Connect with us

СВЯТ

Излъганите от Щатите политици платиха с живота си

Циркулиращите от известно време слухове, че Судан отменя споразумението за изграждане на руска морска база на крайбрежието си, се потвърдиха. Защо суданското правителство реши да наруши своите задължения, как в случая са замесени американски сенатори и какви последици ще има случващото се за Судан?

Суданските власти се оказаха истински господари на думата си – в смисъл, че решиха да си я върнат назад. Ръководството на тази страна реши “да преразгледа споразумението” за изграждане на своя територия на руска военноморска база.

Самото споразумение беше постигнато през декември 2020 година за 25 години. Според него, на суданското крайбрежие на Червено море трябваше да се построи пункт за базиране на руски бойни кораби, където едновременно да може да се намират до четири съда (включително с ядрен двигател), а също така да има постоянно руско военно присъствие от 300 бойци. Благодарение на тази точка Москва получи възможност да осигури своето постоянно военноморско присъствие във важен за световната търговия регион: край Суецкия канал (през който минава потока стоки между Европа и Азия) и Персийския залив (където е съсредоточена значителна част от световните запаси на въглеводороди).

В същото време Судан не оставаше с празни ръце. Съгласно условията на подписаните споразумения, Русия не само прехвърля военна техника на страната безплатно, не само се е задължава да даде пари за модернизация на пристанището, но и де факто поема задължението да поддържа реда и реда край базата и като цяло в Източен Судан (където позициите на противниците на суданските власти са силни).

„Изграждането на голяма военна база в Порт Судан е един от най-важните лостове на икономическото възраждане на региона, през който, наред с други неща, минава основният износен нефтопровод от Южен Судан. Оттам се планира изграждането на трансафриканска железница и път към южната част на Судан “, коментира Руският институт за Близкия изток.

Щатите да помогнат

В същото време обаче за Судан въпросът за разполагането на руската база първоначално имаше външно измерение – като част от дълъг и труден процес на нормализиране на суданско-американските отношения. А властите на Судан засягаха темата всеки път, когато преговорите им за нормализиране на отношенията със САЩ стигаха до задънена улица. В края на миналата година процесът на нормализация рязко се ускори – САЩ предприеха редица стъпки към суданското ръководство. САЩ извадиха страната от списъка на съучастниците в тероризма и през март 2021 г. предоставиха краткосрочен заем от 1,15 млрд. долара за изплащане на суданския дълг към Световната банка.

А в началото на май двама американски сенатори от комисията по външни отношения на Сената на САЩ Крис ван Холен и Кристофър Кунс (последният беше един от кандидатите за ролята на държавен секретар в администрацията на Байдън) посетиха Судан на инспекция, и обещаха нови траншове финансова помощ. Изключително важно и необходимо за Судан, чиято икономика буквално балансира на ръба на колапса.

През последните години тя се сви няколко пъти (до 19 млрд. Долара), а общият външен дълг през април 2021 г. възлиза на около 60 млрд. долара – тоест три пъти БВП на страната. Освен това дългът расте с всяка изминала година – макар и само заради колосалния търговски дефицит. През 2020 г. Судан е изнесъл 3,8 млрд. долара стоки и е внесъл 9,2 млрд. долара.

Всъщност от началото на май се носят слухове, че суданските власти възнамеряват да оттеглят обещанията си към Русия. Според ръководителя на Генералния щаб на страната Мохамад Усман ал-Хюсеин, ако по-рано Судан “се ограничаваше само до военно сътрудничество с Русия и Китай,” сега има възможност “да си сътрудничи със САЩ и западните страни”.

Кой ще плати

Вероятно отказът от поставяне на руската база ще се превърне в елемент от това сътрудничество. Отказ, за който Западът (който не иска руски кораби на входа на Суецкия канал) ще бъде готов да плати щедро и да опрости част от суданския дълг. Е, или не да плати сам, а да принуди партньорите от Парижкия клуб (които представляват значителна част от суданския външен дълг) да отпишат тези пари.

