СВЯТ
Поиграхте си на инвеститори, стига толкова

Русия деликатно отпрати германците от газовите находища
С президентски указ Русия продава акции на германската „Винтершал“ и австрийската ОМВ в съвместни производствени проекти с „Газпром“. Те не можаха да напуснат Русия сами. Какво ще стане с парите, получени за активите и каква е мекотата на нашия подход за разлика от европейския?
Руският президент подписа укази, с които лишава германската компания „Винтершал“ и австрийската ОМВ от дяловете им в редица съвместни предприятия с „Газпром“.
Западът ще да започне да обвинява Русия за строгата национализация на активите на чужди компании в Русия. Но в действителност по същество говорим за замразяване на приходите от продажбата на дялове на чуждестранни компании в руски активи в специални сметки. Важна особеност: не е възможно да се изтеглят пари, които са в тези сметки от Русия.
С други думи, Русия принуждава германски и австрийски компании да продадат дяловете си в руски съвместни предприятия с „Газпром“, но не ги национализира. Законово парите от продажбата ще продължат да принадлежат на чуждестранни партньори, но на практика те не могат да ги използват или да ги изтеглят от Русия.
Това по същество напомня замразяването на руските златни и валутни резерви от чужди държави в техните сметки, когато парите са наши, но ние не можем да се разпореждаме с тях. „Винтершал“ и ОМВ ще имат огледална ситуация: парите за акциите им ще бъдат по сметката, но те няма да имат достъп до нея. Единствената разлика е, че златните и валутните резерви първоначално са били в сметките в парично изражение, а Русия ще трябва да прехвърли дяловете на чужденците в рубли и да постави тези рубли в специална сметка.
В действителност, ако погледнете какво правят европейските страни с руски дялове в съвместни предприятия и руски „дъщерни компании“ на тяхна територия, ще стане ясно, че Русия действа максимално лоялно към своите западни партньори в тези условия.
„Разбира се, че ще бъдем обвинени, че уж сме крадци и национализираме имущество, но в това отношение имаме какво да отговорим. Защото Европа просто национализира нашите активи. Миналата година Германия национализира ключовото дъщерно дружество на „Газпром“ – „Газпром Германия“, което притежаваше всички останали структури на „Газпром“ в Европа. Те не са платили нищо на „Газпром“ и дори не е имало преводи на пари за актива към сметка тип С. Ние третираме чуждите активи много по-снизходително, отколкото те нашите“, казва Игор Юшков, експерт във Финансовия университет. към правителството на Руската федерация и Фонда за национална енергийна сигурност.
Особено „жестока“ е Полша, която национализира акциите на почти всички руски компании на своя територия. Така Полша национализира дела на “Газпром” в компанията, която управлява газопровода “Ямал-Европа”, както и активите на “Новатек” – а това дори не е държавна, а частна компания, посочва Юшков. Точно като руския производител на торове „Акрон“, който също загуби активите си в Полша.
„За разлика от ЕС с изземване на активи чрез национализация, в Русия, напротив, никой не отнема активи, позволяват на чужденци, ако има интерес, да излязат от активи, като ги продадат с отстъпка и получат пари“, посочва Александър Тимофеев, доцент от катедрата по информатика на Руския икономически университет „Плеханов.“
Какво притежаваха „Винтершал“ и ОМВ заедно с „Газпром“ и защо, за разлика от други компании, не излязоха от руския бизнес за две години и трябва да им се „помогне“? А западните партньори директно казаха, че повече няма да инвестират в Русия и обмислят да продадат дяловете си и да напуснат бизнеса си.
Говорим за три съвместни предприятия между „Газпром“ и „Винтершал“ и ОМВ. Първо, това е съвместното разработване на Южно-Руското находище за нефт, газ и кондензат (германците и австрийците притежават общо 60%). Второ, това е съвместното разработване на няколко района на Уренгойското находище.
Според постановлението правителството ще създаде руска фирма, към които ще бъдат прехвърлени всички права и задължения по отношение на тези площи и търговия. Акциите в новите компании ще бъдат оценени и предложени за закупуване на СОГАЗ и „Маркет Технолоджис“ на пазарна стойност. Тимофеев предполага, че най-вероятно активите ще продължат да се купуват от трети страни, например азиатски партньори.
