Connect with us

ПАРИ

Ръстът на цената на златото предсказва печалната участ на долара

Централните банки на редица страни напоследък значително увеличиха търсенето на ценности, доказани през вековете – злато. Водеща позиция в този процес има Русия, която вече е довела до значително увеличение на цените на този метал. Защо Русия инвестира в злато и как това се отнася до прогнозите за предстоящия срив на американската валута?

Миналата седмица, за първи път от дълго време, цената на златото проби „тавана” от 1400 долара за тройунция, въпреки че в края на май тя беше около 1280 долара. Последният път цената на златото беше на това ниво през април 2013 година. И въпреки че все още е далеч от историческия максимум, регистриран през август 2011 г. (1773 долара за тройунция), сегашното поведение на златото напомня за предишния голям цикъл на неговия растеж.

Импулсът от 2008–2011 г., започващ от 761 долара за тройунция, беше световната финансова криза, която глобалните централни банки успяха бързо да спрат, след което цената на златото падна. Но след като достигна 1069 долара за тройунция през декември 2015 г., тя отново започна да расте. Първоначално този растеж не беше твърде уверен, но през последните седмици, след възобновяването на търговската война между Китай и САЩ и влошаването на американско-иранските отношения, златото решително скочи.

Интересът на инвеститорите към златото се подхранва от действията на централните банки на няколко страни, от които най-активна е Банката на Русия. Миналата година руските запаси от злато са се увеличили с почти 13%, до 2113 тона, а за петте месеца на тази година те са нараснали с почти 78 тона. От началото на последната икономическа криза (2014 г.) златните резерви се увеличиха повече от два пъти. Стойността на златните резерви на Руската федерация в края на май се оценява на 90 млрд. долара, като делът им в общите международни резерви на страната е 18,17%. Сега Русия се нарежда на пето място в света по запаси от злато, значително по-напред от Китай. Последният, обаче, през това десетилетие също значително увеличи златните си резерви – от 1054 тона от 2010 г. до сегашните 1852,5 тона.

Финансовите анализатори похвалиха усилията на Русия за увеличаване на златните резерви. „В продължение на много години Русия беше най-големият суверенен „златен бръмбар“ в света: дори когато цените на златото бяха ниски, тя постоянно продължаваше да увеличава резервите си. Сега, когато цените на златото са на най-високо ниво от 2013 г., тази тактика изглежда оправдана… Русия наскоро се превърна в пример за това как една осезаема икономика с пети по големина международни резерви в света може да минимизира доларовите активи и се справя добре със задачата. Досега тя има не толкова много последователи, но обемът на покупките на злато от централните банки нараства“, отбеляза наскоро „Блумберг“.

През първото тримесечие на 2019 г. световните централни банки закупиха рекордно количество злато – 715,7 тона, съобщава „Блумберг“. С други думи, тенденцията от миналата година продължава, когато централните банки увеличиха златните резерви с общо 651,5 тона, което беше най-сериозният обем от 1971 г., когато бе отменен „златният стандарт” (който от своя страна започна икономическата криза от 1970 г.).

Сред страните, които най-активно купуват злато, освен Русия и Китай, са и Турция, Индия, Казахстан и Монголия. Знаково събитие от миналата година беше закупуването на 25,7 тона злато от Полша – за първи път от две десетилетия страна от ЕС реши да увеличи златните си резерви.

Няма съвпадение

В същото време, първото място в света по отношение на златните резерви в продължение на много години постоянно принадлежи на Съединените щати. От 2003 г. американският златен резерв остава почти непроменен – в диапазона около 8135 тона, но това е повече от два пъти по-високо от това на Германия, която се нарежда на второ място в света (около 3370 тона). Ето защо, много експерти отбелязват, че стойността на златото до голяма степен се определя от паричната политика на САЩ. Струва си да се припомни, че последният скок в цените на златото съвпадна със следващата поява на информация за намерението на американските власти да девалвират долара.

В началото на третото десетилетие на юни експертите на Банката на Америка Мишел Майер и Бен Рандал предупредиха, че администрацията на Доналд Тръмп, с цел стабилизация, може да вземе решение за валутна интервенция, която да отслаби долара. Сега курсът на американската валута, анализатори в Банката на Америка са убедени, е надценен с 13% от реалния валутен курс.

