Connect with us

СВЯТ

Новия световен ред в действие

Онзи ден една американска приятелка ми изпрати бележка с жлъчни аргументи за това как западните компании печелят от така наречените управленски услуги.

„Финансите, счетоводството, техническата поддръжка и дори човешките ресурси сега се възлагат на изпълнители в Индия и Филипините“, написа тя.

„Западът им плаща стотинки и препродава „услуги“ на клиенти, като краде лъвския дял за посредничество и се преструва, че сам върши работата”, добави американката.

“Журналистически офшор”

Засмях се и си помислих, че знам по-лош пример. Преди десетилетие и половина предприемчив американец създаде „журналистическа офшорка“ в същите Филипини, за да… отразява местните новини в родното си Чикаго, а след това и в други американски градове.

Неговите т. нар. фрийлансери преглеждаха публично достъпна информация в интернет – от сделки с недвижими имоти, полицейски доклади и съдебни протоколи до репортажи за училищни състезания – и създаваха “заготовки” за бележки, които след това бяха редактирани и комбинирани в информационни пакети от служителите на фирмата в САЩ.

Услугата беше търсена: водещи вестници в Чикаго се абонираха за нея, а след това и големи издателски вериги, включително Hearst Corporation, чийто необичайно аутсорсинг им позволи да намалят разходите.

Отначало обаче не мина без малък скандал, тъй като чуждестранни автори се представиха под измислени англицирани имена, но на фона на последвалото разгулване на „фалшиви новини“ в Съединените щати, подобни дреболии бързо престанаха да вълнуват някога. Компанията работи и до днес и има “фрийлансъри” не само в Азия, но и в Африка и Източна Европа.

Върхове и корени

Когато за първи път се сблъсках с това, си спомням, че си помислих, че това е една от истинските маски на глобализацията. Което, от една страна, помага на бедните страни да се развиват и превръща например Китай първо в световна работилница, а след това и във водещата икономика на планетата.

И от друга страна, засилва „традиционното“ разделение на труда, което всъщност принуждава почти целия свят да служи на „златния милиард“ от населението на колективния Запад. Одобрява световния ред, основан на променливи хитри правила – като в руска приказка за върхове и корени.

Какво наистина струват тези правила, всички ние наскоро ясно видяхме с примера на безсрамната кражба на руски държавни резерви от западни дами и господа, а в същото време и частна собственост на богати руснаци. И като цяло „войната до последния украинец“, която сега се води срещу Русия от САЩ и НАТО, разбира се, също е за това.

Но също така потвърждава, че Западът изчерпва политическите и икономическите си средства, за да поддържа господството си, и му се налага да използва военна сила все по-често – от бивша Югославия до Либия и от Ирак до Афганистан.

To Win the 21st Century

Вероятно затова агитпропът на трансатлантическите съюзници представя настоящата конфронтация с Русия едва ли не като своя последна и решаваща битка. Президентът на САЩ Джо Байдън в неотдавнашна реч в завода на Lockheed Martin каза, че „този вид повратна точка в историята се случва веднъж на всеки шест до осем поколения“.

Като цяло, според американския лидер, “битката за 21-ви век” ще бъде между силите на “автокрацията и демокрацията”. Сред първите той визира предимно Китай; според него, той е обсъждал тази тема надълго и нашироко с китайския президент Си Дзинпин, който „откровено” му е казал, че в този век „демокрацията не може да устои” (не може да бъде устойчива), защото „тя изисква консенсус” и в условия на бърза промяна „ не може да се справи с автокрацията – властта на един човек”.

Доколко човек може да се довери на този преразказ, разбира се, е открит въпрос. Байдън се похвали, че е имал „над 78 часа лични и телефонни разговори с президента Си – повече от всеки друг световен лидер“. Последното твърдение изглежда меко казано съмнително, макар и само поради редовния близък контакт между руския президент Владимир Путин и неговия китайски колега и приятел.

Очевидно фразата просто ще трябва да остане на съвестта на 79-годишния собственик на Белия дом, както и изобщо всичко, което му е на ума и на езика.

Тигри и маймуни

Но с всичко това светът несъмнено се променя. Пресата е пълна с дискусии за прехода от глобализация към суверенизация, неонационализъм. Всички се интересуват какъв ще бъде новият ред, кой ще го установи, кой в крайна сметка ще спечели или загуби.

Ще се промени ли ролята на традиционните центрове на сила, включително САЩ и Западна Европа, и ще се появят ли нови – в Азия, Африка, Латинска Америка? Например, наскоро мои колеги ме попитаха дали виждам перспектива за триполюсен свят с върхове в Русия, Китай и Америка.

Нямам ярко огледало от руските приказки, нито кристална топка от западните, така че не знам истинските отговори на тези въпроси. Но мога да си спомня това, за което вече писах повече от веднъж – на първо място, дългогодишен диалог на същата тема между Путин и Байдън, по това време все още вицепрезидент на Съединените щати.

