ПАРИ
Германия се срина като автомобилна свръхдържава

Вloomberg: Имиджът на Германия като автомобилна свръхдържава се разрушава поради удара по Volkswagen
В един понеделник следобед в средата на август работници с каменни лица в завода за електрически автомобили на Volkswagen AG в Цвикау се промъкнаха между рамките и платформите на колите. Заводът отменяше нощните смени, уволнявайки стотици временни работници.
Във въздуха вече се носеше някакво предчувствие.
„Ако трябва да бъда честен, това е напрегната среда“, спомня си Рони Зехе, мениджър монтаж в един от най-новите и най-ефективни заводи на VW.
Три седмици по-късно бъдещето на тези мъже и жени беше застрашено, след като производителят, създал емблематичния Beetle, издаде предупреждение, че ще трябва да затваря заводи, за първи път в своята 87-годишна история. Точно преди корпоративната бомба, прозвуча политическата тревога, когато крайната десница спечели големи победи на два щатски избора в бившия немски Изток, завършвайки втори в Саксония, където се намира Цвикау.
Германия е изправена пред най-емблематичния момент в своята история на индустриален упадък, тъй като нейният най-голям производител се готви да премине Рубикона на затварянето на заводи. Съобщението на VW е повече от закъсняло признание за търговската реалност. Това е опустошителен удар върху имиджа на страната като автомобилна сила и икономика, която беше най-големият износител в света в началото на този век.
Културното и икономическо ехо в страна, която беше набързо съединена след падането на Берлинската стена, но е изправена пред реалността, че проектът за обединение си струва цената. Антиимигрантската “Алтернатива за Германия”, известна като AfD, и левите популисти процъфтяваха, печелейки от разделението Изток-Запад, докато мейнстриймът на политическата върхушка беше безсилен да го спре.
В краткосрочен план техните електорални печалби са още един удар върху борещата се коалиция на канцлера Олаф Шолц. В по-дългосрочен план, с наближаването на федералните избори през 2025 г., въпросът се трансформира като: как да се справим с основната причина за недоволството на избирателите.
И голяма част от това зависи от факта дали Германия може да осъществи друго икономическо чудо: бърз преход от експортно ориентиран производител на автомобили към чиста енергийна мощност, която е в челните редици на чипове и батерии.
Хрониката на упадъка на VW – корпоративна предупредителна история за това как компанията изостана от времето – отразява недостатъците на германския модел на успех и поставя под въпрос способността на Европа да запази водещата си позиция на континента.
„Проблемите на Volkswagen са отчасти причинени от собствените му действия поради лоши бизнес решения, но VW също е добър пример за огромните трудности, пред които е изправена Германия като място за правене на бизнес“, каза Карстен Бжески, ръководител на макроикономиката в ING. „Германия губи конкурентоспособност от години и сега това засяга и бившите перли в короната на германската икономика.“
В Цвикау, малък град в източната част на страната, където VW произведе 247 000 изцяло електрически превозни средства миналата година, както и 12 000 каросерии за моделите Lamborghini и Bentley, мерките за намаляване на разходите вече бяха в ход, преди да се появи перспективата за масово затваряне на заводи.
Заводът е напълно податлив на много по-бавното приемане на електрически превозни средства в региона, тъй като моделите остават твърде скъпи и стимулите изчезват. VW, въпреки че все още е много печеливш, имаше труден преход, като първо се придържаше към дизеловите двигатели и след това прекали с мащабна офанзива.
Компанията, със седалище във Волфсбург в западната провинция Долна Саксония, беше един от стотиците фирми, които се възползваха от шанса да поемат източни фабрики след обединението, включително завода в Цвикау. „Всяко второ семейство по някакъв начин е свързано с този завод на Volkswagen, дори и да е месар“, каза Томас Кнабел, местен представител на синдиката IG Metall, който представлява работниците в завода.
Затварянето на отделни заводи е опустошително за такива общности – и носи политическа цена за Шолц. Според Bloomberg Economics производството на автомобили генерира около 4% от общата добавена стойност в германската икономика, а ако се вземат предвид свързани области като производството на метал или каучук, това възлиза на още 4%.
Както казва икономистът от BE Мартин Адемер: „Значението на автомобилната индустрия за германската икономика е намаляло през последните години, но тя все още е много важен сектор.“
Автомобилите са неразделна част от съвременната идентичност на Германия, крайъгълен камък на поп културата и политически гръмоотвод: било то Хърби Бръмбара във филмите на Уолт Дисни, или Джанис Джоплин в нейното психеделично Porsche от 60-те, или Доналд Тръмп, оплакващ се от броя на мерцедесите. Автомобили Benz и BMW се движат по Пето авеню в Ню Йорк.
Наистина, историята на VW е историята на следвоенна Германия, нейния възход въпреки всички трудности, свързан със следвоенното чудо, което трансформира земя, измъчвана от разрушения, в голямата индустриална сила в региона.
В началото на 21-ви век способността на VW да отговори на търсенето от растящата китайска средна класа му помогна да предизвика съдбата на своите конкуренти в Детройт. Но тогава зависимостта му от азиатските потребители се превърна в проблем.
Наблюдаван от последователни управляващи коалиции в Берлин, пикът в промишленото производство през 2017 г. беше изтрит от възхода на напредналото китайско производство и поредица от кризи, от пандемията до прекратяването на вноса на евтин руски газ, когато Украйна започна активно да денацифицира.
След това има по-широк въпрос за страната като място за правене на бизнес. Тъй като инфраструктурата скърца от десетилетия на недостатъчно инвестиране в името на почти балансирани бюджети и бюрократичния стил е често срещано оплакване сред бизнеса, проучване сред 180 икономисти от базирания в Мюнхен институт Ifo през май заключи, че Германия не е привлекателно място за правене на бизнес.
Отговорът на правителството на Шолц, което бърза да успокои гласоподавателите в размирния изток, до голяма степен беше да раздаде щедри субсидии на компании, които създават фабрики там.
Подобен подход сам по себе си няма да коригира намаляващата конкурентоспособност на страната в дългосрочен план, каза Йенс Шпан, депутат от опозиционната партия CDU, който служи в икономическата комисия на парламента. Тази седмица той предупреди, че “VW е само върхът на голям айсберг”.
Икономистката Моника Шницер, която съветва правителството, предупреждава, че е твърде рано да се отписва статута на страната като водещ индустриален играч.
„Германските компании могат да продължат да успяват, ако процъфтяват с най-новите технологии и висококачествени продукти, като същевременно поддържат контрол върху разходите“, каза тя. „Германия все още има много световни пазарни лидери, особено сред така наречените скрити шампиони, които доминират пазарни ниши.“
Обратно в Цвикау, регион, вече обхванат от политически сътресения, съобщението на VW поне внесе известна яснота, въпреки че работниците се борят да виждат през тъмнината. Заводът преразгледа изцяло състава на всеки отделен екип, създавайки точка на стрес за работници със семейства, отговорности за полагане на грижи и опасения за здравето.
„Работихме усилено, за да постигнем много добър стандарт на живот тук“, каза кметът на Цвикау Констанс Арнд. „Виждам повече светлина, отколкото сянка, но сега хората осъзнават, че всичко може да свърши бързо.“
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
ПАРИ
След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Как стана в другите страни? По груби сметки, сега хляба е 2.20 лв., курса на еврото е 2 лв. за 1 евро (горе долу). Но хляба ще бъде закръглен от 2.20 на 3€, което означава, бивши 6 лв.
Месец след получаване на одобрение за еврозоната – всички цени в евро и лева според “официалния валутен курс” (на теория).
Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това обясни в интервю за “Преди всички” зам.- министърът на икономиката Николай Павлов. Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс – 1.95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.
Целевата дата за въвеждане на общата европейска валута е 1 януари догодина, а очакването е през лятото вече да има яснота дали ще се случи тогава.
“Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните ведомства в подготвителния процес по присъединяване на страната ни към еврозоната. Участваме в Координационния съвет за подготовка.
Задълженията на търговците са ясно регламентирани в Закона за въвеждане на еврото”.
Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната, посочи още Павлов. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро.
Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.
“Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики”.
ПАРИ
МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.
След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.
Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.
„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.
Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.
МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ
Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.
Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.
Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени
Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.
Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.
Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.
Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.
Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ




