Connect with us

СВЯТ

Полски политолог: Искането за репарации е димна завеса пред икономическите проблеми

Преди и по време на срещата на европейските лидери в Прага полските управляващи засипаха Германия с критики по различни теми. А точно преди посещението на германския външен министър Аналена Бербок във Варшава полският й колега Збигнев Рау анонсира изпращането на официална нота, с която Полша иска от Берлин 1 трилион и 300 милиарда евро репарации за нанесените на страната поражения през Втората световна война.

Германските репарации от години периодично се появяват в реториката на полските консерватори. Те смятат за нелегитимно решението на комунистическа Полша да се откаже от такива претенции през 50-те. Тази година и след началото на войната обаче искането се вписва в опитите на управляващите от “Право и справедливост” да увеличат влиянието на страната като източен център на Европейския съюз и НАТО. Цели, към които партията на Ярослав Качински се стреми и чрез критики към най-силните в съюза – Германия и Франция.

Какви външнополитически стремежи обаче могат да имат полските управляващи, които трябва да се справят с рекордна инфлация и нарастваща бедност, година преди изборите? Промениха ли се от началото на войната трудните им отношения с европейските институции?

Интервю на Константин Мравов с проф. Александра Маач

Това са някои от темите в разговора на Константин Мравов с полския политолог проф. Александра Маач от центъра “Вили Брандт” на Университета във Вроцлав.

Има ли усещане в полското общество, че Германия не е направила достатъчно, за да поправи стореното през Втората световна война:

“В полското общество има съгласие, че историческите несправедливости спрямо страната трябва да се обсъждат. Когато обаче става въпрос за репарации и други законови стъпки, общественото мнение се разделя. Темата за репарациите не е нова и ние като социални учени сме провеждали доста изследвания, резултатите в които варират според задаването на въпроса.

Според едно такова изследване, 31 процента от взелите участие напълно подкрепят директното изискване на репарации от Германия. Още 23% по-скоро подкрепят такъв ход. От другата страна 13 на сто са изцяло против и още 23 процента са по-скоро против. Виждате, че общественото мнение е разделено, а подкрепата не е силно доминираща, когато въпросът е толкова конкретен. Подкрепата е предимно от хора над 55 години, с по-ниско образование и по-ниски доходи. 80 процента от тази група са гласоподаватели на “Право и справедливост”.

<<<Бербок към Рау за репарациите за ВСВ: Берлин смята въпроса за приключен, имаме общо бъдеще – ЕС>>>

Във Варшава германският външен министър заяви, че парични плащания не са нещо, което Берлин обмисля. Това е поредната атака на управляващите в Полша към Германия – през лятото премиерът Моравиецки в позиции и интервюта за големи европейски медии определяше Берлин и Париж като олицетворение на “европейския империализъм”, като ръководители на “олигархия”, в каквато са превърнали Европейския съюз, като виновници за зависимостта от руския газ. Ще се отнася до искането за репарации, исторически несправедливости ли искат да поправят управляващите в Полша консерватори или искането е част от цялостното им противопоставяне с Германия?

“Целта на сегашното правителство не е нито да поправи несправедливостите, нито сериозно да напада Германия. За мен причината са парламентарните избори в Полша след 1 година. Кампанията стартира и искането за репарации е само един елемент от нея, бих я нарекла “димна завеса” пред икономическите проблеми, с които сегашното правителство не може да се справи ефективно. Това са високата инфлация, към момента 16%, и повишаващите се цени на енергоизточниците – на газа, тока и на въглищата, при които има проблем и с доставките. Поради тези причини много хора не могат да свържат двата края, имаме повишаване на бедността. Управляващите все още са първа политическа сила в проучванията, но се притесняват, че могат да загубят изборите заради икономическите проблеми. Оттук и събуждането на теми като репарациите от Германия.”

<<<Започна преносът на газ по “Балтийския тръбопровод” от Норвегия до Полша>>>

Полша се оказа в абсурдната ситуация да е най-големият производител и износител на въглища за индустрията в Европа, но да не може да снабди гражданите си с по-специфичните въглища за домакинско отопление. Страната е разчитала на внос от геополитическия враг Русия за близо половината от това потребление. След като този импорт беше забранен заради войната, въглищата за домакинствата са по-малко и значително по-скъпи. Това е само един аспект на цялостното обедняване в Полша, актуален пример за което е създаването на супермаркети с безплатни стоки за социално слаби в Краков.