Както е известно от думите на вече бившия първи вицепремиер на Руската федерация Игор Шувалов, тогава американецът отбелязва, че Русия просто е твърде слаба, за да претендира за глобално лидерство. И в отговор той е помолен да помисли върху факта, че това може и да е вярно, но Русия е достатъчно силна, за да определи кой ще бъде утрешният лидер.

Макар че, честно казано, фразата на Путин на Международния икономически форум в Санкт Петербург преди три години не ми излиза от главата. Спомнете си, след това той каза, че „китайците имат добра поговорка: когато тигри се бият в долината, умната маймуна седи и гледа как ще завърши това“. Както се казва, във всяка шега има дял от шега…

“Завой към Азия”

Американците, разбира се, нямат нужда от нови полюси. Те смятат, че в началото на този век историята трябва да се пише точно по същия начин по тяхна диктовка, както в края на предишния.

Ето защо, както потвърждават в един глас наблюдатели от двете страни на Атлантика, Вашингтон всъщност разтяга украинската криза с всички сили, макар че на думи уж се стреми да я разреши. Всъщност той открито и официално изразява желание да изолира и „отслаби“ Русия колкото е възможно повече и да й се противопостави, да обедини, укрепи и допълнително разшири Северноатлантическия алианс.

Белият дом е напълно доволен от факта, че в същото време собствените му „приятели и партньори“ са лишени от последните остатъци от независимост, а вниманието на американските избиратели е отклонено от множество вътрешни проблеми и тревоги, предимно икономически. Байдън и неговите съпартийци наскоро нарекоха дори увеличението на цените на бензина в Съединените щати „путинско“.

Въпреки всичко, насочвайки стрелите си към Москва, Вашингтон не забравя за „главния враг“ в лицето на Пекин. Стратегията „завой към Азия“, която по същество е насочена към ограничаване на Китай, беше провъзгласена от Съединените щати при демократа Барак Обама; през октомври 2011 г. неговият държавен секретар Хилари Клинтън публикува публикация „Тихоокеанският век на Америка“ в списание Foreign Policy.

При републиканеца Доналд Тръмп същият подход само се засили и сега продължава и при Байдън. Това само по себе си показва, че той е подкрепен от силен двупартиен консенсус във Вашингтон.

“Месечник” на ударния труд

За да се напълни стратегията с реално съдържание, буквално тази седмица в САЩ започва своеобразен „месец“ на повишена активност в азиатска посока. Програмата му включва специална среща на върха между САЩ и АСЕАН (Асоциация на нациите от Югоизточна Азия; 12-13 май във Вашингтон), пътуването на Байдън до Южна Корея и Япония (20-24 май) и първата среща лице в лице на лидерите от страните, участващи в новия четиристранен диалог за сигурност (Quadrilateral Security Dialogue, Quad), който включва Япония, Австралия, Индия и САЩ (24 май в Токио).

Навсякъде американците възнамеряват да изведат Украйна за обсъждане; други формати и теми, които са важни за тях, включват новия блок AUKUS (Австралия, Обединеното кралство и САЩ) и дори противопоставянето на сближаването на Китай с… малките Соломонови острови.

Очаквано контактите на най-високо ниво бяха предшествани от подготвителната работа на министрите и помощниците на държавните глави. Например в Ню Делхи през април индийско-американската среща на министрите на външните работи и на отбраната се проведе във формат „две плюс две”. А министърът на отбраната на Япония наскоро посети САЩ.

В интервю за Washington Post преди посещението той подчерта по-специално, че отговорът на Запада на украинската криза също е важен за ограничаване на Китай.

Първоначално откриването на “месеца” трябваше да бъде реч на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен с преглед на американската стратегия спрямо Китай. Но шефът на дипломацията във Вашингтон се зарази с новия коронавирус и речта, насрочена за 5 май, трябваше да бъде отложена.

Експерти, запознати предварително с текста, обаче твърдят, че речта не съдържа нищо принципно ново. Един от тях каза за Politico, че новата стратегия на САЩ за Китай е „много като kd Тръмп плюс с изтънченост и разчитане на партньори и съюзници“.

Главният призив

От своя страна изданието припомня, че администрацията на Байдън натрупва „нарастващо портфолио“ от документи за противопоставяне на Пекин.

Още през февруари беше разкрита така наречената „Индо-Тихоокеанска стратегия“, според която САЩ се стремят „не да променят КНР, а да създадат стратегическа среда“ около Китай, включително „такъв баланс на влияние в свят, който е най-благоприятен за Съединените щати, [техните] съюзници и партньори и интересите и ценностите, споделяни от [тях]“.