За чуждестранните партньори това бяха много печеливши проекти, тъй като те имаха специална финансова схема за разработването на тези находища. Германски и австрийски компании продаваха газ от руски находища на „Газпром“ с надценка и по този начин получаваха свръхпечалби в полза на своите европейски собственици.
Газпром се съгласи на такава сделка в замяна на получаване на технологии за работа с трудноизвличаеми находища. В резултат на това тези технологии бяха успешно усвоени от Русия, така че всеки партньор вече получи това, което искаше от това сътрудничество. Разбира се, германците и австрийците биха искали да продължат да получават печалби от продажбата на руски газ на „Газпром“ на очевидно по-висока цена, но те бяха лишени от това още през 2022 г.
След като „Северен поток-1 „беше взривен и като цяло експортните възможности на „Газпром“ за Европа намаляха, финансовата схема беше коригирана: беше определена максимална цена, на която може да се продава газът от тези находища. Чужденците загубиха свръхпечалбите си, от което бяха много обидени. „Винтершал“ дори успя да подаде молба за обезщетение до германското правителство.
Въпреки това германците и австрийците дори след това не напуснаха Русия и не се оттеглиха от съвместното предприятие с „Газпром“. Защо не го направиха от две години? Юшков смята, че те вероятно са смятали, че няма смисъл да се занимават и да продават акциите си, по-добре е да „се изчакат“.
„Сделката трябва да бъде договорена, но парите за нея ще останат в Русия. В същото време никой на Запад не се ядосва особено от факта, че активите останаха в Русия, тъй като първият емоционален период, когато непрекъснато се искаше отказ от Русия, премина през 2022 г. Те не могат да получават пари за текуща дейност, тъй като дивиденти към чуждестранни компании от приятелски страни също са блокирани в сметки C. Ако успеят да изчакат момента, когато всичко се оправи: натрупаните дивиденти ще бъдат върнати и ще бъде възможно да продайте дела без проблеми. Затова логиката на чужденците беше следната: седнете и не клатете лодката“, казва експертът на ФНЕС.
Други чужденци отдавна са се изтеглили от руските петролни и газови активи без никакви напомняния.
Държавата се намеси само в ситуацията със „Сахалин-2“, където действаха споразумения за разпределение на продукцията. Тук беше използвана подобна схема, но с някои разлики. Първата разлика е, че операторската компания „Сахалин-2“, беше част от чуждестранна юрисдикция на Бермудите и трябваше да бъде прехвърлена под руска юрисдикция и регистрирана в компанията „Сахалин Енерджи“ в Южно-Сахалинск.
Втората разлика е, че чуждестранните акционери бяха помолени да отговорят дали искат да запазят дяловете си в новото дружество или искат да получат пари за тях. Японските компании „Мицуй“ (12,5%) и „Мицубиши“ (10%) се съгласиха да напуснат дяловете си, но „Шел“ се отказа от своя дял от почти 27,5%. В ситуацията със съвместното предприятие с „Газпром“ няма нужда да се прехвърля нищо под руска юрисдикция и чуждестранните акционери не са били питани дали желаят да запазят дела, те не са имали избор, отбелязва Юшков.
Но във всички тези ситуации делът се продава, а приходите остават в руски сметки. „Парите и на двете места остават чужди, но не могат да бъдат прехвърлени към чужда юрисдикция, тоест изтеглени от Русия. И в двата случая тези пари ще бъдат кредитирани в руски сметки, но самите чужденци няма да могат да ги управляват“, отбелязва Игор Юшков.
Не е ясно при какви условия тези пари ще могат да се прехвърлят в чужбина. Възможно е тези замразени парични активи да играят роля в бъдещи преговори за обмен на замразени руски активи в чужбина.
Като цяло издаването на президентския указ в момента може да се обясни с приемането на 12-ия пакет от санкции на ЕС. „Най-вероятно това е отговорът на Русия на 12-ия пакет от санкции на ЕС. Освен това в този пакет европейците започнаха да включват инструмент за конфискация на руски активи. Засега не се говори за изземване, но те започват да поставят правната основа, която ще им позволи да изземат, тоест не просто да арестуват, а да станат собственост на руски финансови активи“, не изключва възможността Игор Юшков.
„Въвеждането на нови санкции не оставя надежда, че ЕС ще запази изцяло „руската“ собственост и най-вероятно част от активите или просто ще бъдат конфискувани или национализирани, или ще бъдат продадени“, заключава Тимофеев.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
СВЯТ
Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа

Заради огромния национален дълг Съединените щати вече няма да могат да финансират сигурността в Европа. Това заяви съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц.
„Съединените щати, със своя дълг от 33 трилиона долара, буквално вече не могат да си позволят да субсидират европейската сигурност“, каза той в интервю за New York Post и добави, че защитата на Украйна „трябва да бъде водена от Европа“.
Според него само Норвегия и Финландия са увеличили разходите за отбрана, а други страни от НАТО като Испания, Канада и Италия, харчат „изключително малко“ за това. И сега Вашингтон ще поиска повече финансиране от тях.
„Ще продължим да изискваме нашите съюзници да платят своя дял и да споделят това бреме със Съединените щати“, каза съветникът на Тръмп.
Преди и след встъпването си в длъжност американският президент многократно обяви намерението си да накара страните-членки на НАТО в Европа да увеличат разходите за отбрана до 5% от БВП.
Европейският съюз трябва да бъде готов да поеме отговорност за собствената си отбрана, тъй като САЩ постепенно се оттеглят от ангажиментите си в областта на сигурността, коментира ситуацията председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„Заплахата от Русия няма да изчезне и знаем, че американският фокус все повече ще се измества към други региони. Така че няма съмнение, че мирът в Европа изисква да поемем много по-голяма отговорност за собствената си защита“, каза Фон дер Лайен в реч на конгреса на Европейската народна партия във Валенсия, Испания.
През март Фон дер Лайен обяви плана си за набиране на 800 милиарда евро за „превъоръжаване“ на Европа. Номинираният за германски канцлер Фридрих Мерц заяви през февруари, че Берлин трябва „постепенно да постигне независимост от САЩ“.
Френският президент Еманюел Макрон, който отдавна твърди, че ЕС вече не може да възлага отбраната си на Вашингтон, изрази готовност да разшири ядрения чадър на Франция, за да обхване Германия и други членове на ЕС.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Ще има ли война Индия – Пакистан?