Цената на златото ще зависи от действията на системата на Федералния резерв, смята Сергей Хестанов, доцент в РАНЕПА, съветник на генералния директор на „Открит брокер”. Ако Федералният резерв се насочи към смекчаване на политиките си, златото може да покаже по-нататъшен растеж. Ако смекчаването е минимално или дори ограничено, то е много вероятно стойността на златото да се стабилизира близо до сегашните нива и може би дори да намалее. „Златото реагира на различни ситуационни фактори като изявления, но стратегически основният фактор, определящ неговата стойност, е именно политиката на Федералния резерв. За да се осъществи девалвацията обаче, са необходими много сериозни усилия и не е факт, че умишленото обезценяване, дори от Федералния резерв, е възможно лесно“, отбелязва Хестанов.

В допълнение, едновременно със златото, скоростта на водещата криптовалута на „Биткойн“ скочи рязко. През пролетта „Биткойн“ се движеше около осем хиляди долара, но през юни решително прескочи границата 12 хиляди (макар и по-късно).

Дори ако това съвпадение е случайно, то изглежда съвсем символично. Това е мнението на Александър Яковлев, доцент в катедра „Икономическа теория“ на Санкт Петербургския електротехнически университет, автор на книгата „Теория на парите: от злато до криптосистема за обмен“. Според него, не златото и „Биткойн“ поскъпват – отслабва основната световна валута, тоест доларът. „От една страна, за американската икономика това е дори изгодно, но от друга, този процес подкопава запазващия се монопол на долара. Доларът отслабва, защото отслабва и американската икономика“, отбелязва експертът

В същото време, припомня Яковлев, фундаменталната характеристика на „традиционните“ (хартиени и кредитни) пари срещу злато е гъвкавостта на техния курс, т.е. наличието на инфлация. Следователно, доларът днес и преди няколко години, когато златото струваше около 1400 долара за унция, е нещо съвсем различно.

Орел, рак и щука на финансовата архитектура

Но, за разлика от кризата от 2008 г., след което търсенето на злато рязко нарасна, сега се появи друга алтернатива на паричните суми – криптовалута. Досега обаче тези три основни инструмента – „традиционните пари“ (главно доларът като основна резервна валута), златото и криптовалута (представена предимно от „Биткойн“) – по-скоро не приличат на три кита на новата глобална финансова система, а по-скоро на три бора, около които се разхождат и икономисти, и бизнес.

“Сега има пълно объркване”, казва Яковлев. „Традиционните пари“ не са надеждни. Какво остава? Доброто старо злато и/или нова силно летлива криптосистема на размяната. „Бившите“ пари са златото, истинските пари са „традиционните“ (за простота, доларът), парите на бъдещето са криптовалутите. И сега тези орел, рак и щука дърпат нещата към себе си, като имат свои собствени, общо взето, антагонистични интереси. ”

Бизнесът, твърди експертът, във всяка кризисна ситуация се стреми да „натрупа кеш“, но наличието на пари само по себе си не е печелившо. Налице е проблем, известен в политическата икономия като криза на повторното натрупване: концентрацията на капитала нараства и няма къде да се инвестира с печалба. Но държавата, представена от централните банки, има и други цели: Централната банка действа като „кредитор от последна инстанция“ или като гарант за стабилността на националната парична система като цяло. Ролята на централната банка е жизненоважна в случая с парите, а златото само по себе си е гарант, тъй като има вътрешна стойност. Оттук и интересът към него от страна на националните регулатори.

„Тук ясно се проявява двойствеността на позицията на златото“, обяснява Яковлев. „В ролята на средствата за съхранение, то работи като борсова стока, но цената му не се определя пряко, а чрез „традиционните пари“ – със същия успех, изключително компактността и другите удобства на златото, такава стока е и петролът. Тоест, като средство за запазване златото работи, но изкривено. В същото време то запазва функцията си на световни пари, но отново се изкривява, тъй като делът му в резервите на националните централни банки обикновено не надвишава 20%, а останалата част е резервната валута. Без съмнение, една банка е по-лесно и по-бързо да работи с пари, отколкото със злато, но рисковете от натрупването на една „резервна валута” вече са признати от всички. В резултат на това, за да не се държат всички яйца в една кошница, Централната банка на Русия, като начинаещ пасивен инвеститор, изнася резервите си в няколко валути. И това предизвиква вълнение не само в западната преса, но и в академичните и бизнес средите“, допълни той.