Судан има друга възможност за действие – властите могат просто да организират търг между американците и руснаците. Тоест, вместо окончателен отказ за изграждането на базата, на Москва ще бъде предложено да наддаде на предложението на Вашингтон и да предостави спонсорска помощ на Судан в замяна на поддържането на договора на базата на руския флот. След това, в най-добрите ориенталски традиции, ще се обърнат към САЩ с предложение да наддадат с по-изгодно от руското предложение. И така в кръг. Досега Русия не е реагирала ясно на такива перспективи, предложени от суданските власти. „Ние сме в постоянен контакт със суданската страна по дипломатически канал. Ще се справим с този въпрос ”, казва прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.

Вече е възможно обаче да се предвиди реакцията с висока степен на вероятност. Русия няма да участва в пазарлъците, за да не създаде подобен прецедент в отношенията с други партньори. Тя също няма да ругае и да се възмущава – това не е нейният стил. Москва няма да принуди Судан да изпълнява задълженията си – за това тя няма достатъчно влияние (обемът на износа на Русия за Судан е едва 374 милиона долара и внася судански стоки на стойност от едва 182 000 долара). Ако някой трябва да принуди Судан, това са неговите арабски приятели-спонсори в лицето на Египет и ОАЕ , които самите се нуждаят от руска база в района на Червено море (като гарант за стабилност и противовес на засилващото се турско влияние в региона) .

Времето ще накаже

Русия дори няма да накаже Судан за нарушаване на договора (ще поиска връщането на оборудването, което е прехвърлила на тази африканска държава по споразумението – например учебен военен кораб). Ако някой ще наказва Судан за това решение, това ще е времето. Като се отказаха от споразумението с Москва с надеждата да подобрят отношенията със Запада, суданските власти показаха, че не са в състояние да се учат от грешките. Грешките, допуснати от други лидери, решили да играят по този начин.

От грешките на Иран, който (след сключването на ядрената сделка със Запада) прекрати редица договори с руските компании, за да ги предоговори с италиански, немски и френски . Защото той вярваше: а) западното качество е по-добро; б) договорите ще се превърнат в инвестиции в укрепване на политическите връзки с европейските столици. Всъщност Европа отказа да изпълни договорните си задължения, след като САЩ възстановиха санкциите – и Техеран остана с празни ръце. Без стоки, без репутация, без пари – и с развалени руско-ирански отношения.

От грешките на Беларус, чийто президент Александър Лукашенко разнообрази не само икономическите, но и политическите отношения с Русия чрез Запада. В резултат той се постави в зависимост от САЩ и ЕС – от което те се възползваха, като открито и демонстративно се намеси във вътрешните работи на Беларус чрез “вратичката” за правата на човека (и тази “вратичка” е много по-широка в Судан, отколкото в Беларус). И когато той отказа да следва ценните указания, те му наложиха санкции. След това той беше принуден да лети до Путин в Сочи с молба да спаси белоруската икономика.

И накрая, по грешките на Кадафи и неговата Либия. Които платиха най-високата цена за опита си да разнообразяват и да се надяват на приятелство със Запада – със собствения си живот. В резултат на това сега няма нито Кадафи, нито Либия (която се превърна в територията на воюващите племена). А Судан, с огромния си брой вътрешни противоречия, също има такава перспектива на хоризонта, ако е безразборен при избора на приятели и партньори.

 

СВЯТ

САЩ са изправени сме пред фалит

Министърът на финансите на САЩ : Изправени сме пред фалит след август

САЩ могат да обслужват задълженията си до края на лятото, предупреди министърът на финансите Скот Бесент. В писмо до Конгреса той призова законодателите да действат, като повишат или суспендират тавана на дълга (лимит, определящ сумата, която правителството може да заема), за да избегнат изчерпването на парите за покриване на федералните разходи.

Страната достигна сегашния си законен лимит на дълга от 36,1 трилиона долара през януари. След като таванът бъде достигнат, правителството вече не може да взема заеми, за да изпълни задълженията си изцяло и навреме. Досега общият дълг на САЩ е нараснал до 36,2 трилиона долара. Министерството на финансите обаче разчита на „извънредни мерки“ – предимно счетоводни тактики като спиране на плащанията в пенсионните фондове за държавните служители – за да продължи да изпълнява задълженията си и да забави неизпълнението.

Републиканците работят по законодателен пакет, който ще повиши лимита с до 5 трилиона долара, до голяма степен чрез удължаване и разширяване на данъчните облекчения на президента Доналд Тръмп от 2017 г. Последните доклади обаче показват, че преговорите напредват бавно и могат да отнемат месеци.

