Connect with us

БЪЛГАРИЯ

8 милиарда и 628 милиона лева ни струва корумпирана, много лошо работеща, чиновническата армия

  • Наша родна армия превзе България
  • 8 МИЛИАРДА И 628 МИЛИОНА ЛЕВА НИ СТРУВА ЧИНОВНИЧЕСКАТА АРМИЯ.Наша родна армия превзе България. Общия брой на административните структури е 590.“

Тази статистика публикува журналистът Григор Лилов.

Публикуваме целия текст без редакторска намеса.

Наша родна армия превзе България.

8 МИЛИАРДА И 628 МИЛИОНА ЛЕВА НИ СТРУВА ЧИНОВНИЧЕСКАТА АРМИЯ
*** И др. сензационни факти
.
📌Общия брой на административните структури е 590. (не са толкова, а 716 по моето преброяване и без съдебната система)
📌Щатните бройки в 587 административни структури са 142 502. (заедно с нефигуриращите в отчета структури са 160 000, а с гражданските договори – неизвестно колко повече.)
________________________________
📌Разходите за заплати са 8 милиарда 627 милиона 894 хиляди и 100 лева. (8 627 894 100 лв).
________________________________
✔Тези пари са 38,77% от разходите в държавния бюджет.
✔И са две трети по размер спрямо всички останали разходи.
✔За сравнение – преди 4 години, през 2020 г. разходите са били 2 милиарда 467 милиона 56 хиляди и 787 лева.
✔Разликата е 6 милиарда 160 милиона 837 хиляди и 313 лева аванта.


.
В отчета, приет от правителството, не са посочени и данни не въвеждат (поради спецификата им, както е отбелязано):
❓*** Комисията за противодействие на корупцията
❓*** Националната служба за охрана
*** ДАНС
*** Държавна агенция „Разузнаване”
*** Държавна агенция „Технически операции (подслушване, следене и т.н.)
*** Служба Военна полиция
❓*** Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства
❓*** Бюрото по защита на застрашените лица
❓*** Националния военноисторически музей.
.
Това са нови хиляди и хиляди щатни бройки.
За отбелязаните от мен с червена въпросителна няма основания техният щат да не бива да се знае, както и др. данни за техни бюджети. Т.е. администрацията си е създала черни дупки в Административния регистър извън общественото внимание и контрол.
.
В данните фигурират 19 министерства, 7 държавни агенции, 4 държавни комисии, 32 изпълнителни агенции, 53 структури, създадени с някакъв нормативен акт (закон, наредба, правилник, решение на парламента, правителството и др.), областни, общински администрации и др.
.
Но не са толкова!
Тези 590 структури не са всичките.
.
Например комисиите не са 4 на брой, както се посочва. Например само отчитащите се пред парламента са 10 + 1 на подчинение на Министерския съвет. Плюс още 1 – Централната избирателна комисия.
За да няма спорове, давам едно примерно изброяване:
• Комисия за енергийно и водно регулиране
• Комисия за защита на конкуренцията
• Комисия за защита на личните данни
• Комисия за защита от дискриминация
• Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество
• Комисия за публичен надзор над регистрираните одитори
• Комисия за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия
• Комисия за регулиране на съобщенията
• Комисия за финансов надзор
• Комисията за противодействие на корупцията
Държавна комисия по сигурността на информацията (подчинена на правителството)