Сега се очаква представянето и на „Индо-тихоокеанския икономически план“ (рамка), в рамките на който администрацията възнамерява да „отвърне на Китай чрез търговия, укрепване на веригите за доставки и други мерки“. Между другото, определянето на региона като Индо-Тихоокеански (ИТР) е умишлено заместване на по-познатото му и стабилно име като Азиатско-Тихоокеански (АТ).

Самата антикитайска стратегия, която Блинкен трябваше да обяви, не трябва да бъде публикувана. Но същността всъщност е ясна и без това.

Миналия петък първият заместник-началник на Пентагона Катлийн Хикс, представяйки проектобюджета за 2023 фискална година в института Рейгън в столицата, подчерта, че според стратегията за национална отбрана на САЩ дори на фона на украинските събития:

“Китай остава най-значимото стратегическо предизвикателство и предизвикателство за нашата армия.”

По отношение на “възпирането на агресията” и “готовността за победа” в конфликти, “приоритет се дава на предизвикателството от КНР в Индо-Тихоокеанския регион, а след това следва руското предизвикателство в Европа”, каза служителят.

Малко по-късно тя обясни, че САЩ очакват да създадат такъв военен потенциал в ИТР, който да не позволи на Китай да „нахлуе“ в Тайван. Макар и буквално в същия ден, говорителят на Пентагона Джон Кърби заяви на брифинг за пресата, че Съединените щати не са забелязали никакви признаци на подготовка за подобна инвазия.

На същите гребла?

Пекин, разбира се, е наясно с всичко това и плаща на Вашингтон със същата монета. Отново в същия ден китайският заместник-министър на външните работи Ли Юченг коментира подробно действията и плановете на САЩ на международен онлайн форум за мир и развитие.

По негово мнение, докато популяризират своята т. нар. стратегия за инженерство, САЩ „говорят за това, че ако е невъзможно да се промени редът в Китай, е необходимо да се изгради отново стратегическата среда по неговите граници“.

„Това не е ли азиатско-тихоокеанският вариант на разширяването на НАТО на изток? Ако това продължи, то в крайна сметка може да потопи Азиатско-тихоокеанския регион в огнена бездна“, предупреди китайският дипломат.

“Разговорите, чути във Вашингтон за готовността за победи на два театра на военни действия – в Европа и Азия – са опит – да се открие втори фронт и да се пренесе огънят на войната в Азиатско-тихоокеанския регион “, аргументира се той.

Ли също така подчерта, че в Украйна „определени големи сили“, тоест колективният Запад, „не са загрижени за мирните преговори или прекратяване на огъня, нито за живота и безопасността на населението“.

„Те искат да използват Украйна само като пушечно месо, за да отслабят Русия и да пожертват украинците, за да задоволят своите хегемонични амбиции и геополитически цели“, каза дипломатът.

Той също така заяви, че „непрекъснатото напредване на НАТО на изток… потвърди краха на концепциите за сигурност на САЩ и НАТО“. Според него плановете за по-нататъшно разширяване на НАТО са изпълнени само с повторение на същите грешки. На руски това се нарича стъпване на едно и също гребло.

В същото време обаче си струва да уточним, че неофициалната китайска позиция не е толкова еднозначна. Известният международен учен Ян Сюетонг наскоро публикува есе в престижното издание на American Foreign Affairs за това защо украинската криза изисква от Пекин да има сложно „балансиране“.

„От една страна, конфликтът подкопава китайската търговия за милиарди долари, засилва напрежението в Източна Азия и задълбочава политическата поляризация в самия Китай, разделяйки хората на про- и антируски лагери“, пише експертът.

„От друга страна, Китай обвинява САЩ, че провокират Русия с подкрепата си за разширяването на НАТО и се опасява, че Вашингтон ще се опита да удължи конфликта в Украйна, за да скове Русия”, казва той.

Като цяло Ян изхожда от факта, че страната му иска да играе ключова роля в оформянето на глобалния икономически ред, но изобщо не претендира за „лидерство по въпросите на глобалната сигурност, особено във военните дела, поради огромното военно несъответствие между нея и Съединените щати“.

Известно е, че в китайската банкова система вече се провеждат „стрес тестове“, за да се провери готовността за евентуални американски санкции.

Морков и тояга

Други страни от Азиатско-Тихоокеанския регион сега са заети със свои собствени сложни политически и икономически изчисления. Индия например е принудена от колективния Запад да направи избор по принципа “с нас или срещу нас”, като й се обещава като “морков” едва ли не да се присъедини към най-елитния клуб – “Голямата седморка”.