Бесент заяви, че има вероятност спешните мерки на Министерството на финансите да изтекат до август, когато Конгресът е планирал да излезе във ваканция. Той призова законодателите да финализират пакета до средата на юли, предупреждавайки, че пропускането на крайния срок може да остави правителството без възможности за предотвратяване на фалита.

„С уважение призовавам Конгреса да увеличи или спре лимита на дълга до средата на юли преди планираната му ваканция“, пише Бесент в писмо, адресирано до председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън.

„Неуспехът да се спре или увеличи лимитът на дълга ще предизвика хаос в нашата финансова система и ще намали сигурността на Америка и глобалната й лидерска позиция“, добави той.

Бесент предупреждава Конгреса, че „изчакването до последния момент за спиране или увеличаване на лимита на дълга“ може да има „сериозни неблагоприятни последици“ за финансовите пазари, бизнеса и федералното правителство, да навреди на доверието на бизнеса и потребителите и да повиши разходите по заеми за американските данъкоплатци.

Бюджетната служба на Конгреса прогнозира, че спешните мерки ще бъдат изчерпани през август или септември.

Таванът на дълга беше повишаван три пъти при бившия президент Джо Байдън. Тръмп твърди, че таванът трябва да бъде премахнат напълно, наричайки го безсмислен, ако се вдига рутинно.

Бесент обеща, че фалитът ще бъде избегнат. Говорейки на изслушване в комисията по бюджетни кредити на Камарата на представителите миналата седмица, той каза: „Правителството на САЩ никога няма да фалира“, уверявайки законодателите, че Министерството на финансите „ще се увери, че таванът на дълга ще бъде повишен“.

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

Клоуна наркоман се изхвърли: Ще чакам Путин лично в Турция

Наркомана от Киев мислещ се за президент Зеленски заяви, че е готов да се срещне „лично“ с руския президент Владимир Путин в Турция в четвъртък, ако Москва първо се съгласи на примирие.

Изявлението му дойде в отговор на предложението на Русия за подновяване на мирните преговори на 15 май в Истанбул, без предварителни условия.

„Ще чакам Путин в Турция в четвъртък. Лично“, написа Зеленски в публикация в социалната мрежа X. Той все още твърди, че Киев очаква „пълно и трайно прекратяване на огъня, започващо от утре, за да се осигури необходимата основа за дипломация“. Украинският лидер също така заяви, че очаква „Москва този път да не търси извинения“.

В събота руският президент предложи на Киев възобновяване на директните преговори в Истанбул, от които Украйна се оттегли през 2022 г. Москва е готова да се върне на масата за преговори без никакви предварителни условия, каза руският лидер.

Путин се противопостави на искането на Киев за 30-дневно примирие с мотива, че Украйна ще го използва за превъоръжаване и прегрупиране на армията си.

Зеленски отправи подобно искане в събота след среща с трима европейски лидери: френския президент Еманюел Макрон, германския канцлер Фридрих Мерц и британския премиер Киър Стармър. Те също така подкрепиха искането на Киев Русия да се съгласи на примирие, в противен случай заплашиха Москва с налагането на тежки санкции.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Киев трябва да се съгласи с предложението на Москва за мирни преговори „незабавно“. Според него Москва не иска просто прекратяване на огъня, а иска „да преговаря за евентуален край на кървавата баня“.

Кремъл обяви, че отхвърля външния натиск около предложеното примирие. Путин също така отбеляза, че Киев е нарушил трите примирия, предложени от Москва: 30-дневния мораториум с посредничеството на САЩ върху ударите срещу енергийната инфраструктура, който изтече миналия месец, безусловното великденско прекратяване на огъня и вече изтеклото 72-часово прекратяване на огъня за Деня на победата.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

Тръмп: „Украйна трябва да се съгласи незабавно“

Тръмп е за прекратяване на огъня: „Украйна трябва да се съгласи незабавно“, Шарий оцени това като „очаквано“

Американският лидер Доналд Тръмп застана на страната на руския президент Владимир Путин по въпроса за 30-дневно прекратяване на огъня. Говорейки за предложението на лидера на Кремъл за среща на 15 май в Истанбул, Тръмп заяви, че „Украйна трябва незабавно да се съгласи“.