В тази ситуация по какъв начин се измени идеологическото противопоставяне между правителството и Брюксел? Основна тема тук е съдебната реформа във Варшава и специалната дисциплинарна комисия, на която управляващите разчитат за лустрация на комунистическите остатъци сред съдиите, а според критиците поставя съдебната власт под техен контрол.

“От европейска страна няма промяна в критиките заради проблемите с върховенството на закона в Полша, независимо от войната. За мен това са добри новини за демокрацията. През лятото видяхме как президентът Анджей Дуда се опита да покрие изискванията на Брюксел, като имитира промяна в реформата. Това беше неуспешно и имаше ясен отговор от Европейските парламент и комисия, че предложението му не покрива изискванията. И сега правителството призна, че поради тази причина няма да получи средствата, предвидени за икономическото възстановяване след пандемията.”

Според лидера на управляващите в Полша Ярослав Качински, Брюксел задържа средствата единствено заради изборите в страната след 1 година. Всъщност намираме ли се в ситуация, в която “Право и справедливост”, които въпреки извънредните ситуации, силните критики и множеството турбуленции в собствената им коалиция, успяха да запазят властта си, сега има вероятност да я загубят на изборите догодина?

“Конфликтът с Европейския съюз около върховенството на закона няма да повлияе на изборите. Хората не следят темата с интерес и не разбират добре какво точно се случва. Основен фактор ще е рязкото икономическо влошаване през последните седмици. Очаква се инфлацията да достигне 20%. Страната остава зависима от газа и въглищата, на които има недостиг, и сега имаме извънредни планове за отоплението на училища и болници. Такива въпроси могат да окажат влияние на изборите.”

“Право и справедливост” добиха голяма популярност със знакови социални програми, като повишените детски надбавки. Ще могат ли да ги поддържат при създалата се ситуация?

“Не мисля, че ще прекратят програмите, но стойността на самата помощ по детската програма намалява заради инфлацията. Цените се увеличиха рязко и тези пари вече не са толкова голяма подкрепа за семейните бюджети, каквато бяха преди година.”

Вие самата изследвате промените в демокрацията заради пандемията, а след нея дойдоха войната и глобалната икономическа криза. Има ли опасност в такива времена да бъдат игнорирани проблеми като независимостта на обществените медии, върховенството на закона, правата на жените и хората с различна сексуалност, за да изброим само няколко от сферите, в които полските управляващи търпят критики?

“От началото на войната не сме видели задълбочаване на проблемите със свободата на медиите или женските права. Още преди войната управляващите се опитаха неуспешно да елиминират опозиционните медии и успешно отнеха на жените правото на аборт. Правителството не е използвало войната като повод за ограничаване на свободите и увеличаване на изпълнителната власт. Всичко това се случи преди нея.”

По публикацията работи: Яна Боянова

СВЯТ

Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа

Заради огромния национален дълг Съединените щати вече няма да могат да финансират сигурността в Европа. Това заяви съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц.

„Съединените щати, със своя дълг от 33 трилиона долара, буквално вече не могат да си позволят да субсидират европейската сигурност“, каза той в интервю за New York Post и ​​добави, че защитата на Украйна „трябва да бъде водена от Европа“.

Според него само Норвегия и Финландия са увеличили разходите за отбрана, а други страни от НАТО като Испания, Канада и Италия, харчат „изключително малко“ за това. И сега Вашингтон ще поиска повече финансиране от тях.

„Ще продължим да изискваме нашите съюзници да платят своя дял и да споделят това бреме със Съединените щати“, каза съветникът на Тръмп.

Преди и след встъпването си в длъжност американският президент многократно обяви намерението си да накара страните-членки на НАТО в Европа да увеличат разходите за отбрана до 5% от БВП.

Европейският съюз трябва да бъде готов да поеме отговорност за собствената си отбрана, тъй като САЩ постепенно се оттеглят от ангажиментите си в областта на сигурността, коментира ситуацията председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

„Заплахата от Русия няма да изчезне и знаем, че американският фокус все повече ще се измества към други региони. Така че няма съмнение, че мирът в Европа изисква да поемем много по-голяма отговорност за собствената си защита“, каза Фон дер Лайен в реч на конгреса на Европейската народна партия във Валенсия, Испания.