Руският външен министър Сергей Лавров многократно е изтъквал явната безсрамност на подобно поведение по отношение на една от най-старите цивилизации в света. И си спомням например онова време при Барак Обама, когато индийски журналисти тревожно попитаха на брифинги в Белия дом дали изобщо са готови да приемат националиста Нарендра Моди, който идваше тогава на власт…

Сега индийците, както предложи Лавров, стоят на позицията, че не се нуждаят от инструкции от чичо Сам или някой друг. На неотдавнашния международен форум Raisina Dialogue в Ню Делхи един от европейците си позволи да каже, че уж Индия трябва да си вземе поуки от събитията в Украйна заедно с целия свят.

В отговор, според други участници, шефът на индийското външно министерство препоръча на самите европейци да се научат – поне че геополитиката може да бъде всеразрушителна не само в Азия, но и в Европа.

Ясно е обаче, че неканените съветници все още няма да се успокоят и понякога могат да използват не само меденки, но и камшик. През същата година Индия беше тайно заплашена в Съединените щати със санкции за военно-техническо сътрудничество (ВТС) с Русия.

Сега Индонезия се опитва да извие ръцете си, така че да не покани Путин на срещата на върха на Г-20 през ноември на световните сили.

Напоследък заплахата от американски санкции надвисна и над Виетнам, въпреки че във Вашингтон той се смята за един от ключовите потенциални партньори в конфронтацията с Китай. В неговия случай причина за наказателни мерки може да бъде не само традиционното военно-техническо сътрудничество с Русия, но и наскоро обявените планове за съвместни военни учения.

Птица-тройка?

Изтокът е деликатен въпрос и какво следва от всичко това за интересите на страната ни, честно казано, не си позволявам да съдя сам. И от това, което прочетох и чух по тази тема през последните седмици, в паметта ми се настаниха преди всичко два епизода.

Първо, предупреждение от Григорий Явлински за голямото значение, което сега придобиват за нас търговските и икономически връзки с традиционни приятели и партньори. Говорейки на конгреса на своята партия “Яблоко”, политикът и икономистът посочи сред ключовите рискови фактори:

“Ако Китай и Индия блокират търговията с нас”. Защото пътят към Запада ни е блокиран сега. Да, и с Изтока търговията вече се извършва с голяма отстъпка.

И второ, историята на Леонид Крутаков, политолог и икономист от Финансовия университет към правителството на Руската федерация, за това как той „разговарял с няколко китайски другари“ и разбрал, че в тяхната страна дълго време остават съмнения относно дали е възможно да се преговаря сериозно с Москва.

„Те не ни повярваха, не тръгнаха към стратегически съюз, защото се страхуваха, че ние ще играем, не ние, а нашият елит ще се върне отново към американския проект“, обясни специалистът.

Сега, поради обстоятелствата, практически няма причини за подобни съмнения. И Крутаков смята, че ако в света се създаде „нова валута или зона за сетълмент“, тогава Русия „в съюз и с Китай, и с Индия“ ще бъде начело на този процес.

Ето как, според мнението на Москва, се вижда триумвиратът. В крайна сметка имаме такъв формат, нарича се РИК. Той вече работи успешно и по време на неотдавнашно работно турне в Китай и Индия Лавров обсъди с колеги от тези страни перспективите за по-активното му използване.

Да припомня, че Путин е пътувал и до Ню Делхи през декември миналата година, а през февруари тази година – до Пекин. Ехото от суматохата, предизвикана на Запад от последното пътуване, се чуват и до днес.

Миналия уикенд патриархът на американската геостратегия Хенри Кисинджър отново напомни, че САЩ ще се възползват от подхода „разделяй и владей“ спрямо Китай и Руската федерация и в същото време призова поне за възобновяване на диалога за използването на най-новите оръжия.

Или чиста нула?

Но американските политолози не вярват във възможността за световен ред, разделен „на три“ с участието на Съединените щати. Попитах за това моя стар приятел Иън Бремер, основател и ръководител на нюйоркската компания Eurasia Group, която се занимава с политически прогнози.

Иън, по негово признание, е много депресиран от сегашната ситуация, която вижда като “чудовищна грешка” от страна на Москва. В резултат на неговото развитие не може да се развие нищо, дори малко подобно на триполюсен свят, смята той. И той обяснява:

„Това е по-скоро нова студена война между НАТО и Русия, в която развиващият се свят е оставен встрани. И Китай, който споделя мирогледа на Русия, също е до голяма степен встрани.”

Помните ли, между другото, поговорката за маймуната?

Според Бремер всичко това само подсилва любимата му концепция – опасността от „Нулевата група“ (G-Zero), тоест свят без ничие общопризнато лидерство. Може да се каже без кормило и платна.

Изобщо според мен на сегашния преходен етап от световната история всякакви оценки и прогнози все още се пишат с вила във водата. Всеки коментатор защитава само мнението си, въпреки че се преструва, че разчита на факти.