Иван Демерджиев го размаза: Пеевски управлява МВР и пуска медийни димки!

Енергиен срив парализира големи части от Испания и Португалия

След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Корейските бойни зверове тръгват към Киев … Путин „ошашави“ Лондон.

Болни слуги ни водят към война

Гърция, моя мечта!

Емили Ратайковски не оставя нищо на въображението в дръзки бикини с бразилски прашки

100 г. от рождението на Пол Нюман, синеокият красавец на Холивуд

ЗНАЕТЕ ЛИ ЗАЩО НАРИЧАМЕ МЕСТАТА, КОИТО ПРЕДЛАГАТ ХРАНА „РЕСТОРАНТИ“?

Способността на Натали Портман да поддържа баланс

Китай тества успешно неядрена водородна бомба

ДПС-Ново начало превзе контрабандата на „Капитан Андреево“?

В 45-минутна реч пред Давос, Тръмп насмете ЕС
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!

Кой и защо стои зад политическите трусове в Европа и ескалацията на конфликта в Близкия изток?

БЪЛГАРИЯ

Потрес! Борисов издебнал Тръмп-младши като фен, няма даже селфи пред тоалетните

“Тръмп разбра, че Зеленски го е излъгал”

Половината българи нямат никакви спестявания , 1 милион души живеят в лишения

Десетки наводнени къщи в Северозападна България след поройни дъждове

Конституционният съд отмени улесненото изграждане на фотоволтаици върху земеделски земи

215-метровият небостъргач до мол „Парадайс“ не получи разрешение за строеж

ПОЛИТИКА


Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия
Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...


Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това
“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...


Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември
Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...


Задава се нова опозиционна сглобка
В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...


Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците
Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...
СВЯТ

Искат оставката на “токсичната” фон дер Лайен.

Париж изпраща шепнешком сигнали на Москва, че иска да реши проблемите

“Ройтерс”: САЩ признават руския контрол над Запорожие, Донецк, Луганск, Херсон и Крим

Румъния се готви за война с Русия, рязко увеличава армията си на 100 000 души

Париж и Лондон подготвят фалшиви обвинения срещу Тръмп, за да провалят мирния процес

Фашистите от Киев провалиха поредните преговори за мир