.
Има и още комисии:
• Държавна комисия по сигурността на информацията
• Държавна комисия по стоковите борси и тържищата
• Комисия за енергийно и водно регулиране
• Комисия за защита на потребителите
• Национален съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти (с ранг на държавна комисия)
.
И още комисии има. Например Държавно-обществена консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата, Национална комисия на Република България за ЮНЕСКО и др.
И т.н., и т.н.
.
Същият е и случаят с административни структури, създадени с нормативен акт.
Така например 47 структури са създадени със закон. Още 15 структури са създадени с постановления на различните правителства, управлявали България) Така само с тези (а има и още с др.- нормативни актове) станаха 62 бр. вместо посочените в данните и отчета 53 структури.
Имаме и НОИ, НЗОК, НСИ, СЕМ и др.
Имаме и 96 съвета към държавните органи (без тези към парламента) вместо посочените 79
Имаме и разни фондове като фонд „Земеделие” , различни дирекции – басейнови, на природни паркове, семенни станции, инспекции по горите, здравни, образователни инспекции и т.н .
.
______________________________________________________
💥💥💥Заедно с областните, общинските и районните администрации по моето преброяване броят на административните структури вместо посочените 590 е 716 с уговорката, че е възможно и да са повече. Тези числа са от значение, защото числеността на администрацията е изчислена на базата само на 590 структури, а не за всичките. 💥💥💥
_____________________________________________________
.
Числеността на щата на администрацията за тези отчели се само 587 административни структури (без останалите до общо преброените от мен 716) към 31 декември 2023 г. е
*** 142 502 бройки общо, от които:
*** 106 576 бройки в централната администрация
*** 36 746 бройки в териториалните администрации
*** 28 265 бройки в общинските и районните администрации
Давам още факти, които ще ви подскажат, че администрацията въобще дори само в тези 587 структури не е 142 502 щатни места. Защото тя разполага например с 156 006 персонални компютри, от които 30 152 са лаптопи.
.
Давам и възрастовата характеристика:
– Над 60 години – 13 262
– От 50 до 59 години – 39 945
– От 40 до 49 години – 44 211
– От 30 до 39 години – 27 128
– До 29 години – 7 407
– Пенсионери – 4 064
Висшистите са 63%
Според оценките само 665 служители не изпълняват напълно или лошо изпълняват задълженията си според изискванията. През изминалата година са уволнени 253 души.


.
От и срещу администрацията се водят 39 165 съдебни дела, от които 34 268 са висящи, 1386 спрени и 3511 прекратени.
„Първенец” е МВР с 8 787 дела. Следват Столичната община – 2414 дела, агенция „Пътна инфраструктура” – 2 147 дела, изпълнителна агенция „Главна инспекция на труда” – 1971 дела.
✔ За моя изненада НАП е на опашката.
Колко точно дела има, не мога да посоча.
Причината: данните се отнасят за група от агенции, а не само за него. По нормалния свят данъчните служби са лидери по съдебни дела, които водят, но у нас не е така.
✔За 2023 г. се сочи, че НАП е спечелил дела с материален интерес от много жалките за неговата дейност 57 милиона лв. Хм, скромната на неговия фон Столична община отчита 40.6 милиона. За ваша изненада дори Министерството на отбраната се отчело с 33.6 милиона лв. от спечелени дела.
За съжаление тази статистика не прави разграничения между неокончателно и окончателно решение на съответно най-висшата (по-горна инстанция).
✔Всъщност не съм изненадан! Както знаете, ако ме четете, НАП прекрати преписките или съдебните дела, които водеше срещу редица от най-богатите българи и олигарси и оттегли претенциите си към тях. Най-сензациония случай беше със стотиците милиони, които бяха претендирани срещу Васил Божкови и изненадващо се оказаха „недължими”, понеже е повече от почтен данъкоплатец според Румен Спецов и подчинените му.


.
И още един факт: родната администрация поддържа 812 уебсайта, 253 портали и 423 страници в социалните мрежи. Въпреки това обаче електронна администрация още нямаме, макар че за това са изхарчени огромни пари.

Григор Лилов

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

БЪЛГАРИЯ

Борисов, се унизи безобразно за няколко секунди подмазване на сина на Тръмп в лобито на хотела

Пътуването на Тръмп младши в София не се покри със слава – нито за него, нито за домакините му, нито за санкционираните по Магнитски, нито за медиите под техен контрол.

Най-ощетен се оказа Борисов, който се унизи безобразно за няколко секунди подмазване на сина на Тръмп в лобито на хотела – без дори да получи снимка с автограф. Подобно унижение за лидера на партията мандатоносител и трикратен министър – председател от човек, който дори не заема държавен пост, е срам за цялата държава и показва тоталното дъно, в което е пропаднала цялата политическа класа. Там, където в лобито на бившия Шератон Бойко издебна сина на Тръмп, едно време жриците на любовта причакваха клиенти в малките часове на нощта.