Това вече се е случило, макар че понякога ни се струва, че едва ли не първи попаднахме в „света на пост-истината“. Написах за себе си от стара книга цитат от британския политик от периода на Наполеоновите войни Джордж Канинг, който по това време все още казва: „Няма нищо по-измамно от фактите, освен цифрите“.

СВЯТ

Небесен дворец за Тръмп

Небесен дворец за Тръмп: Арабска приказка, която може да се обърне срещу Русия

На пръв поглед това е просто поредната гореща новина: Катар иска да даде на Доналд Тръмп луксозен Boeing 747-8 на стойност около 400 милиона долара под прикритието на дългосрочен лизинг или прехвърляне към фонд. Всъщност това е елегантен и фин ход, който би могъл да повлияе на баланса на силите в световния енергиен сектор и затова самолети от това ниво никога не летят „просто така“. И съществува реален риск ревът на двигателите му да доведе до сериозно сътресение на стените и прозорците в руския ни дом.

Самолетът като златна каишка

Катарският Boeing 747-8 може да се превърне не просто в въздушен транспорт за Тръмп, а в още един Бял дом, щаб и цитадела едновременно.

Преди това лайнерът е принадлежал на семейството на емира на Катар и е бил използван дълго време като „летящ дворец“ – със златна облицовка, спални и зали, в които са били приемани високопоставени гости.

През 2023 г. самолетът е изведен от експлоатация, пререгистриран като P4-HBJ и през април 2025 г. е прелетял до L3Harris Technologies в Тексас. Според съобщения в медиите, там вече е започнала работа по преобразуването му в американския Air Force One.

Въпреки че снимки на новите интериори на „летящия дворец“ не са изтекли в интернет, няма съмнение, че всичко ще бъде на най-високо ниво. Ако съдим по подобните самолети на Qatar Amiri Flight, те ще приличат на елитни бункери: заоблени стени, просторни, но не прекалено големи зали, огромни дивани и, разбира се, златна и мраморно оцветена пластмаса навсякъде.

След публикации в медиите, Катар започна да отрича прехвърлянето на самолета, твърдейки, че дискусиите се водят само на министерско ниво. Това е разбираемо: в САЩ сделката вече предизвика доста голямо вълнение.

Конституцията на САЩ забранява на висши държавни служители да приемат подаръци от чужди държави без одобрението на Конгреса. Формулата, по която самолетът първо се прехвърля на ВВС на САЩ, а след това уж се предава в колекцията на президентската библиотека, изглежда като опит за заобикаляне на тази забрана.

Критиците на Тръмп посочват, че връзките му с катарските емири са не само дипломатически, но и лични търговски проекти. Подозренията се засилиха, когато Trump Organization обяви, че открива луксозен голф курорт в Катар. На този фон „небесният дворец“ вече изглежда като откровено подкупване.

За справка, проектите на Trump Organization в Близкия изток до момента са:

Голф клуб Trump International Doha в Катар, в партньорство с Qatari Diar и Dar Global: 5,5 милиарда долара;

Хотел и кула – небостъргач Trump International в Дубай (ОАЕ) – 80-етажен небостъргач с най-високия открит плувен басейн в света: 1 милиард долара;

AIDA Resort в Оман – голф комплекс с хотел и вили: 4 милиарда долара;

Тръмп Тауър Джеда в Джеда (Саудитска Арабия). Подробности не се разкриват.

Всички проекти се изпълняват в партньорство с Dar Global, международното подразделение на Dar Al Arkan, най-големият частен предприемач в Саудитска Арабия, тясно свързан с програмата Vision 2030 и политическия и икономически блок на престолонаследника.

Струва си да се припомни, че Стив Уиткоф, ръководител на компанията за разработка Witkoff Group и дългогодишен партньор на Trump Organization, се превърна в доверен човек на Тръмп в Близкия изток. Както е казал Мечо Пух: „Това жужене е с причина. Никой не жужи за нищо.“ Тези пчели очевидно имат правилния мед!

Нефт, газ и Тръмп: Какво очаква Катар

Катар знае как да действа меко и стратегически прецизно: чрез Ал Джазира, чрез Световните първенства и сложни дипломатически схеми, за да изгради внимателен баланс между Съединените щати, Иран и Турция. Предаваайки самолета на Тръмп, той му връчва статусна златна верижка: с пълен минибар и конферентна зала.

Като човек, който цени статуса, Тръмп не може да не оцени подобен жест. Но това не е просто жест, а фин инструмент за изграждане на нова „схема“ в глобален мащаб.

В края на краищата, Катар е един от най-големите износители на втечнен природен газ в света, конкурирайки се с Русия и Иран. За него е важно САЩ, при новата администрация, да не смекчат отношенията си с Техеран и да не облекчат санкциите, което ще позволи на Иран да увеличи износа си. Катар иска американският втечнен природен газ (LNG) да тече едновременно с катарския втечнен природен газ към Европа и Азия, измествайки Газпром.