През март Фон дер Лайен обяви плана си за набиране на 800 милиарда евро за „превъоръжаване“ на Европа. Номинираният за германски канцлер Фридрих Мерц заяви през февруари, че Берлин трябва „постепенно да постигне независимост от САЩ“.

Френският президент Еманюел Макрон, който отдавна твърди, че ЕС вече не може да възлага отбраната си на Вашингтон, изрази готовност да разшири ядрения чадър на Франция, за да обхване Германия и други членове на ЕС.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

Ще има ли война Индия – Пакистан?

Троен ядрен възел заплашва с Трета световна.

Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Ню Делхи заяви, че ще издирва терористите, участвали нападението в Пахалгам. При атаката в контролираната от Индия част на Кашмир на 22 април бяха убити 25 индийски туристи и един непалски гражданин, а около 20 души бяха ранени. Това бе най-кървавото нападение срещу цивилни в размирния район от години.

Индия миналата седмица обяви редица наказателни мерки срещу Пакистан, включително прекратяване на действието на Договора за водите на Инд, затваряне на единствения действащ сухопътен граничен пункт в Атари, понижаване на двустранните дипломатически връзки с Исламабад. Индия също така анулира всички визи, издавани на пакистански граждани, предприе масирани антитерористични операции в Кашмир, както и военни учения. През последните няколко дни по границата между Индия и Пакистан постоянно избухват престрелки.

Пакистански младеж получава благословия от майка си преди да премине границата с Индия

В отговор Пакистан затвори въздушното си пространство за индийски самолети и преустанови търговските си отношения с Индия, включително и чрез трети държави. Пакистан също така отхвърли прекратяването от страна на Индия на Договора за водите на Инд и заяви, че всяка стъпка за спиране на водния поток ще се разглежда като “акт на война”.

Пакистанският министър на отбраната Хаваджа Мухамад Асиф миналата седмица предупреди, че светът трябва да се “притеснява” от перспективата за пълномащабен конфликт между две ядрени сили, каквито са Индия и Пакистан.

“Ако има тотална атака или нещо подобно, тогава очевидно ще последва пълномащабна война”, каза Асиф в интервю за телевизия “Скай нюз”.

Той подчерта, че пакистанската армия е “подготвена за всички сценарии”, но също така изрази надежда, че спорът може да бъде разрешен чрез преговори. Освен това министърът предположи, че Индия може да е “инсценирала” атаката в рамките на операция под фалшив флаг.

Отговорност за нападението в Кашмир пое слабо известната въоръжена групировка “Кашмирска съпротива”. Според индийските служби за сигурност групировката, известна още като “Фронт на съпротивата”, е част от базираните в Пакистан терористични организации “Лашкар е Тайба” и “Хизбул Муджахидин”.

“Лашкар е Тайба” е основана през 80-те години по време на съветско-афганистанската война с финансиране от тогавашния лидер на “Ал Каида” Осама бин Ладен. “Лашкар е Тайба” е базирана в Пакистан и се твърди, че е подкрепяна от Междуведомствено разузнаване на Пакистан (Inter-Services Intelligence) и от пакистанската армия, пише Манджари Чатърджи Милър, експерт от американския мозъчен тръст “Съвет за международни отношения”. “Лашкар е Тайба” е смятана за инициатор на още много атаки на индийска територия, включително нападението в Мумбай през 2008 г. и атаката срещу индийския парламент през 2001 г.

Атентатът в Пахалгам отне поне 26 живота

Самият Асиф заяви пред в. “Ню Йорк таймс”, че групировката “Лашкар е Тайба” “не съществува” и няма как да е планирала или извършила атаки от контролирана от Пакистан територия. Пакистанският военен министър призова за международно разследване на нападението в Пахалгам.

Кратка предистория на конфликта между Ню Делхи и Исламабад

Индия и Пакистан управляват отделни части от Кашмир, но и двете страни претендират за цялата територия.