Снощи руският президент Владимир Путин направи изявление за 30-дневно прекратяване на огъня. Той отбеляза, че от 12 май няма да има прекратяване на огъня, но направи контрапредложение: да се проведат преки преговори между Киев и Москва в Истанбул на 15 май.

Тази инициатива на руския лидер беше оценена от президента на Съединените американски щати Доналд Тръмп. Той подчерта, че „Украйна трябва незабавно да се съгласи“ на среща и да обсъди с представители на Кремъл условията за траен мир.

Украйна трябва незабавно да се съгласи с това. Поне ще могат да разберат дали е възможно постигането на сделка, а ако не, европейските лидери и САЩ ще знаят къде се намираме и ще могат да действат съответно. Започвам да се съмнявам, че Украйна изобщо иска да преговаря с Путин,- каза Тръмп.

Журналистът Анатолий Шарий отбеляза, че за него подобен резултат е бил „очакван“, докато Украйна не е била готова за подобна позиция от страна на Тръмп. Той подчерта, че е предупреждавал преди това точно за този резултат.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Радев: Внасям в НС искане за референдум за или против еврото

Внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса: “Съгласни ли сте България да приеме единната европейска...

БЪЛГАРИЯ7 days ago

Тъпите ни политици са приели 201 794’на чужда армия, налагащи ни със сила тяхната култура

След 50 години борба да се обуздаят, опитомят и дресират арабите, резултата е нулев. Тези “мигранти” не приемат, не се...

БЪЛГАРИЯ7 days ago

Пенсионната възраст няма да се вдига в близкото десетилетие

6 институции започват работа по пътна карта за подобряване на пенсионната система Министерство на труда и социалната политика е принципно...

БЪЛГАРИЯ7 days ago

МВР ще отнеме ли лиценза на „Трафик СОТ“ заради охранителите- биячи?

Демерджиев пита: МВР ще отнеме ли лиценза на „Трафик СОТ“ заради охранителите- биячи? Имало ли е опит да бъде прикрит...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

Спираме да плащаме хотелите и квартирите на украинските бежанци

Българската държава спира да харчи безусловно пари за разселените лица от Украйна и дава реална възможност на украинските бежанци да...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА1 week ago

Бундестагът избра от втория път Мерц за канцлер на Германия

Фридрих Мерц беше избран за канцлер на Германия. От втори опит Бундестага взе пак избра лидера на Християндемократически съюз (ХДС)...

ПОЛИТИКА1 week ago

Румъния ликува!

Румъния ликува! Северните ни съседи и ключова държава за еврофашистите се отскубва от лапите на Урсула и европейската дълбока държава,...

ПОЛИТИКА1 week ago

Калин Джорджеску 2.0 спечели първия тур на изборите в Румъния!

Човекът на Калин Джорджеску и Тръмп спечели първия тур на изборите в Румъния! Кандидатът на националистическата партия „Алианс за обединение...

ПОЛИТИКА1 week ago

Бивш кадър на купената от Шиши агенция Галъп: Пеевски прави селски ГЕРБ

Пеевски яде ГЕРБ, а Борисов се страхува от него. Това твърди социолог, който оглави за кратко Галъп, след като Пеевски...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

СВЯТ

СВЯТ14 hours ago

САЩ са изправени сме пред фалит

Министърът на финансите на САЩ : Изправени сме пред фалит след август САЩ могат да обслужват задълженията си до края...

СВЯТ14 hours ago

Клоуна наркоман се изхвърли: Ще чакам Путин лично в Турция

Наркомана от Киев мислещ се за президент Зеленски заяви, че е готов да се срещне „лично“ с руския президент Владимир...

СВЯТ14 hours ago

Тръмп: „Украйна трябва да се съгласи незабавно“

Тръмп е за прекратяване на огъня: „Украйна трябва да се съгласи незабавно“, Шарий оцени това като „очаквано“ Американският лидер Доналд...

СВЯТ3 days ago

Четири перверзни, нашмъркани кокошки се разкудкудякаха без разрешение на петела

“От понеделник, 12 май, трябва да започне пълно и безусловно прекратяване на огъня за поне 30 дни, и ние изискваме...

СВЯТ4 days ago

На запад гледаха парада в Москва с нервни тикове

На Запад гледаха парада и разбраха истината. Това е Победа „Русия показа своята сила и доказа, че не е изолирана.“...

Trending