поиска извънредна оценка за покритие на критериите от Маастрихт с цел да получим покана за въвеждане на еврото от януари 2026 година.

Едва снощи, темата коментира Маринела Петрова, която е съветник на подуправителя на БНБ Димитър Радев, а в качеството си на заместник-министър на финансите в екипа на Владислав Горанов свърши огромен обем от работата, за допускане на България във валутно курсовия механизъм, познат, като „чакалнята на еврозоната“.

Публикуваме коментара на Маринела Петрова в пълнота, защото изчерпателно говори както за възможностите да се търси изключение при оценката, така и за общото състояние на България от гледна точка на икономика и публични финанси. Той е направен в следната дискусия:

 

В точка 2 от изложението си Маринела Петрова допуска лека грешка, като посочва, че към края на третото тримесечие България е с дефицит от 3.7% спрямо БВП на начислена основа (тоест според критериите на ЕЦБ и ЕК).

Точното число към 30 септември е 2.7% дефицит спрямо БВП и тя сочи (както писа „Гласове“ в неделя), че това позволява на държавата да направи дефицит от само 700 милиона лева през четвъртото тримесечие, което звучи практически невероятно като се има предвид, че в четвъртото тримесечие винаги се концентрират плащанията по държавните инвестиции средномесечния размер на разходите е двойно по-висок от тези в първите девет месеца.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БАНКЕРЪ

БНБ взе важно решение за банките

Антицикличният капиталов буфер ще е 2% за първото тримесечие на 2026 г.

БНБ определи нивото на антицикличния капиталов буфер, приложим към кредитни рискови експозиции в Република България, на 2% през първото тримесечие на 2026 г. Той има за цел да запази способността на банковата система да посрещне неблагоприятните ефекти от проявленията на бизнес и финансовия цикъл чрез засилване на капиталовата позиция на банките.

При определянето му се вземат под внимание и допълнителни индикатори, фокусирани върху кредитния пазар, задлъжнялостта, пазара на недвижими имоти, както и общото състояние на икономическата среда.

От БНБ напомнят, че от 1 октомври 2024 г. банката въведе изисквания за показателите за кредитните стандарти при отпускане и предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Кредитната динамика в този сегмент и свързаните с нея потенциални системни рискове в средносрочен план са определящ фактор за въвеждането на изискванията. Мярката допълва приложените от БНБ капиталови буфери, като ефектът от прилагането й ще бъде част от регулярното наблюдение и анализ.

Поддържането на антицикличен капиталов буфер засилва капиталовата позиция на банковата система, като подсигурява повишена устойчивост срещу неблагоприятни тенденции в икономическата активност или други потенциални проявления на цикличните системни рискове.

През 2021 г. БНБ повиши нивото на антицикличния буфер, приложим към местни кредитни рискови експозиции, на 1% от 1 октомври 2022 г. и на 1,5% от 1 януари 2023 г., като през септември 2022 г. нивото на антицикличния капиталов буфер беше увеличено допълнително на 2% в сила от 1 октомври 2023 г.

Предвид трайно запазилите се високи темпове на кредитен растеж и несигурността в икономическата среда, антицикличният капиталов буфер на ниво от 2,0% през първото тримесечие на 2026 г. има за цел да засили устойчивостта на банковата система при натиск върху доходността и капиталовата позиция, предизвикан от потенциално нарастване на необслужваните кредити и обезценките.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

БАНКЕРЪ

Съдът връща Андрей Гюров като зам.-шеф на БНБ

Нов удар срещу поръчковата КПКОНПИ, която го отстрани от банката

Административният съд в София обяви за нищожно решението на Комисията за противодействие на корупцията /КПК/, с което Андрей Гюров беше отстранен като подуправител на БНБ.

Делото срещу Антикорупционната комисия беше заведено от самия него, след като КПК реши, че е бил в несъвместимост като съдружник в дружество и подуправител на Банката. Комисията реши, че е бил в несъвместимост, като съдружник в „Йонтех Инженеринг“ ООД, както и член на управата на две сдружения – „Балкански – Паница Институт за научни издирвания“ и „Голф-клуб Благоевград“.

Въз основа именно на това решение, Управителният съвет на БНБ отстрани Гюров от поста му.Гюров обжалва, но пред Върховния административен съд. ВАС спря делото и изпрати питания до Съда на ЕС в Люксембург.

Сега Административният съд реши, че изводът на Комисията, че като съдружник в дружество Гюров се е поставил в състояние на несъвместимост с длъжността на подуправител, е незаконосъобразен.

Съдът приема, че оспорваният от Гюров акт е издаден при съществени нарушения на процесуалните правила, има факти, които не са оценени и изяснени.

Решението на Административния съд не е окончателно и може да се обжалва пред Върховния административен съд.

След промените в Конституцията от края на м.г. управителят и подуправителите на централната банка са сред възможните кандидати за служебни премиери, в случай че не се състави редовно правителство. С решението на КПК на практика Гюров беше в невъзможност да заема този пост. От всички възможни кандидати, сред които президентът да номинира за служебен премиер, Гюров бе единственият, който не е свързан с ГЕРБ и ДПС.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА2 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА4 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА5 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА7 days ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

Trending