Изводите:
В очите на новата администрация на Белия дом България остава блато, “пълно с крокодили и хипопотами”, в което трябва да се стъпва внимателно. Сделки няма да бъдат правени, освен за криптоактиви, а правителството на Желязков – Пеевски не е припознато въобще за партньор на Щатите. Такъв тепърва ще се търси.

САЩ ще си търсят до последно и онези 5 милиарда долара, ограбени от криптофараонката Ружа Игнатова от американски граждани, които сега се намират най-вероятно изпрани в български престъпни ръце. Този знак вече е даден и на Сарафов, сещай се – на Пеевски и Таки, така че скоро ще следват остри действия срещу хората с власт у нас. Кой знае дали Нексо не съдействат с информация на американските служби?

САЩ си дават сметка за отровната медийна среда в България и за завладяната държава и затова лишиха БГ медиите от достъп до Тръмп – младши, както и лишиха Борисов от медийно влияние. За ЦРУ не е тайна #КОЙ изпрати мисирките на пистата със самолета на Тръмп – младши и #КОЙ целеше да си го закачи на ревера за пред публиката. За разлика от Сърбия, където се пекоха прасета пред медиите и от Унгария, където Тръмп спокойно общуваше с политици и медии, в България нямаше среща с журналисти и политици. А Тръмп – младши също е влогър и журналист, но не пожела да дава или да взима интервюта.
На събитието на NEXO много хора си говореха със сина на президента на САЩ и си направиха селфита, но сред тях не бяха депутати или бизнесмени от кохортата на Мечо и Шиши. Освен ако, някой строителен бос, виден хотелиер или Калин Стоянов не са се промъкнали дегизирани като хостеси или сервитьори. Някой от тях имат опит в миналото като такива.

Не един или двама от поканените и организаторите на събитието с Тръмп бяха жертви на Пеевско-Бойовите бухалки през годините – Антони Тренчев от хоста NEXO и собственикът на Еврохолд, когото Борисов плашеше да размаже с КЗК заради фамозната Гинка Върбакова, а по-миналата година и тази зима му се заканваше и Пеевски. Тези хора бяха избрани от САЩ и от Тръмп пред Пеевски, Борисов и техните проксита и назначени милиардери.

Никой няма да бъде ваден от санкциите по

Магнитски и дори никой не работи в тази посока – просто защото няма как и няма смисъл. Борисов лъже мисирките безсрамно за някакви доноси срещу Пеевски и Горанов, но не доносите са били причината да попаднат в Магнитски. Самият Пеевски също излъга мисирките нагло с думите си, че е подал възражения с “доказателства” срещу санкциите. Както BIRD и медиите показаха, Пеевски не е отрекъл черно на бяло пред САЩ нищо от това, че е корумпиран, а единствено отрича, че е бил лице на висш държавен пост, когато е вършил гранде корупцията. Тъжна история, защото мисирките тиражират лъжи и дори не задават въпроси.

В Унгария извадиха един от Магнитски и затова в Будапеща имаше публични срещи с политици и с медии на младия Тръмп. Борисов не е Орбан и Пеевски не е Антал Роган. И няма да бъдат.

Най-тежката присъда от Тръмп – младши бе не за Борисов и Пеевски със съпътстващата ги олигархия, а към ТЕХНИТЕ медии в завладяната от тях държава! Начинът, по който мисирките бяха напъдени от пистата с едно махане на ръка и с “Къш!” по нареждане на Тръмп от самолета му е истинската оценка на това семейство и службите зад гърба им към Пеевски и пеевщината в българските медии. 👇👀

Николай Бареков

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

Цената на тока по новите правила: Какво означават промените за потребителите.

1 януари 2026 г. отпада като крайна дата за старта на свободния пазар на ток за домакинствата.

Цената му за бита от 1 юли ще бъде определяна с политическо решение от НС и от МС. Има ли риск за сметките за тока? Темата коментираха енергийните експерти Еленко Божков, бивш зам.-министър на енергетиката, и Цветомир Николов от Центъра за изследване на демокрацията.

Божков заяви, че решението за премахването на крайната дата предизвиква противоречиви чувства.