Троен ядрен възел заплашва с Трета световна.
Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Ню Делхи заяви, че ще издирва терористите, участвали нападението в Пахалгам. При атаката в контролираната от Индия част на Кашмир на 22 април бяха убити 25 индийски туристи и един непалски гражданин, а около 20 души бяха ранени. Това бе най-кървавото нападение срещу цивилни в размирния район от години.
Индия миналата седмица обяви редица наказателни мерки срещу Пакистан, включително прекратяване на действието на Договора за водите на Инд, затваряне на единствения действащ сухопътен граничен пункт в Атари, понижаване на двустранните дипломатически връзки с Исламабад. Индия също така анулира всички визи, издавани на пакистански граждани, предприе масирани антитерористични операции в Кашмир, както и военни учения. През последните няколко дни по границата между Индия и Пакистан постоянно избухват престрелки.
Пакистански младеж получава благословия от майка си преди да премине границата с Индия
В отговор Пакистан затвори въздушното си пространство за индийски самолети и преустанови търговските си отношения с Индия, включително и чрез трети държави. Пакистан също така отхвърли прекратяването от страна на Индия на Договора за водите на Инд и заяви, че всяка стъпка за спиране на водния поток ще се разглежда като “акт на война”.
Пакистанският министър на отбраната Хаваджа Мухамад Асиф миналата седмица предупреди, че светът трябва да се “притеснява” от перспективата за пълномащабен конфликт между две ядрени сили, каквито са Индия и Пакистан.
“Ако има тотална атака или нещо подобно, тогава очевидно ще последва пълномащабна война”, каза Асиф в интервю за телевизия “Скай нюз”.
Той подчерта, че пакистанската армия е “подготвена за всички сценарии”, но също така изрази надежда, че спорът може да бъде разрешен чрез преговори. Освен това министърът предположи, че Индия може да е “инсценирала” атаката в рамките на операция под фалшив флаг.
Отговорност за нападението в Кашмир пое слабо известната въоръжена групировка “Кашмирска съпротива”. Според индийските служби за сигурност групировката, известна още като “Фронт на съпротивата”, е част от базираните в Пакистан терористични организации “Лашкар е Тайба” и “Хизбул Муджахидин”.
“Лашкар е Тайба” е основана през 80-те години по време на съветско-афганистанската война с финансиране от тогавашния лидер на “Ал Каида” Осама бин Ладен. “Лашкар е Тайба” е базирана в Пакистан и се твърди, че е подкрепяна от Междуведомствено разузнаване на Пакистан (Inter-Services Intelligence) и от пакистанската армия, пише Манджари Чатърджи Милър, експерт от американския мозъчен тръст “Съвет за международни отношения”. “Лашкар е Тайба” е смятана за инициатор на още много атаки на индийска територия, включително нападението в Мумбай през 2008 г. и атаката срещу индийския парламент през 2001 г.
Атентатът в Пахалгам отне поне 26 живота
Самият Асиф заяви пред в. “Ню Йорк таймс”, че групировката “Лашкар е Тайба” “не съществува” и няма как да е планирала или извършила атаки от контролирана от Пакистан територия. Пакистанският военен министър призова за международно разследване на нападението в Пахалгам.
Кратка предистория на конфликта между Ню Делхи и Исламабад
Индия и Пакистан управляват отделни части от Кашмир, но и двете страни претендират за цялата територия.
Конфликтът между Индия и Пакистан възниква в резултат на разделянето на Британска Индия през 1947 г., записано в Закона за независимостта на Индия. Тогава възниква Пакистан, чието население е предимно мюсюлманско, а различните райони на Джаму и Кашмир получават възможност да изберат дали да се присъединят към Индия или към Пакистан. Тогавашният махараджа (монархът) на Кашмир първоначално се опитва да обяви независимост на територията, но в крайна сметка се съгласява да се присъедини към Индия, която му обещава помощ срещу набезите на местни пакистански племена. Това решение става повод за избухването на Индийско-пакистанската война от 1947 г., която завършва със Споразумението от Карачи от 1949 г.
Войната между Индия и Пакистан през 1965 г. е вторият конфликт голям конфликт за статута на щата Джаму и Кашмир. Войната приключва на следващата година с преговори, водени с посредничеството на СССР. В крайна сметка Индия и Пакистан се отказват от териториални претенции върху Кашмир и изтеглят армиите си от спорната територия.
През 1971 г. Индия и Пакистан водят нова кратка война за Източен Пакистан (3-16 декември), която избухва на 3 декември по време на войната за независимост в Източен Пакистан . Конфликтът приключва със Споразумението от Симла, подписано на 16 декември 1972 г., с което се установява временна военна линия на контрол, разделяща Кашмир на два административни района.
През 1974 г. Индия изпробва първото си ядрено оръжие. Пакистан прави първия си ядрен тест през 1998 г.
През 1999 г. пакистански военни части пресичат линията на контрол, което предизвиква войната в Каргил. Тогава Пакистан претърпява тежко поражение от индийската армия.
След 2003 г. двете страни поддържат крехко примирие, но по оспорваната граница често избухват престрелки.
През февруари 2019 г. е атакуван конвой на индийските паравоенни сили в Пулвама в администрираната от Индия част на Кашмир. Тогава са убити най-малко 40 индийски паравоенни. Отговорност за атаката поема пакистанската групировка “Джем”. Индия отвръща с въздушни удари по лагери за обучение на терористи на пакистанска територия. Впоследствие пакистанските ВВС атакуват администрирания от Индия Кашмир, като в хода на въздушните сражения Пакистан сваля два индийски военни самолета и пленява индийски пилот, който е освободен два дни по-късно.