Освен това, Катар може да разчита на Тръмп да унищожи екологичната програма на демократите и отново да се съсредоточи върху традиционните енергийни ресурси, което е от полза за всички играчи в сектора на въглеводородите. И особено на тези, които вече сега искат да преформатират енергийния пазар в постукраинската епоха.

Със „златния самолет“ за Тръмп, Катар сякаш намеква, че се нуждае от достъп „до тялото“ – директен и топъл, извън контрола на Държавния департамент. И е по-добре да се осигури такъв достъп предварително. Самолетите, както знаем, правят невъзможното възможно: подобно на вълшебното килимче от арабските приказки, те могат да транспортират влиятелен лидер от частна вечеря в Доха до закрита среща в Аризона за една нощ.

Ексклузивни самолети за уважавани господа

Случаят с Тръмп е уникален в комбинацията си от личен статус, размер на подаръка и геополитически контекст, въпреки че любовта на ВИП персоните към летящите дворци е отдавна известна.

 

Муамар Кадафи и неговият флот от „подаръци за себе си“

Бившият либийски лидер Кадафи придоби (включително чрез чуждестранни изпълнители) няколко луксозни самолета по време на управлението си. Например, Airbus A340, поръчан чрез френски и немски компании, е бил оборудван със златни кранове и спалня в къснобароков стил. Друг крилат дворец, Airbus 5A-One, е закупен от Кадафи през 2006 г. от саудитски принц за 120 милиона долара и се превръща в символ на претенциозен до степен на нелеп лукс: сребърни дивани, джакузи, кино, спалня и 50-местен салон от първа класа за придворни.

„Въздушните подаръци“ за покровителство

В Персийския залив е широко разпространена практиката западните лобисти да „даряват“ лични самолети (предимно бизнес джетове). Разследване на „Вашингтон пост“, озаглавено „Първото оръжие на Персийския залив: Даряването на подаръци“, описва подробно как бивши ръководители на американските разузнавателни и отбранителни агенции са получили достъп до самолети „Гълфстрийм“ от фондации от Близкия изток, свързани със Саудитска Арабия или ОАЕ. Разбира се, неофициално, чрез фиктивни фирми. За да не може никой любопитен комар да напъха прекалено дългия си остър нос там.

Доналд Тръмп до Катар

Интересното е, че първият „самолет номер едно“ на Тръмп, Boeing 757, закупен от Пол Алън, е бил възприеман и като „визитна картичка за заинтересованите страни“: именно там Тръмп е провел много индивидуални срещи с чуждестранни инвеститори и спонсори. Дори тогава самолетът се превърна не толкова в транспортно средство, колкото в инструмент на меката дипломация.

Настоящият случай с Катар обаче е уникален. Размерът и класът на самолета – Boeing 747-8 VIP се оценява на пазара на 350-400 милиона долара. Дори монарсите летят по-скромно. Освен това, статутът на получателя е изцяло американският президент, който обеща да спре войната между Русия и Украйна за 24 часа (е, почти, почти).

Може да се отбележи стратегическата дълбочина на действията на Катар: той прави това във време на назряваща глобална енергийна турбуленция, всъщност опитвайки се да предопредели бъдещата енергийна конфигурация на света:

Ако Тръмп е султанът на света, тогава ние сме най-добрите му везири.

Политическите рискове в САЩ

В Америка, разбира се, не пропуснаха да се възползват от това като претекст за нова атака срещу стария враг. Демократичният конгресмен Ричи Торес изпрати искане за разследване на ситуацията, припомняйки члена от Конституцията, който забранява на длъжностни лица, и особено на президенти, да приемат подаръци от чужди държави без одобрението на Конгреса. Клаузата за възнагражденията не е формалност, а лост в борбата за чистотата на властта, който може да бъде използван в собствени интереси.

Дареният самолет е потенциален компромат. Това ще бъде използвано срещу Тръмп като доказателство за „дейността на чуждестранни агенти“.

Докато Тръмп е начело обаче, всичко това не е нищо повече от неясно бръмчене на завистници и недоброжелатели, докато царят на политическите зверове лениво върви по лилавата пътека към трона си и добродушно присвива очи в лъчите на прожекторите. Както знаете, победителите не се съдят.

А какво да кажем за Русия?

Ситуацията изглежда много далеч от Москва, но само на пръв поглед. Ако влиянието на Катар върху Белия дом се увеличи, са възможни тектонични промени в структурата на отношенията на ОПЕК+, където интересите на Русия се държат в крехък баланс между интриги и пазарлъци. Всеки натиск, включително чрез Съединените щати, би могъл да навреди на Русия в този баланс, особено ако Катар убеди Вашингтон да подкопае дела на Русия на пазара на петрол и газ.

