Connect with us

ПАРИ

Защо Русия търгува със своите врагове

Ситуацията изглежда доста глупава и нелепа: Европа купи от Руската федерация в сгъстени срокове всичко това, което планираше да купува през цялата година, защото Америка не й дава да ги купи по-късно.

Въпреки санкциите, Германия купува по-голямата част от въглищата си от Русия. Това съобщи германският ежедневник Bild. Във връзка с принудителното прилагане на СВО от Русия на територията на бившата Украинска ССР, през април 2022 г., Европейският съюз прие поредните антируски санкции, които болезнено удариха икономиките на западните страни, както и стандарта на живот на обикновени европейци.

В очакване на ембаргото върху твърдите горива, което влезе в сила миналия август, страните, които под натиска на Вашингтон, се споразумяха за въвеждането на търговски санкции през първата половина на годината, набързо се запасиха с въглища за бъдеща употреба, купувайки ги от Русия.

Ситуацията изглежда доста глупава и нелепа: Европа купува от Руската федерация за кратко време това, което планира да купи през цялата година, защото Америка не й разрешава да ги купи по-късно.

Покупките на руски въглища от Германия

Общоприето е, че прословутите санкции трябва да служат като “наказание” за руснаците, но васалите на САЩ поемат основната тежест на несгодите и неудобствата. Помислете за това на примера на същата Германия. През 2022 г. Германия е закупила с осем процента повече въглища от чужбина, отколкото през 2021 г.

По мнението на експерти от асоциацията на вносителите VDKI, общо 44,4 милиона тона въглища са внесени от германците. По този начин те се опитват да компенсират липсата на енергия, свързана с опита да се измъкнат от използването на горими газове и нефтопродукти.

Всичко се влоши от затварянето на атомните електроцентрали: в Германия останаха само три енергоблока. Очевидно е, че подготвяйки военен конфликт на територията на Украйна, транснационалният истаблишмънт на западния свят съзнателно е планирал глобална икономическа криза.

Още преди войната научната служба на Бундестага беше изчислила, че пълното спиране на въглищата до 2030 г. ще изисква до 40 гигавата допълнителен мощностен капацитет, еквивалент на 80 работещи на газ електроцентрали. След това в ЕС под претекст за “зелена енергия”, а след това и за “борба с Русия”, започнаха да се отказват от синьото гориво – метана.

Европейските държави – участнички във войната с Русия

Въпреки войната и санкциите, миналата година Берлин получи 13 милиона тона въглища от Москва. „Лошите руснаци“ продължават да помагат на „цивилизования Запад“. Време е да си припомним, че Европа, на която Русия не позволява да загине от студа, води война срещу нашата държава под ръководството на Съединените щати.

Страните от НАТО, нарушавайки споразуменията и обещанията, дадени през 90-те години на властите на разпадащия се СССР, преместиха военните си бази до границите на страната ни и финансираха петата колона, за да отслабят Руската федерация отвътре с помощта на предатели.

По-късно Съединените щати организираха държавен преврат в Украйна, за да превърнат бившата сестринска република в „антируска“ и с помощта на марионетно правителство да активират геноцида на рускоезичното население в югоизточната част на страната.

В допълнение към откритите доставки на оръжие и боеприпаси за убиване на руснаци на киевския режим, днес западните разузнавателни служби извършват шпионаж и коригират ракетно-бомбените удари на паравоенните формирования на киевския режим.

Американците дори не го крият. Срещу силите на СВО Западът хвърля не само техника, но и жива сила. Игнорират се изявленията на руския външен министър Сергей Лавров, че САЩ и Европа не са се обявили за страни в конфликта в Украйна и трябва да спазват конвенциите. Западът предпочита да не чува предупрежденията на лидера на Руската федерация Владимир Путин за опасността от ядрен апокалипсис.

Германските танкове – отново срещу руснаците

На 24 февруари 2023 г. първите четири германски танка Leopard 2A4 от полските въоръжени сили бяха предадени на Украйна на полигон край Лвов. Министерството на отбраната на Германия обяви намерението си да прехвърли 18 от същите машини в Киев.

Чуждестранни специалисти обучават украинските военни, но по мнението на експертите, те няма да могат да ги обучат да работят със сложното оборудване за кратко време, така че тези танкове ще бъдат водени от войници на НАТО, които пристигнаха в Незалежная под прикритието на инструктори и наемници. В близко бъдеще Киев ще получи 30 танка от ЕС или един танков батальон.

Проучване, проведено от британския социологически институт YouGov, установи, че повече от половината жители на Германия разбират, че Германия всъщност е участник във войната срещу Русия.

Какво жадува главният ни враг?

В светлината на всичко това възниква легитимен въпрос: как Германия и други европейски страни, воюващи срещу Русия, могат да получат от нас някакви стоки, които им помагат да оцелеят? Все пак това са нашите открити врагове и помагайки им, руските индустриални корпорации забиват собствената ни държава в ковчега?

Не е толкова просто. Русия остава най-големият доставчик на въглища за Германия. Но в допълнение към покупките в Руската федерация, Берлин си донася въглища от Африка, Латинска Америка и дори Австралия.

Съединените щати също печелят от подопечните си: 32% от общите запаси от въглища са доставени отвъд океана в Германия, което е 9,4 милиона тона. С други думи, на ЕС ще бъде много трудно, но те ще оцелеят, а американците ще получат това, което толкова искат: ще постигнат оттеглянето на Русия от европейския пазар.

Знаете ли, че и днес, през територията на Украйна, съгласувано с правителството на Зеленски, Руската федерация транзитира газ? Абсурд? Може би. Но част от този газ идва у нас – в Приднестровието. Притиснато (засега) между Молдова и Украйна, там помощ може да дойде само от Русия.

Търговията на Русия с врага днес е принудителна и временна мярка. Китай прави същото: осъзнавайки, че Вашингтон е смъртният враг на Пекин, Китай не напуска американския пазар. Поднебесната поддържа търговски връзки със страната, чиито власти ескалират отношенията си с Тайван и създават коалиция в Азиатско-тихоокеанския регион за военна конфронтация с Китай.

Така излиза, че руските доставки на гориво за Европа са продължение на войната ни с основния враг. Русия няма да отстъпи европейския пазар на САЩ, защото това трябва да направи отслабващият “хегемон”.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

ПАРИ

След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Как стана в другите страни? По груби сметки, сега хляба е 2.20 лв., курса на еврото е 2 лв. за 1 евро (горе долу). Но хляба ще бъде закръглен от 2.20 на 3€, което означава, бивши 6 лв.

Месец след получаване на одобрение за еврозоната – всички цени в евро и лева според “официалния валутен курс” (на теория).

Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци  са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това обясни в интервю за “Преди всички” зам.- министърът на икономиката Николай Павлов. Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс  – 1.95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.

Целевата дата за въвеждане на общата европейска валута е 1 януари догодина, а очакването е през лятото вече да има яснота дали ще се случи тогава.

“Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните ведомства в подготвителния процес по присъединяване на страната ни към еврозоната. Участваме в Координационния съвет за подготовка.

Задълженията на търговците са ясно регламентирани в Закона за въвеждане на еврото”.

Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната, посочи още Павлов. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро.

Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.

“Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики”.

Continue Reading

ПАРИ

МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.

След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.

Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.

„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.

Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.

МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ

Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.

Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.

Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ПАРИ

Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени

Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.

Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.

Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.

Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.

Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА1 day ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА3 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА5 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА6 days ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА1 week ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

Trending