Connect with us

ТЕМА

Най-горещият януари в историята озадачава учените, които не могат да си обяснят какво се случва

Най-горещият януари в историята озадачава учените, които не могат да си обяснят какво се случва

Серията от рекордно високи глобални температури продължава, дори и с метеорологичния модел Ла Ниня, който охлажда тропическия Тихи океан.

Службата за изменение на климата Коперник заяви, че миналият месец е бил най-топлият януари в историята, с температури на повърхността на въздуха с 1,75C над прединдустриалните нива.

Финансираната от ЕС програма за наблюдение на Земята подчертава, че се забелязват по-влажни от средните условия в източна Австралия и по-сухи от средните условия в други части на страната.

„Януари 2025 г. е още един изненадващ месец, продължаващ рекордните температури, наблюдавани през последните две години. “Коперник” ще продължи да следи отблизо температурите на океана и тяхното влияние върху променящия се климат през 2025 г.”, каза Саманта Бърджис, стратегически ръководител за климата в Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози.

Температурите на морската повърхност остават необичайно високи в много океански басейни и морета.

Януари отбеляза 18-ия месец от последните 19, в който бяха регистрирани средни глобални температури на повърхността над прединдустриалното ниво от 1,5C. Съгласно Парижкото споразумение за климата световните лидери заявиха, че ще се опитат да предотвратят повишаването на глобалните температури с повече от 1,5C – но прагът се основаваше на дългосрочно многодесетилетно затопляне, а не на краткосрочни месечни температури.

Учените по климата очакваха тази изключителна магия да отшуми, след като затоплящото събитие Ел Ниньо достигна своя връх през януари 2024 г. и условията се изместиха към противоположна, охлаждаща фаза на Ла Ниня.

Но горещината се задържа на рекордни или почти рекордни нива, което подтиква дебат за това какви други фактори биха могли да се отразят на Земята.

„Това го прави малко изненадващо: не виждате този охлаждащ ефект или поне временно спиране на глобалната температура, което очаквахме да видим”, каза Жулиен Никола, учен по климата в “Коперник”, пред Agence France-Presse

Очаква се Ла Ниня да бъде слаба, а “Коперник” предупреждава, че преобладаващите температури в части от екваториалния Тихи океан предполагат забавяне или спиране на движението към феномена на охлаждане. Николас каза, че то може да изчезне до март.

Миналия месец “Коперник” съобщи, че средните глобални температури през 2023 г. и 2024 г. са надхвърлили 1,5C за първи път. Това не представлява постоянно нарушение на дългосрочната цел от 1,5C съгласно Парижкото споразумение за климата, но беше ясен знак, че ограничението се тества.

Учените казват, че всяко затопляне над 1,5C увеличава интензивността и честотата на екстремни метеорологични явления като горещи вълни, обилни валежи и суши.

“Коперник” също така съобщи, че арктическият морски лед през януари е достигнал рекордно ниско ниво за месец. Анализ от САЩ тази седмица показа, че това е второто най-ниско ниво в този набор от данни. Като цяло не се очаква 2025 г. да последва 2023 г. и 2024 г. в историческите книги: учените прогнозират, че тя ще се класира като третата най-гореща година досега.

“Коперник” уверява, че ще следи отблизо температурите на океана за намеци за това как може да се държи климатът. Океаните са важен регулатор на климата и поглътител на въглерод, а по-хладните води могат да абсорбират по-големи количества топлина от атмосферата, което спомага за понижаване на температурите на въздуха. Те също така съхраняват 90% от излишната топлина, уловена от освобождаването на парникови газове от човечеството.

„Тази топлина е длъжна да се появява отново периодично. Мисля, че това също е един от въпросите: това ли се случва през последните няколко години?”, пита Николас.

Температурите на морската повърхност бяха изключително високи през 2023 г. и 2024 г., а “Коперник” каза, че показанията през януари са били вторите най-високи в историята. „Това е нещото, което е малко озадачаващо – защо остават толкова топли“, каза Николас.

Учените са единодушни, че изгарянето на изкопаеми горива е довело до дългосрочно глобално затопляне и че естествената променливост на климата може също да повлияе на температурите от една година на друга. Но естествените цикли на затопляне като Ел Ниньо не могат сами да обяснят какво се е случило в атмосферата и моретата и отговорите се търсят другаде.

Една от теориите е, че глобалното преминаване към по-чисти горива за корабоплаване през 2020 г. е ускорило затоплянето чрез намаляване на серните емисии, които правят облаците по-огледални и отразяващи слънчевата светлина.

През декември друга рецензирана статия разглежда дали намаляването на ниско разположените облаци е позволило повече топлина да достигне повърхността на Земята.

„Наистина все още е въпрос на дебат“, каза Николас.

Мониторът на ЕС използва милиарди измервания от сателити, кораби, самолети и метеорологични станции, за да подпомогне своите изчисления. Неговите записи датират от 1940 г., но други източници на климатични данни – като ледени ядки, дървесни пръстени и коралови скелети – позволяват на учените да разширят своите заключения, като използват доказателства от много по-далечно минало.

Учените казват, че настоящият период вероятно ще бъде най-топлият на планетата от 125 000 години.

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ44 minutes ago

Червена боя и бомбички по сградата на Европейската комисия в София на протеста срещу еврото

Протестиращи хвърляха червена боя, яйца и бомбички по сградата на представителството на Европейската комисия в София. Те скандираха „Оставка“ и...

БЪЛГАРИЯ15 hours ago

Урсула приключва финансите на Европа за 2024 с рекордна загуба

Европейската централна банка обяви рекордна загуба от 7,9 млрд. евро за 2024 г. Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви загуба от...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

До 100% надценка: Търговските вериги не отстъпват за цените

Промоциите в хипермаркетитет винаги са за сметка на производителя Търговските вериги защитават настоящите цени на храните, като остро се противопоставиха...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Правителството разреши на други израелски измамници да “търсят нефт и газ” в българската зона на Черно море

Министерският съвет разреши на „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“ да придобие дял от 50% от правата и задълженията по разрешението на...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

Ден преди бойкота дебилите от КЗК се събудиха и обявиха, че започват проверки на търговците на храни

Страх тресе кочината на Мечо и Шиши: Комисията на Юлия Ненкова се разбърза заради социалната значимост – “ще проучи отново”...

СВЯТ

СВЯТ51 minutes ago

Какво се крие зад плана на САЩ да „се сприятелят“ с Русия

Президентът на Беларус Александър Лукашенко предположи, че внезапната промяна на отношението на САЩ към Русия може да има скрит замисъл...

СВЯТ14 hours ago

Тръмп нареди бандеровците да напуснат Курск

„ВСУ ще трябва спешно да напуснат Курск“: Тръмп постави ултиматум. Скоро капитулация? Нещо сериозно се случва с американските доставки на...

СВЯТ15 hours ago

Италия спира да плаща рекета за “въглеродни емисии” на ЕС

Италия обмисля временно спиране на търговията с въглеродни емисии на ЕС заради високите цени на енергията Италианското правителство обмисля временно...

СВЯТ1 day ago

Политически трилър разтърсва Германия

Политически трилър разтърсва Германия. Страната е в екстремна ситуация. Политическите стени, които се считаха до скоро за непреодолими, започват да...

СВЯТ1 day ago

Министърът на отбраната на САЩ Хегсет готви масови уволнения

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет планира значителни промени във висшето военно ръководство на страната, като възнамерява да освободи...