Важно е обаче да не се надценява ролята на златото като инвестиционен инструмент. Сергей Хестанов напомня, че сравнително наскоро, от 1982 до 2000 г., то е спаднало три пъти. „Някои страни предпочитат да запазват запасите си в злато, но в същото време е авантюристично да се залага върху тези резерви. Те се опитват да дадат на златото някаква инвестиционна стойност, но трябва да се помни, че тя не носи никакъв доход от лихви, изисква разходи за съхранение, и най-важното е, че цената му не само може да расте, но и да падне“, заяви икономистът.

В същото време, според него, по отношение на Русия и Китай има още един важен аспект на натрупването на злато – това е държавната подкрепа за златната промишленост, която играе значителна роля в икономиките на двете страни. За да не спира добива, да се запазят работните места в Далечния изток, Централната банка трябва да купува злато от миньорите.

Но в случай на глобална финансова криза в световен мащаб, златото все още е ефективен инструмент, смята Яковлев: при липсата на силна икономика, то няма да спаси, но може да смекчи удара.

„Натрупването на паричните резерви на страната в злато е по-обещаващо, отколкото във валута“, заключва експертът. „Ако има сериозна криза, то резервите в чуждестранна валута, разбира се, няма да ни спасят, защото тя е подобна на ситуацията “играч срещу казино”. Играчът винаги ще губи – ще му свършат парите по-рано от казиното. В нашия случай ролята на казиното е друга държава, която отпечатва пари за нас като резерв. Но „традиционните пари“ са основани на доверие. Ако вярата свърши, колапсът на долара е неизбежен. И бенефициентът на този процес също ще бъде златото, тъй като повишаването на цените му се случва по време на периоди на икономическа и политическа нестабилност.

ПАРИ

Тръмп заплаши ЕС с 50% мита от 1 юни

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че Съединените щати ще наложат директно мито от 50% върху всички вносни стоки от Европейския съюз, считано от 1 юни 2025 г.

Това решение, оповестено чрез официално изявление в неговата социална мрежа Truth social, бележи нова фаза в конфронтацията между Вашингтон и Брюксел и връща в центъра на глобалния дебат въпроса за търговския протекционизъм.

„С Европейския съюз, който беше създаден с основната цел да се възползва от предимствата на САЩ в областта на ТЪРГОВИЯТА, се работи много трудно. Техните мощни търговски бариери, данъци върху данъка върху добавената стойност, смешни корпоративни санкции, непарични търговски бариери, парични манипулации, несправедливи и неоправдани съдебни дела срещу американски компании и други, доведоха до търговски дефицит със САЩ от над 250 000 000 USD годишно, което е напълно неприемливо. Разговорите ни с тях не водят до нищо! Ето защо препоръчвам въвеждането на преки 50-процентни мита за Европейския съюз, която да влезе в сила на 1 юни 2025 г. Няма да има мита, ако продуктът е построен или произведен в Съединените щати.”, заяви Тръмп.

Мярката се вписва в последователната политика на президента Тръмп за възстановяване на американската индустрия и защита на националната икономика от това, което той нарича „хищнически търговски практики“ от страна на чужди блокове и държави. Анализатори отбелязват, че това е най-драстичната антиевропейска търговска стъпка в последните десетилетия и вероятно ще предизвика ответни действия от Брюксел.

По време на първия си мандат (2017–2021), Тръмп вече наложи мита върху стомана, алуминий и редица промишлени продукти от Европа, което доведе до сериозни търкания в трансатлантическите отношения. След завръщането си в Белия дом през 2025 г., президентът ясно сигнализира, че възнамерява да възобнови твърдия икономически курс спрямо международните търговски партньори.

От страна на Европейския съюз все още няма официален отговор, но неофициални източници от Брюксел коментират, че се подготвя реципрочен пакет от мита и санкции, който ще засегне американския износ на земеделски, автомобилни и технологични продукти. Възможно е също ЕС да сезира Световната търговска организация.

Търговският обмен между ЕС и САЩ надхвърля 1 трилион долара годишно. Подобна ескалация може да доведе не само до икономически щети, но и до политическо напрежение в рамките на НАТО и други съюзи, предупреждават експерти.

