Поредното поскъпване на природния газ ще доведе до верижна реакция и скок в цените на стоки и услуги, прогнозират синдикатите. Синьото гориво вероятно ще направи двуцифрен скок преди зимата.
Драстично поскъпване на природния газ от 1 октомври. Това предлага работната група към Комисията за енергийно и водно регулиране.
Преди седмица „Булгаргаз” поиска природният газ да поскъпне. В предишни такива случаи експертите от КЕВР обичайно са редуцирали искания скок, но не и този път – сега препоръчват поскъпването да се одобри.
Документът ще бъде разискван на открито заседание на комисията на 25 септември. Докладът предвижда повишение с почти 14 процента. Причината – очакваните по-високи доставни цени на природния газ от внос, по-високия курс на щатския долар спрямо лева, както и факта че през третото тримесечие на годината дружеството е продавало на загуба.
Ако КЕВР окончателно разреши поскъпването, по закон ще се наложи и нова актуализация на тарифите за парно и електроенергията от топлофикаците. Изчисленията сочат, че при 14% скок на природния газ, парното ще поскъпне с почти 10%. Ще поскъпне и топлата вода.
Това ще бъде четвъртото поредно увеличение на цената на природния газ от началото на годината. През юли заради поскъпването на природния газ с малко над 10% цената на парното в страната веднъж беше повишена средно със 7,33% и като се добави още едно увеличение от 1 октомври реалното повишение за абонатите тази зима ще е над 15%. Това е най-негативният сценарий, ако регулаторът не успее да намери резерви, които да ограничат поскъпването.
***
Поредното поскъпване на природния газ ще доведе до верижна реакция и скок в цените на стоки и услуги, прогнозират синдикатите. Синьото гориво вероятно ще направи двуцифрен скок преди зимата.
От КНСБ изчислиха, че за да живее нормално едно четиричленно семейство в последните месеци на 2018 г., ще са му необходими поне 2400 лева месечно.
Срещу 600-те лева на човек, които от синдикатите изчисляват, че са нужни, на практика стоят 491 лева – толкова според националната статистика са средните ни доходи през второто тримесечие на 2018 г.
Поскъпването на природния газ води след себе си по-скъпо парно, по-скъпа топла вода и по-скъпи стоки основно в секторите на хлебопроизводството и химическата промишленост. Освен това през следващите няколко месеца предстои поскъпване на транспортните услуги.
Лихвите по банковите кредити вече тръгнаха нагоре. По-скъпи са и цените на жилищата (3-5%) и наемите (до 20%).
При хляба поскъпването ще дойде от две посоки – от една страна заради природния газ, а от друга – заради по-скъпата пшеница.
Земеделският министър отчете че има предпоставки за поскъпване на хляба, заради по-скъпата пшеница, но се надява търговците да поемат част от този скок. „Аз смятам, че в рамките на корекция на едни или други печалби или нещо друго не би следвало да имаме увеличение на цената на хляба”, каза Румен Порожанов.
Според експерти за година пшеницата е поскъпва с около 30 процента заради променливото време, което ще оскъпи хляба с 10-15 на сто. Но това не означава че следващата есен суровината няма да е по-евтина.
Стои и въпросът как се определят цените на газа. „По-големият проблем е в цените които се формират непрозрачно. Говорим за газа. Тук е акцентът, където трябва да се постави общественото внимание”, коментира икономистът Николай Вълканов.
От КНСБ са категорични, че заради по-скъпия газ все повече българи ще се оказват енергийно бедни и настояват за увеличение на помощите за отопление още тази зима – от 374 лв. на 500 лв.
Крайният недостиг на квалифицирани кадри връща пенсионерите на работа. Нещо повече – три сектора дават луди пари, за да ги...
Зеленчуците поевтиняват, сиренето и пилешкото скачат Бойкотът на веригите не доведе до промяна в цените. Напротив – най-скъпите хранителни продукти...
„Възраждане“ съобщиха, че двама народни представители са в болница след обгазяване: „Днес „Възраждане“ организира протест за запазване на българския лев...
Протестиращи хвърляха червена боя, яйца и бомбички по сградата на представителството на Европейската комисия в София. Те скандираха „Оставка“ и...
Европейската централна банка обяви рекордна загуба от 7,9 млрд. евро за 2024 г. Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви загуба от...
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е готов да се откаже от президентския пост, … в името на мира, и...
Украйна се противопоставя на исканията на САЩ за създаване на фонд в размер на 500 млрд. долара като част от...
Трябва ли Европа и Украйна да присъстват на преговорите за мирното споразумение? Евродепутатът Петър Волгин даде следния отговор на този...
УЛТИМАТУМ! САЩ към Брюксел – Приемете плана за Украйна или напускаме Европейския съюз. Съединените щати са отправили триседмичен ултиматум към...
Президентът на Беларус Александър Лукашенко предположи, че внезапната промяна на отношението на САЩ към Русия може да има скрит замисъл...