ПАРИ
Америка спира газта за Европа

“Гаранция повече не даваме”. САЩ и Европа се сблъскаха с неизбежното
Министерството на енергетиката на САЩ успокоява ЕС: спирането на одобрението на нови проекти за ВПГ няма да засегне доставките на газ. Поради желанието на САЩ да измести Русия от пазара и нежеланието да сключват дългосрочни договори, европейците започнаха да се съмняват в надеждността на своя партньор. Защо отношенията между съюзниците са се влошили?
На куката
След като изостави тръбопроводния газ, Европейският съюз беше принуден да премине към втечнен. Така американците придобиха голям пазар за своя продукт и поради острия недостиг на гориво цените се увеличиха.
Въпреки че обемите варират, САЩ остават основният износител на ВПГ. По данни на Европейската комисия – 46% през миналата година. А през първото тримесечие на 2024 г. – почти 70% (21 от 32 млрд. куб. м) от доставките за ЕС, Великобритания и Турция, отбелязва заместник-ръководителят на Фонда за национална енергийна сигурност Алексей Гривач.
Ето защо решението на Джо Байдън да постави на пауза одобрението на нови проекти за втечнен природен газ разтревожи индустриалците в Европа. Анализаторите подчертават: това е предизборен ход. В края на януари американският президент отдаде паузата с климатичната криза. „Производителите се интересуват от нови проекти, но в политическата надпревара „зелените“ задължения надделяват“, казва Тамара Сафонова, генерален директор на Независимата аналитична агенция на петролния и газов сектор.
ЕС обаче не е доволен. Щефен Котре, член на комисията по опазване на климата и енергетика на германския парламент от партията “Алтернатива за Германия”, смята Вашингтон за ненадежден партньор. „За сегашния президент екосоциалистическата истерия на климата е по-важна от международните търговски отношения. “Това съществено се различава от проверените с времето германско-руски сделки, които бяха стабилни дори по време на Студената война“, каза той.
Търговската асоциация “Еврогаз” прогнозира връщане към „рекордно високите цени на горивата, предизвикани от намаляващите доставки от Русия“ и призовава Белия дом да оттегли заповедта.
Водещият анализатор в Института по енергийна икономика и финансов анализ Ана-Мария Ялер-Макаревич смята, че не може да се разчита изцяло на един източник. „След като е изпитала заплахата за енергийната сигурност поради прекомерната зависимост от един партньор, Европа трябва да се поучи от минали грешки и да избегне подобна ситуация със Съединените щати“, пише тя.
Няма повод за притеснение
В чужбина се опитват да успокоят нещата. Първият заместник-министър на енергетиката Дейвид Търк каза, че указът няма да засегне маршрутите за доставка или „текущите строителни работи за създаване на експортни вериги за още по-големи обеми гориво“. Той уточни, че износът възлиза на около 400 млн. куб. м на ден, като около 1,3 млрд. куб. м са запазени за бъдещи проекти.
Наистина няма забрана за износ – спряха да издават разрешителни за изграждане на заводи за втечнен природен газ, които могат да бъдат пуснати до 2030 г. „Говорим за проекти, които не са имали време да получат одобрение, но всичко договорено е в сила – изграждат се линии, които ще удвоят производствения капацитет на ВПГ до края на десетилетието“, подчертава Гривач.
Според него решението за замразяване има за цел да изпрати ясен сигнал към купувачите: ключовете на газовия пазар вече са в ръцете на Вашингтон.
Ръстът на световното търсене също буди безпокойство. Европа разбира, че САЩ действайки единствено в собствените си интереси, ще продадат ВПГ на предложилия най-висока цена.
„Американският износ е в частни ръце, така че политиците не избират посоката си. Пазарите на продажбите се определят от тарифите – където е по-скъпо, там се изпращат“, обяснява Игор Юшков, водещ експерт във Фона за национална енергийна сигурност.
Реални цели
Експертите смятат, че САЩ балансират между желанието да правят пари и запазването на евтиния газ е единствено тяхна привилегия. Ако допуснат масово строителство на заводи, американската икономика ще загуби конкурентното си предимство, добавя Юшков.
Свръхпредлагането на пазара ще понижи външните цени и ще позволи на европейците да започнат да възстановяват индустрията и да намалят зависимостта от износа.
По отношение на приходите Вашингтон спечели от деиндустриализацията на Европа и завладя голям пазар, посочва Сафонова. Сега, за да го задържат, е необходимо окончателно да изтласкат втория доставчик – Русия. „Половината от обемите на руския износ на ВПГ завършват в ЕС“, пояснява тя.
За да се отърват от конкурента, бяха въведени санкции срещу проекта “Арктик ВПГ-2”, което на практика забранява на партньорите да купуват този газ. Планът проработи. Въпреки че всичко е готово, “Новатек” не може да започне корабоплаването – няма танкери. Френската “Тотал” отказа да изпълни договорите, позовавайки се на форсмажорни обстоятелства.
Германия и Чехия са за пълен отказ от руските енергийни ресурси, съобщава “Блумбърг”, позовавайки се на писмо от германския министър на икономиката Роберт Хабек и чешкия министър на търговията Йозеф Зикел. „В името на нашия енергиен суверенитет и сигурност трябва да продължим систематично да намаляваме вноса на газ, нефт и радиоактивни материали от Русия“, настояват политиците. Докладът на МВФ посочва, че пълното спиране е възможно до 2030 г.
Има малко алтернативи. Миналата година основният дял беше изместен от САЩ. Преходът към зелена енергия изисква субсидии и резервен капацитет за традиционните горива.
Освен това зелената енергия е силно зависима от износа на оборудване и редки земни метали от Китай, добавя Гривач. Така, поддавайки се на натиска отвъд океана, Европа се оказа в безизходица и без гаранции.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Как стана в другите страни? По груби сметки, сега хляба е 2.20 лв., курса на еврото е 2 лв. за 1 евро (горе долу). Но хляба ще бъде закръглен от 2.20 на 3€, което означава, бивши 6 лв.
Месец след получаване на одобрение за еврозоната – всички цени в евро и лева според “официалния валутен курс” (на теория).
Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това обясни в интервю за “Преди всички” зам.- министърът на икономиката Николай Павлов. Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс – 1.95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.
Целевата дата за въвеждане на общата европейска валута е 1 януари догодина, а очакването е през лятото вече да има яснота дали ще се случи тогава.
“Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните ведомства в подготвителния процес по присъединяване на страната ни към еврозоната. Участваме в Координационния съвет за подготовка.
Задълженията на търговците са ясно регламентирани в Закона за въвеждане на еврото”.
Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната, посочи още Павлов. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро.
Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.
“Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики”.
ПАРИ
МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.
След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.
Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.
„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.
Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.
МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ
Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.
Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.
Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени
Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.
Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.
Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.
Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.
Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ




Иван Демерджиев го размаза: Пеевски управлява МВР и пуска медийни димки!

Енергиен срив парализира големи части от Испания и Португалия

След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Корейските бойни зверове тръгват към Киев … Путин „ошашави“ Лондон.

Болни слуги ни водят към война

Гърция, моя мечта!

Емили Ратайковски не оставя нищо на въображението в дръзки бикини с бразилски прашки

100 г. от рождението на Пол Нюман, синеокият красавец на Холивуд

ЗНАЕТЕ ЛИ ЗАЩО НАРИЧАМЕ МЕСТАТА, КОИТО ПРЕДЛАГАТ ХРАНА „РЕСТОРАНТИ“?

Способността на Натали Портман да поддържа баланс

Китай тества успешно неядрена водородна бомба

ДПС-Ново начало превзе контрабандата на „Капитан Андреево“?

В 45-минутна реч пред Давос, Тръмп насмете ЕС
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!

Кой и защо стои зад политическите трусове в Европа и ескалацията на конфликта в Близкия изток?

БЪЛГАРИЯ

Потрес! Борисов издебнал Тръмп-младши като фен, няма даже селфи пред тоалетните

“Тръмп разбра, че Зеленски го е излъгал”

Половината българи нямат никакви спестявания , 1 милион души живеят в лишения

Десетки наводнени къщи в Северозападна България след поройни дъждове

Конституционният съд отмени улесненото изграждане на фотоволтаици върху земеделски земи

215-метровият небостъргач до мол „Парадайс“ не получи разрешение за строеж

ПОЛИТИКА


Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия
Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...


Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това
“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...


Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември
Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...


Задава се нова опозиционна сглобка
В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...


Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците
Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...
СВЯТ

Искат оставката на “токсичната” фон дер Лайен.

Париж изпраща шепнешком сигнали на Москва, че иска да реши проблемите

“Ройтерс”: САЩ признават руския контрол над Запорожие, Донецк, Луганск, Херсон и Крим

Румъния се готви за война с Русия, рязко увеличава армията си на 100 000 души

Париж и Лондон подготвят фалшиви обвинения срещу Тръмп, за да провалят мирния процес

Фашистите от Киев провалиха поредните преговори за мир