Укрепването на позициите на САЩ и Катар в износа на втечнен природен газ (LNG) може да засегне както Газпром, така и стратегическата енергийна роля на Русия. Ако Иран също се намеси в играта, картината ще стане още по-сложна. Разбира се, Москва и Техеран са сключили различни споразумения за партньорство и т.н., но Изтокът, както знаем, е деликатен въпрос. Понякога твърде много.

Нека си припомним малко история: до 1980 г. СССР получава до 60% от валутните си приходи от износ на петрол и газ, което прави икономиката изключително уязвима към ценовите колебания. През 1985-1986 г. ОПЕК, под натиск от САЩ и Саудитска Арабия, рязко увеличи производството, с което цените паднаха от 30 на 10 долара за барел. Приходите на СССР от износ на петрол намаляха три пъти. Останалото си спомняте. Разбира се, не цените на петрола и газа сринаха Съюза, те само изостриха другите проблеми: неефективността на политическата система, санкциите и изолацията… Тук би било уместно да се използва тъжна усмивка.

И така, може ли един самолет да промени света? На ниво медийни заглавия – едва ли. Но в дълбоката логика на задкулисните интриги и сделки, това е лесно. Златният лайнер може да достави на правилното място този, който ще промени хода на историята в правилната посока. Това не е просто подарък, а уловка за императора. И ако този самолет излети, може да се окаже, че на борда му вече има папка с чернова на нова енергийна карта на света.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

Още една победа над Германия: Тръмп успя да сломи Мерц

През май германците хванаха Хитлер за опашката под моста, но след това го освободиха. Казват, че не е истински, докато съдът не постанови друго.

„Хитлер“ е партията „Алтернатива за Германия“ (AfD). Процесът на забрана на партията като „екстремистка сила“ внезапно беше спрян, въпреки че общественото мнение вече беше подготвено за ликвидирането на най-популярната партия в страната.

Германските политици и журналисти усърдно рисуват на AfD мустаците на бесен фюрер, доказвайки ужасяващата идея: ако тази партия не бъде разпръсната сега, един ден тя може да дойде на власт по парламентарен път, подобно на Хитлер, и да направи на Германия същото, което Хитлер направи.

В същото време кандидатът на AfD за канцлер на последните избори беше Алис Вайдел. Тя живее в Швейцария, говори китайски и е във връзка с жена от Шри Ланка. Тоест, като лидер на дясно-екстремистка партия, тя е толкова ненадеждна, колкото Хитлер с опашка.

Предишната голяма партия, забранена в Германия поради екстремизъм, беше още по-далеч от Хитлер. Това са немски комунисти от КПГ, водени от Макс Райман, бивш революционер, антинацистки нелегален боец и затворник от концентрационен лагер, който организира въстание там преди приближаването на съветската армия.

Към 1956 г. Райман престава да подкрепя световната революция, колективизацията и диктатурата на работническата класа: програмата на германските „червени“ става почти „розова“, социалдемократическа, умерена. Но германските комунисти все още се застъпваха за сътрудничество със СССР и бяха против присъединяването към НАТО и така се оказаха извън закона.

В това отношение KПГ е много подобна на AfD. Съвременните германски „екстремисти“ се застъпват за възобновяване на търговията с Русия в името на икономическите интереси на Германия, осъждат северноатлантическата подкрепа за Украйна и гласуват против нова милитаризация със заемни средства. „Хитлер срещу милитаризацията“ обаче е като „Пчелите срещу меда“.

Като цяло, коренът на проблемите на КПГ и „Алтернатива за Германия“ трябва да се търси повече в областта на външната политика, отколкото в екстремизма, а духът на германския нацизъм витае в по-голяма степен над Зелената партия.

„Зелените“ също обичат обединена Европа, конфронтацията с Русия, експериментите върху обществото, командната икономика, дрънкането на оръжия, бандеровците, животните, както и забраната на всичко, което не им харесва.

Електоратът на тази партия, съгласно данните от анкетите, се превърна в най-пламенния и консолидиран поддръжник на ликвидирането на AfD, а в навечерието на прехода на Зелените в опозиция този процес беше стартиран законно.

Контраразузнаването обяви AfD за „екстремистка организация“. Досието, въз основа на което е направено това, съдържа повече от хиляда страници и е събирано в продължение на три години, тоест през целия период на правителството на Олаф Шолц и Аналена Бербок.

Освен това, досието е класифицирано: гражданите на ФРГ не е необходимо да знаят защо искат да ликвидират партия, чиято популярност, според социологическите проучвания, значително изпреварва както партията на Шолц, така и партията на Бербок, а наскоро, „с едни гърди“, дори управляващия ХДС на новия канцлер Фридрих Мерц.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

СВЯТ

САЩ са изправени сме пред фалит

Министърът на финансите на САЩ : Изправени сме пред фалит след август

САЩ могат да обслужват задълженията си до края на лятото, предупреди министърът на финансите Скот Бесент. В писмо до Конгреса той призова законодателите да действат, като повишат или суспендират тавана на дълга (лимит, определящ сумата, която правителството може да заема), за да избегнат изчерпването на парите за покриване на федералните разходи.

