Индия увеличи покупките си на руски суров петрол през януари от вече рекордните нива през предходния месец. И, което е учудващо, Съединените щати се превърнаха в най-големия купувач на рафинирани продукти, въпреки молбите на Вашингтон към останалия свят да не купува руско гориво.
Покупките на руски суров петрол от страна на Индия се изстреляха до 1,7 млн. барела дневно през януари, което е рязко увеличение спрямо 1,2 млн. бр. бр. дневно през декември 2022 г. – което дори тогава беше рекордно ниво на покупки.
“Хората се питаха къде може да отиде целият руски суров петрол Urals, ако Европа не го купува. Когато Индия взе 1,2 млн. барела дневно през декември, те казаха, че със сигурност Индия не може да купува повече. А през януари тя вече е на 1,7 млн. барела дневно”, казва Виктор Катона, водещ анализатор на суров петрол в Kpler, фирма за данни и анализи.
САЩ традиционно са голям купувач на руски рафиниран продукт, наречен суров петрол (virgin gas oil – VGO). Сега, тъй като не могат да купуват VGO директно от Русия, те го купуват от индийски рафинерии, управлявани от Reliance Energy и Nayara Energy – а VGO от тези рафинерии е произведен от руски суров петрол.
Reliance и Nayara са най-големите износители
САЩ купуват 200 000 барела дневно готови продукти, основно VGO, от Reliance. “Най-голямата страна на местоназначение на индийските продукти изненадващо е САЩ. А най-големите износители в САЩ са Reliance и Nayara”, казва Катона.
Reliance и Nayara са двамата най-големи купувачи на руски суров петрол, но големите гиганти от публичния сектор като IndianOil Corporation (IOC), Bharat Petroleum (BP) и Hindustan Petroleum (HP) също са се включили в играта. “Всички купуват. Това се е превърнало в национален спорт”, казва Катона.
Този месец Reliance купува около 600 000 барела дневно от Русия, което е почти половината от общия капацитет на рафинерията. В момента рафинерията Nayara преработва почти изцяло руски суров петрол.
10 долара отстъпка за Индия
Около 68 танкера са акостирали в индийски пристанища или са на път да пристигнат тук. Смята се, че Индия получава приблизително 10 долара отстъпка на пазара. Ако Индия получава отстъпка от 10 долара, рафинериите биха могли да спестят по 10 млн. долара на танкер. Корабите кацат във всички големи пристанища, включително Сика (за Джамнагар), Парадип за МОК, Кочи за ВР. Няколко танкера също са акостирали или се насочват към Мумбай, Мангалор, Мундра, Ченай и Висакхапатнам.
От началото на войната в Украйна преди близо година Индия, призовавайки към диалог, пренебрегва призивите на Запада да не купува руски петрол, заявявайки, че се нуждае от руски суров петрол, за да осигури енергийна сигурност за своето 1,4-милиардно население. В същото време САЩ се борят да възстановят стратегическите си резерви, след като те бяха изчерпани след въвеждането на руските санкции и усилията да се спре повишаването на цените на ОПЕК, което води до увеличаване на цените по американските бензиностанции.
“Графиките показват, че САЩ са дестинация номер едно през декември. На второ място са ОАЕ, а на трето място е Сингапур. САЩ изнасят безумно много VGO”, казва Катона.
Разбиване на VGO
“Ако разполагате с усъвършенствана рафинерия, можете да разградите VGO до по-сложни въглеводороди. Това е полупродукт, който е идеален за производство на транспортни горива. Той е изключително добър за транспортни горива, по-специално за дизелово гориво”, отбелязва Катона. “Може да се преработва и в бензин.”
Общото месечно търсене на суров петрол в Индия е около 5,4 млн. барела дневно. Така че около 30 % от суровия петрол в момента идва от Русия. Други 15-20% са от местни източници, а още 50% – от други източници. Намалихме покупките от Саудитска Арабия.
Сега Индия е вторият по големина купувач на руски петрол в света след Китай – но ние сме най-големият купувач на корабни пратки. Китай получава голямо количество по тръбопроводи.
Заради санкциите Европа почти изцяло спря да купува руски суров петрол. Единствено България има изключение и ѝ е позволено да купува корабни товари с руски суров петрол.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.
Как стана в другите страни? По груби сметки, сега хляба е 2.20 лв., курса на еврото е 2 лв. за 1 евро (горе долу). Но хляба ще бъде закръглен от 2.20 на 3€, което означава, бивши 6 лв.
Месец след получаване на одобрение за еврозоната – всички цени в евро и лева според “официалния валутен курс” (на теория).
Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това обясни в интервю за “Преди всички” зам.- министърът на икономиката Николай Павлов. Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс – 1.95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.
Целевата дата за въвеждане на общата европейска валута е 1 януари догодина, а очакването е през лятото вече да има яснота дали ще се случи тогава.
“Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните ведомства в подготвителния процес по присъединяване на страната ни към еврозоната. Участваме в Координационния съвет за подготовка.
Задълженията на търговците са ясно регламентирани в Закона за въвеждане на еврото”.
Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната, посочи още Павлов. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро.
Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.
“Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики”.
МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика
Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.
След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.
Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.
„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.
Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.
МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ
Прогноза за икономическия растеж по региони:Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.
Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.
Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос,заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.
Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени
Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.
Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.
Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи,като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.
Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg.Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.
Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове.„По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.
Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