Конфликтът между Индия и Пакистан възниква в резултат на разделянето на Британска Индия през 1947 г., записано в Закона за независимостта на Индия. Тогава възниква Пакистан, чието население е предимно мюсюлманско, а различните райони на Джаму и Кашмир получават възможност да изберат дали да се присъединят към Индия или към Пакистан. Тогавашният махараджа (монархът) на Кашмир първоначално се опитва да обяви независимост на територията, но в крайна сметка се съгласява да се присъедини към Индия, която му обещава помощ срещу набезите на местни пакистански племена. Това решение става повод за избухването на Индийско-пакистанската война от 1947 г., която завършва със Споразумението от Карачи от 1949 г.

Войната между Индия и Пакистан през 1965 г. е вторият конфликт голям конфликт за статута на щата Джаму и Кашмир. Войната приключва на следващата година с преговори, водени с посредничеството на СССР. В крайна сметка Индия и Пакистан се отказват от териториални претенции върху Кашмир и изтеглят армиите си от спорната територия.

През 1971 г. Индия и Пакистан водят нова кратка война за Източен Пакистан (3-16 декември), която избухва на 3 декември по време на войната за независимост в Източен Пакистан . Конфликтът приключва със Споразумението от Симла, подписано на 16 декември 1972 г., с което се установява временна военна линия на контрол, разделяща Кашмир на два административни района.

През 1974 г. Индия изпробва първото си ядрено оръжие. Пакистан прави първия си ядрен тест през 1998 г.

През 1999 г. пакистански военни части пресичат линията на контрол, което предизвиква войната в Каргил. Тогава Пакистан претърпява тежко поражение от индийската армия.

След 2003 г. двете страни поддържат крехко примирие, но по оспорваната граница често избухват престрелки.

През февруари 2019 г. е атакуван конвой на индийските паравоенни сили в Пулвама в администрираната от Индия част на Кашмир. Тогава са убити най-малко 40 индийски паравоенни. Отговорност за атаката поема пакистанската групировка “Джем”. Индия отвръща с въздушни удари по лагери за обучение на терористи на пакистанска територия. Впоследствие пакистанските ВВС атакуват администрирания от Индия Кашмир, като в хода на въздушните сражения Пакистан сваля два индийски военни самолета и пленява индийски пилот, който е освободен два дни по-късно.

През август 2019 г. Индия разполага десетки хиляди военни и паравоенни сили в региона и отменя член 370 от Конституцията си, който дава специален статут на Джаму и Кашмир. Конституционната промяна ограничава автономията на Кашмир, което разгневява жителите на спорната територия, а Пакистан възприема този ход на индийките власти като “тежка несправедливост”.

Насилието по линията на контрол достига своя връх през 2020 г., когато са регистрирани повече от четири хиляди трансгранични обстрела.

Ню Делхи продължава да настоява за централизиран контрол върху администрираната от Индия част на Кашмир, а насилието по границата между Индия и Пакистан не стихва.

Усилията за модернизация на индийската армия

Сраженията през 2019 г. изправиха Индия пред един неприятен факт – оказа се, че въоръжението на огромната ѝ армия е остаряло и силите ѝ не са достатъчно недостатъчно подготвени за непосредствените заплахи по индийските граници, пише в. “Ню Йорк таймс”.

В парламентарен доклад от 2018 г. се посочва, че 68% от военното оборудване на Индия е “остаряло”, 24% се оценява като “актуално” и само 8% попада в категорията “съвременно”.

Унижението, което Индия претърпя при въздушните сражения с Пакистан през 2019 г., ясно показа, че армията ѝ спешно се нуждае от модернизация, пише още “Ню Йорк таймс”. Правителството на премиера Нарендра Моди отпусна милиарди долари за нови оръжия и потърси нови международни партньори за закупуване на модерно военно оборудване. Освен това Ню Делхи положи увеличи капацитета за вътрешно производство на оръжия.

Индия се провали в най-големия икономически план

В доклад, представен пред индийския парламент през 2023 г., се казва, че за пет години делът на най-съвременното военно оборудване се е увеличил почти двойно. Въпреки това авторите на доклада предупреждават, че този дял далеч не покрива нуждите на една модерна армия. Над половината индийското военно оборудване продължава да е прекалено старо.