През август 2019 г. Индия разполага десетки хиляди военни и паравоенни сили в региона и отменя член 370 от Конституцията си, който дава специален статут на Джаму и Кашмир. Конституционната промяна ограничава автономията на Кашмир, което разгневява жителите на спорната територия, а Пакистан възприема този ход на индийките власти като “тежка несправедливост”.
Насилието по линията на контрол достига своя връх през 2020 г., когато са регистрирани повече от четири хиляди трансгранични обстрела.
Ню Делхи продължава да настоява за централизиран контрол върху администрираната от Индия част на Кашмир, а насилието по границата между Индия и Пакистан не стихва.
Усилията за модернизация на индийската армия
Сраженията през 2019 г. изправиха Индия пред един неприятен факт – оказа се, че въоръжението на огромната ѝ армия е остаряло и силите ѝ не са достатъчно недостатъчно подготвени за непосредствените заплахи по индийските граници, пише в. “Ню Йорк таймс”.
В парламентарен доклад от 2018 г. се посочва, че 68% от военното оборудване на Индия е “остаряло”, 24% се оценява като “актуално” и само 8% попада в категорията “съвременно”.
Унижението, което Индия претърпя при въздушните сражения с Пакистан през 2019 г., ясно показа, че армията ѝ спешно се нуждае от модернизация, пише още “Ню Йорк таймс”. Правителството на премиера Нарендра Моди отпусна милиарди долари за нови оръжия и потърси нови международни партньори за закупуване на модерно военно оборудване. Освен това Ню Делхи положи увеличи капацитета за вътрешно производство на оръжия.
Индия се провали в най-големия икономически план
В доклад, представен пред индийския парламент през 2023 г., се казва, че за пет години делът на най-съвременното военно оборудване се е увеличил почти двойно. Въпреки това авторите на доклада предупреждават, че този дял далеч не покрива нуждите на една модерна армия. Над половината индийското военно оборудване продължава да е прекалено старо.
Анализатори смятат, че предизвикателствата пред модернизацията на индийската армия са многобройни – бюрократични и финансови, но и геополитически. Икономиката на Индия сега е петата по големина в света и е около 10 пъти по-голяма от тази на Пакистан. Но разходите на Индия за отбрана все още възлизат на по-малко от 2 % от брутния ѝ вътрешен продукт, което военните експерти определят като недостатъчно, пише още “Ню Йорк таймс”.
Индия демонстрира увереност, че може лесно да попречи на пакистанската армия. Ако това твърдение бъде подложено на изпитание, друг от съседите на Индия ще я наблюдава отблизо, а именно – Китай, отбелязва изданието.
През последните години Ню Делхи смяташе, че Китай създава по-неотложни предизвикателства по индийските граници, отколкото Пакистан, особено след смъртоносната схватка между техните войски високо в Хималаите през 2020 г. и многократните нахлувания на китайски сили на индийска територия. Индийските военните лидери се оказаха принудени да се подготвят за евентуална война на два фронта, коментира “Ню Йорк таймс”.
“Троен ядрен възел”
Откакто армиите на Индия и Китай се сблъскаха в Хималаите през 2020 г., връзките между азиатските гиганти се подобриха, но те все още държат голям брой войски по границите си. Пекин също контролира част от региона Кашмир, който според Ню Делхи принадлежи на Индия, с което в района се заформя единственият в света “троен ядрен възел”, коментира Асошиейтед прес. Експерти твърдят, че един при един военен конфликт между Индия и Пакистан е много вероятно да се намесят и техните стратегически партньори, отбелязва агенцията.
В края на август 2023 г. Индия съобщи, че е изразила остър протест пред Китай във връзка с нова карта, на която индийският щат Аруначал Прадеш и платото Аксай Чин са посочени като негова официална територия. Аксай Чин е спорно плато в западните Хималаи, за което Индия претендира, но което се контролира от Китай.
Китай твърди, че Аруначал Прадеш, намиращ се в източните Хималаи, е част от Южен Тибет и през април 2023 г. публикува карта, в която 11 области в щата са преименувани на “Цзаннан”, или Южен Тибет на китайски език, отбелязва Ройтерс.
Китай е основен съюзник на Пакистан и подпомага развитието на ракетните му програми, допълва АП. Индия поддържа силни връзки в областта на отбраната със САЩ, които отдавна се стремят да ограничат нарастващото влияние на Пекин в Индо-тихоокеанския регион.
Пакистан е основна връзка в мащабната инициатива на Си Цзинпин “Един пояс, един път”, която има за цел изграждането на пристанища, железопътни линии и пътища, свързващи редица държави в Азия, Африка и Европа. От 2013 г. китайските инвестиции и заеми имат ключово значение за изнемогващата пакистанска икономика, пише Ройтерс.
През февруари тази година президентът на Пакистан Асиф Али Зардари посети Китай, като по време на срещите му бе коментирано значението на пакистанското пристанище “Гвадар”. Тогава двете страни се споразумяха да разгърнат напълно потенциала на пристанището като “ключов център за свързаност и търговия”.
В Пакистан има хиляди китайски работници, които изграждат инфраструктурни съоръжения, но срещу тях нерядко се извършват терористични нападения от страна на сепаратистки бойци в югозападната пакистанска провинция Белуджистан. През август миналата година пакистанският премиер Шахбаз Шариф предупреди, цитиран от Ройтерс, че екстремисти целят да осуетят сътрудничеството между Пакистан и Китай.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
🇷🇺 Путин е обяви прекратяване на огъня в чест на 80-годишнината от Победата.