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ПАРИ

Забрана на парите в брой иска друг налудничав френски министър

След масовото пушене във влака, друг малоумен френски министър на правосъдието Жералд Дарманен предложи премахване на плащанията кеш,

лужейки, че цифровите плащания – включително криптовалутите – са много по-лесни за проследяване от физическите пари и ще помогнат на властите да се борят с трафика на наркотици и други престъпни дейности.

Дарманен заяви в Сената, че „голяма част от ежедневната престъпност и дори престъпните мрежи разчитат на пари в брой“ и заяви, че „краят на парите в брой ще попречи на създаването на пунктове за търговия с наркотици“.

Дарманин, който преди това ръководеше публичните финанси като министър на публичните действия и сметките, призна, че забраната на парите кеш няма да премахне търговията с наркотици, но настоя, че „след като парите са проследими“, става „по-сложно“ както за потребителите, така и за дилърите да избягат от финансовия надзор.

Правосъдният министър заяви, че престъпните групи вероятно ще преминат към използване на криптовалути вместо пари в брой, но твърди, че това ще бъде напредък, тъй като „криптовалутите често са по-лесни за проследяване“ поради блокчейн записите и новите правила на ЕС за наблюдение на транзакциите. Съгласно новата директива на Европейския съвет, която ще влезе в сила през следващата година, доставчиците на криптоактиви ще бъдат задължени да събират и споделят данни за подателите и получателите с данъчните власти, като така на практика се прекратяват анонимните криптопреводи в рамките на блока.

Предложението за забрана на физическите пари вероятно ще срещне съпротива от френската общественост, която продължава да ги разглежда като жизненоважен инструмент за поверителност. Проучване от 2024 г. на Banque de France установи, че докато картовите плащания вече са доминиращи (използвани от 62% от анкетираните), 60% все още смятат достъпа до пари в брой за „важен или много важен“. Респондентите посочват анонимността (40%), незабавното уреждане (37%) и по-добрия контрол върху разходите (31%) като ключови предимства на физическите пари.

Критиците предупреждават, че пълната забрана на парите в брой може да породи опасения за финансово наблюдение и да подкопае личните свободи. Дарманен призна тези опасения, но заяви, че незаконното парично обращение представлява по-голям системен риск. „Добре е, че наблюдаваме нотариусите, банките и недвижимите имоти“, каза той, „но е време да разгледаме паралелни парични вериги, които заобикалят официалната икономика“.

Ограниченията върху паричните операции във Франция и в целия ЕС вече бяха затегнати през последните години. Във Франция всяко плащане в брой над 1 000 евро към професионална организация е забранено и се наказва с глоба до 5%, освен ако лицето няма банкова сметка или друго средство за цифрово плащане. За сделки между частни лица таванът е 1 500 евро, освен ако страните не подпишат писмен договор с трите имена и данни за контакт, според насоките на Министерството на финансите на Франция.

На равнище ЕС Европейският парламент прие директива, с която се слага таван от 10 000 евро на паричните транзакции за целия блок от 2027 г. Според Европейската комисия целта е да се затворят вратичките, които позволяват на престъпните групи да прехвърлят големи суми анонимно, но критиците на цифровите плащания твърдят, че те ще дадат власт на правителствата и Брюксел за още по голям контрол над гражданите.

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ПАРИ

Комисарите от Брюксел с тежка прогноза за България

Каква е причината?

Последната макроикономическа прогноза на Европейската комисия за България не е много добра в очакванията за тази година.

Реалният растеж на брутния вътрешен продукт се очаква да се забави до 2% през 2025 г., поради външни и вътрешни фактори. Частното потребление се очаква да нарасне по-слабо поради временната по-висока инфлация и предпазливостта на потребителите.

За 2025 г. увеличените косвени данъци, по-високите цени на електроенергията, комуналните услуги и храните и повишаването на международните тарифи се очаква да натежат върху икономическите перспективи.

Перспективите за износа също са преразгледани надолу, отразявайки потиснатото външно търсене и засилената конкуренция на външните пазари.

Очакванията са частните инвестиции да се свият поради повишената икономическа несигурност, но публичните инвестиции да бъдат подкрепени от засилено усвояване на еврофондовете.

Ръстът на заплатите се очаква да бъде умерен, а средногодишната инфлация да намалее постепенно след покачването ѝ в началото на годината.

Увеличението на цените в началото на 2025 г. се дължи на възстановените по-високи ставки на ДДС върху хляба и за ресторантите, по-високите акцизи върху тютюна, увеличените цени на електроенергията, газа и другите комунални услуги, и по-високите цени на храните.