„В случая това решение е възприето поради крайна необходимост. Цените на свободния пазар продължават да бъдат високи, защото има дефицит в нашия регион. Той се дължи на това, че заедно със Сърбия, Турция, Румъния и Гърция, предоставяме енергия на Украйна. Нашият и техният дефицит достигат 8 милиона мегават часа на месец, което е горе-долу годишното производство на „ТЕЦ-Марица изток” 2. Това държи цените високи в региона. Дефицитът не може да се попълни от Западна Европа. Пуснеш ли цените за бита в този момент на свободния пазар рискуваш много. Оказва се, че не сме готови за това, което се иска от нас от 10 години. А трябва”, заяви Божков.

Според него, ако се освободят цените, ще има много повече инициатива за създаване на граждански енергийни общности.

„Големият риск е, че по този начин се обезкървява самата енергетика. В момента това означава запазване на обществения доставчик. А единственият начин той да запази цените е като товари водноелектрическите централи, НЕК и Атомната централа”, каза Божков.

Цветомир Николов обясни, че либерализацията е в две стъпки.

„Първата е либерализиране на пазара на едро. Това означава да отпадне моделът на обществения доставчик в лицето на НЕК и крайните снабдители да започнат да купуват електроенергия за своите потребители на свободния пазар. Министерският съвет вместо КЕВР да определя крайната цена за битовите потребители. Т.е. за потребителите нищо не се променя от гледа на точка на тарифите. МС ще продължава да субсидира разликата между пазарната цена и цената, която стига до потребителите посредством Фонда за сигурност на електроенергийната система. Това е, което би се случило. Защо няма да се случи? Поради една проста причина: това правителство няма намерение да прави реформи в  електроенергетиката. Вижда се от действията им по отношение на ПВУ, вижда се от всички неща, които продължаваме да си говорим тази година”, заяви Николов

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

„Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър

Авиоинструктор: „Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър

След дългоочакваното пристигане на „новият“ изтребител F-16 в България, пилоти и авиационни експерти започнаха да коментират качествата на машините. Един от тях – ветеран авиоинструктор с дълъг стаж, който по разбираеми причини пожела да остане анонимен – сподели ексклузивно пред нашия екип:

„Разбирате ли, тези F-16 са като да получите нов телефон, който обаче е произведен през 70-те години. Разбира се, той все още може да звъни, но няма екран, а зарядното му е с три кабела и нужда от дизелов генератор. Ако трябва да съм честен, мисля, че ако съберем достатъчно капачки от буркани, разтопим ги и ги отлеем във форма на самолет, вероятно ще получим по-смислена и надеждна бойна машина.“

„Изцяло нов, но малко стар“

Правителството гордо обяви, че изтребителите са „чисто нови“, макар че са по-стари, като модел, от пилотите, които ще ги управляват. Единственият наистина нов етикет върху тях е този с надписа „НЕ ПИПАЙ – МОЖЕ ДА ПАДНЕ!“.

Когато попитахме авиоинструктора какви точно са проблемите с машините, той въздъхна тежко и започна да изброява:

Авиониката е толкова стара, че системата за навигация все още смята, че Съветският съюз съществува.

Бутони в кабината са толкова много, че някои от тях просто не знаем за какво служат – подозираме, че някои всъщност са от стар руски телевизор.

На някои самолети вместо модерни HUD дисплеи имаме залепени листчета с инструкции от предния пилот.
„Българският инженеринг ще спаси положението“

Въпреки всичко, нашите военни инженери вече работят по подобрения. Според тях, някои от иновациите включват:

Монтиране на мигачи от „Голф 2“, за да могат пилотите да сигнализират преди завой.

Въвеждане на бустер с домашна ракия – просто защото ракетното гориво е прекалено скъпо.

Обмисляне на вариант за парашути от найлонови торбички – „те са евтини и се разпадат по-бавно от бюджета на армията“.

Какъв е изводът?

Макар че новите (но стари) F-16 все пак могат да летят, остава въпросът дали инвестицията е била оправдана. Авиоинструкторът, който започна този разговор, обобщи:

„Ще свикнем, разбира се. Но ако видите пилотите да носят отвертки и резервни части в джоба си, не се чудете – просто така изглежда новата модернизация.“

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА2 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА4 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА5 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА7 days ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

Trending