Анализатори смятат, че предизвикателствата пред модернизацията на индийската армия са многобройни – бюрократични и финансови, но и геополитически. Икономиката на Индия сега е петата по големина в света и е около 10 пъти по-голяма от тази на Пакистан. Но разходите на Индия за отбрана все още възлизат на по-малко от 2 % от брутния ѝ вътрешен продукт, което военните експерти определят като недостатъчно, пише още “Ню Йорк таймс”.

Индия демонстрира увереност, че може лесно да попречи на пакистанската армия. Ако това твърдение бъде подложено на изпитание, друг от съседите на Индия ще я наблюдава отблизо, а именно – Китай, отбелязва изданието.

През последните години Ню Делхи смяташе, че Китай създава по-неотложни предизвикателства по индийските граници, отколкото Пакистан, особено след смъртоносната схватка между техните войски високо в Хималаите през 2020 г. и многократните нахлувания на китайски сили на индийска територия. Индийските военните лидери се оказаха принудени да се подготвят за евентуална война на два фронта, коментира “Ню Йорк таймс”.

“Троен ядрен възел”

Откакто армиите на Индия и Китай се сблъскаха в Хималаите през 2020 г., връзките между азиатските гиганти се подобриха, но те все още държат голям брой войски по границите си. Пекин също контролира част от региона Кашмир, който според Ню Делхи принадлежи на Индия, с което в района се заформя единственият в света “троен ядрен възел”, коментира Асошиейтед прес. Експерти твърдят, че един при един военен конфликт между Индия и Пакистан е много вероятно да се намесят и техните стратегически партньори, отбелязва агенцията.

В края на август 2023 г. Индия съобщи, че е изразила остър протест пред Китай във връзка с нова карта, на която индийският щат Аруначал Прадеш и платото Аксай Чин са посочени като негова официална територия. Аксай Чин е спорно плато в западните Хималаи, за което Индия претендира, но което се контролира от Китай.

Китай твърди, че Аруначал Прадеш, намиращ се в източните Хималаи, е част от Южен Тибет и през април 2023 г. публикува карта, в която 11 области в щата са преименувани на “Цзаннан”, или Южен Тибет на китайски език, отбелязва Ройтерс.

Китай е основен съюзник на Пакистан и подпомага развитието на ракетните му програми, допълва АП. Индия поддържа силни връзки в областта на отбраната със САЩ, които отдавна се стремят да ограничат нарастващото влияние на Пекин в Индо-тихоокеанския регион.

Пакистан е основна връзка в мащабната инициатива на Си Цзинпин “Един пояс, един път”, която има за цел изграждането на пристанища, железопътни линии и пътища, свързващи редица държави в Азия, Африка и Европа. От 2013 г. китайските инвестиции и заеми имат ключово значение за изнемогващата пакистанска икономика, пише Ройтерс.

През февруари тази година президентът на Пакистан Асиф Али Зардари посети Китай, като по време на срещите му бе коментирано значението на пакистанското пристанище “Гвадар”. Тогава двете страни се споразумяха да разгърнат напълно потенциала на пристанището като “ключов център за свързаност и търговия”.

В Пакистан има хиляди китайски работници, които изграждат инфраструктурни съоръжения, но срещу тях нерядко се извършват терористични нападения от страна на сепаратистки бойци в югозападната пакистанска провинция Белуджистан. През август миналата година пакистанският премиер Шахбаз Шариф предупреди, цитиран от Ройтерс, че екстремисти целят да осуетят сътрудничеството между Пакистан и Китай.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

🇷🇺 Путин е обяви прекратяване на огъня в чест на 80-годишнината от Победата.

🇷🇺 Пълното изявление от Кремъл:

Руският президент Владимир Путин, вземайки предвид хуманитарните аспекти, обяви прекратяване на огъня по време на честването на 80-годишнината от Победата. Ще бъде в сила от полунощ на 7 май до полунощ на 11 май, като през това време всички военни операции ще бъдат преустановени.

Русия очаква украинската страна също да реагира съответно.

В случай на нарушаване на прекратяването на огъня от страна на Украйна, въоръжените сили на Руската федерация ще предприемат адекватни мерки.

Руската страна потвърждава готовността си за мирни преговори без предварителни условия, насочени към разрешаване на коренните причини за украинската криза и конструктивно сътрудничество с международните партньори.

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА2 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА4 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА6 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА1 week ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

Trending