Прогнозата е за средногодишна инфлация през 2025 г. от 3,6%. За сравнение очакванията за еврозоната са инфлацията там да се забави до 2,1%.

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ24 hours ago

Наглост и простотия на стероиди, но Пеевски онемя като пукал, когато журналистка го попита за санкциите по Магнитски!

Попитан от млада журналистка за санкциите по глобалния закон „Магнитски“ спрямо него, Делян Пеевски първоначално онемя, а после се измъкна...

БЪЛГАРИЯ24 hours ago

Румен Радев сезира КС за отказа на Киселова да внесе в НС референдума за еврото

Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд за задължително тълкуване на Конституцията и обявяване за нищожен отказа на председателя на парламента...

БЪЛГАРИЯ5 days ago

Неофашистите от ГЕРБ с рестриктивни мерки срещу инвалидите в България

По нареждане от Брюксел управляващата коалиция реже и “затяга контрола” при парите за пенсии. Всяка четвърта пенсия за трудова дейност...

БЪЛГАРИЯ5 days ago

Борисов, защо не извадиш едно кюлче да го дадеш на хората за храна на децата им?

Чудо! Ex Machina Бойко Борисов сам реши кризата с градския транспорт, която забърка с ГЕРБ и БСП, за да Как...

БЪЛГАРИЯ6 days ago

Транспортът в София тръгва от утре. Вдигат заплатите на шофьорите с 300 лв.

Наземният градски транспорт в София ще работи утре. Това обяви Георги Панайотов – председател на КТ „Подкрепа“ в Столичния електротранспорт....

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА3 days ago

Поискаха дъртака Борисов да се пенсионира най после

Асен Василев поиска изтрещщлият дъртофелник Борисов да се пенсионира най накрая, стига е тровил България Съпредседателят на ПП призова вожда...

ПОЛИТИКА6 days ago

Путин и Тръмп проведоха дву часов телефонен разговор

Путин: Имахме много съдържателен, откровен и конструктивен разговор с Тръмп. Предлагаме меморандум за бъдещо споразумение с Украйна Президентът на Русия...

ПОЛИТИКА7 days ago

Западните служби помогнаха на Букурещ за победата на проевропейския кандидат

Никушор Дан печели изборите в Румъния при почти напълно преброени бюлетини, съобщават румънските и световни медии. Някои развяват знамената на...

ПОЛИТИКА7 days ago

В един ден Ердоган привика Борисов на килимчето, а Тръмп отзова аварийно и.ф. посланика на САЩ от София! Защо?

Ердоган май е попарил Борисов с думите: Не продавай Турски поток на Тръмп и забрави за Пеевски! Лоши вести за...

ПОЛИТИКА1 week ago

Англия отново се опита да провали преговорите в Истанбул. Русия отговори остро: „Ние не разговаряме с Лондон“

Великобритания отново се опита да провали преговорите в Истанбул, като се намеси в делата на Русия и Украйна. Москва отговори...

СВЯТ

СВЯТ1 day ago

Вицепрезидентът на САЩ: Ерата на безспорното американско господство приключи

Ерата на безспорното глобално господство на Вашингтон приключи с нарастващата конкуренция от страна на Русия, Китай и други държави, заяви...

СВЯТ1 day ago

Фашизирана германски министър на правосъдието иска забрана на най-голямата опозиционна партия

Германският министър на правосъдието Стефани Хубиг призова за сериозно проучване дали „Алтернатива за Германия“ трябва да бъде забранена, след като...

СВЯТ2 days ago

Злобната вещица Урсула с безпрецедентни мерки в ущърб на Европа

Циментирани мозъци. Пощурялата русофобка Урсула фон дер Лайен обяви безпрецедентни мерки срещу газопроводите “Северен поток 1” и “2”: не само...

СВЯТ2 days ago

Германия засрамено се завръща към ядрената енергия

Германия засрамени с пълна промяна в политиката на ЕС към ядрената енергия Три седмици след мащабното спиране на тока в...

СВЯТ2 days ago

Алчната Урсула натиска Европа да вземе 150 млрд заем … иска повече комисионни

Държавите от ЕС ще вземат заеми на стойност 150 милиарда евро за оръжия Пoсланиците на страните-членки в ЕС одобриха дългова...

Trending