🇷🇺 Пълното изявление от Кремъл:
Руският президент Владимир Путин, вземайки предвид хуманитарните аспекти, обяви прекратяване на огъня по време на честването на 80-годишнината от Победата. Ще бъде в сила от полунощ на 7 май до полунощ на 11 май, като през това време всички военни операции ще бъдат преустановени.
Русия очаква украинската страна също да реагира съответно.
В случай на нарушаване на прекратяването на огъня от страна на Украйна, въоръжените сили на Руската федерация ще предприемат адекватни мерки.
Руската страна потвърждава готовността си за мирни преговори без предварителни условия, насочени към разрешаване на коренните причини за украинската криза и конструктивно сътрудничество с международните партньори.




Правителството “да развърже кесията” за поддръжката на F-16

Пакистан: Индия планира военен удар в следващите 36 часа

Кенеди за експериментите за затъмнение на Слънцето: „Скоро ще сложим край на това престъпление срещу човечеството и нашата планета“

Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа

Ще има ли война Индия – Пакистан?

Гърция, моя мечта!

Емили Ратайковски не оставя нищо на въображението в дръзки бикини с бразилски прашки

100 г. от рождението на Пол Нюман, синеокият красавец на Холивуд

ЗНАЕТЕ ЛИ ЗАЩО НАРИЧАМЕ МЕСТАТА, КОИТО ПРЕДЛАГАТ ХРАНА „РЕСТОРАНТИ“?

Способността на Натали Портман да поддържа баланс

Китай тества успешно неядрена водородна бомба

ДПС-Ново начало превзе контрабандата на „Капитан Андреево“?

В 45-минутна реч пред Давос, Тръмп насмете ЕС
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!

Кой и защо стои зад политическите трусове в Европа и ескалацията на конфликта в Близкия изток?

БЪЛГАРИЯ


Борисов, се унизи безобразно за няколко секунди подмазване на сина на Тръмп в лобито на хотела
Пътуването на Тръмп младши в София не се покри със слава – нито за него, нито за домакините му, нито...


Цената на тока по новите правила: Какво означават промените за потребителите.
1 януари 2026 г. отпада като крайна дата за старта на свободния пазар на ток за домакинствата. Цената му за...


„Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър
Авиоинструктор: „Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър След дългоочакваното...


Потрес! Борисов издебнал Тръмп-младши като фен, няма даже селфи пред тоалетните
Как може бе? Какво падение? Болен, треперещ, вече изпуска, дърт мошенник и още се слага на господарите му. Потрес! Борисов...


“Тръмп разбра, че Зеленски го е излъгал”
“Тръмп разбра, че Зеленски го е излъгал” – Съветник на Кучма коментира отказа на американеца от повторна среща в Рим...

ПОЛИТИКА


Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия
Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...


Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това
“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...


Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември
Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...


Задава се нова опозиционна сглобка
В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...


Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците
Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...


СВЯТ


Уолц: САЩ вече няма да могат да финансират сигурността на Европа
Заради огромния национален дълг Съединените щати вече няма да могат да финансират сигурността в Европа. Това заяви съветникът по националната...


Ще има ли война Индия – Пакистан?
Троен ядрен възел заплашва с Трета световна. Армиите на Пакистан и Индия са в повишена бойна готовност, откакто Ню Делхи...


🇷🇺 Путин е обяви прекратяване на огъня в чест на 80-годишнината от Победата.
🇷🇺 Пълното изявление от Кремъл: Руският президент Владимир Путин, вземайки предвид хуманитарните аспекти, обяви прекратяване на огъня по време на...


На англичаните им просветна, че ги лъжат … постоянно!
Daily Mail: Излъгаха ни, че Ирак има оръжия за масово унищожение, но лъжите за Украйна стигнаха съвсем друго ниво Британският...


Страшно! С всички произтичащи от това последствия!
Британският блогър Хил разказа как една фраза на Путин НАКАРАЛА АНГЛИЯ ДА ЗАБРАВИ ЗА ПОМОЩТА НА УКРАИНСКИТЕ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ 27.04.2025...