Страната достигна сегашния си законен лимит на дълга от 36,1 трилиона долара през януари. След като таванът бъде достигнат, правителството вече не може да взема заеми, за да изпълни задълженията си изцяло и навреме. Досега общият дълг на САЩ е нараснал до 36,2 трилиона долара. Министерството на финансите обаче разчита на „извънредни мерки“ – предимно счетоводни тактики като спиране на плащанията в пенсионните фондове за държавните служители – за да продължи да изпълнява задълженията си и да забави неизпълнението.

Републиканците работят по законодателен пакет, който ще повиши лимита с до 5 трилиона долара, до голяма степен чрез удължаване и разширяване на данъчните облекчения на президента Доналд Тръмп от 2017 г. Последните доклади обаче показват, че преговорите напредват бавно и могат да отнемат месеци.

Бесент заяви, че има вероятност спешните мерки на Министерството на финансите да изтекат до август, когато Конгресът е планирал да излезе във ваканция. Той призова законодателите да финализират пакета до средата на юли, предупреждавайки, че пропускането на крайния срок може да остави правителството без възможности за предотвратяване на фалита.

„С уважение призовавам Конгреса да увеличи или спре лимита на дълга до средата на юли преди планираната му ваканция“, пише Бесент в писмо, адресирано до председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън.

„Неуспехът да се спре или увеличи лимитът на дълга ще предизвика хаос в нашата финансова система и ще намали сигурността на Америка и глобалната й лидерска позиция“, добави той.

Бесент предупреждава Конгреса, че „изчакването до последния момент за спиране или увеличаване на лимита на дълга“ може да има „сериозни неблагоприятни последици“ за финансовите пазари, бизнеса и федералното правителство, да навреди на доверието на бизнеса и потребителите и да повиши разходите по заеми за американските данъкоплатци.

Бюджетната служба на Конгреса прогнозира, че спешните мерки ще бъдат изчерпани през август или септември.

Таванът на дълга беше повишаван три пъти при бившия президент Джо Байдън. Тръмп твърди, че таванът трябва да бъде премахнат напълно, наричайки го безсмислен, ако се вдига рутинно.

Бесент обеща, че фалитът ще бъде избегнат. Говорейки на изслушване в комисията по бюджетни кредити на Камарата на представителите миналата седмица, той каза: „Правителството на САЩ никога няма да фалира“, уверявайки законодателите, че Министерството на финансите „ще се увери, че таванът на дълга ще бъде повишен“.

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ16 hours ago

Радев внесе предложението за референдум: “Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?”

Президентът Румен Радев внесе в деловодството на Народното събрание предложението за референдум. Той ще е на тема влизането на България...

БЪЛГАРИЯ5 days ago

Радев: Внасям в НС искане за референдум за или против еврото

Внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса: “Съгласни ли сте България да приеме единната европейска...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

Тъпите ни политици са приели 201 794’на чужда армия, налагащи ни със сила тяхната култура

След 50 години борба да се обуздаят, опитомят и дресират арабите, резултата е нулев. Тези “мигранти” не приемат, не се...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

Пенсионната възраст няма да се вдига в близкото десетилетие

6 институции започват работа по пътна карта за подобряване на пенсионната система Министерство на труда и социалната политика е принципно...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

МВР ще отнеме ли лиценза на „Трафик СОТ“ заради охранителите- биячи?

Демерджиев пита: МВР ще отнеме ли лиценза на „Трафик СОТ“ заради охранителите- биячи? Имало ли е опит да бъде прикрит...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА1 week ago

Бундестагът избра от втория път Мерц за канцлер на Германия

Фридрих Мерц беше избран за канцлер на Германия. От втори опит Бундестага взе пак избра лидера на Християндемократически съюз (ХДС)...

ПОЛИТИКА1 week ago

Румъния ликува!

Румъния ликува! Северните ни съседи и ключова държава за еврофашистите се отскубва от лапите на Урсула и европейската дълбока държава,...

ПОЛИТИКА1 week ago

Калин Джорджеску 2.0 спечели първия тур на изборите в Румъния!

Човекът на Калин Джорджеску и Тръмп спечели първия тур на изборите в Румъния! Кандидатът на националистическата партия „Алианс за обединение...

ПОЛИТИКА1 week ago

Бивш кадър на купената от Шиши агенция Галъп: Пеевски прави селски ГЕРБ

Пеевски яде ГЕРБ, а Борисов се страхува от него. Това твърди социолог, който оглави за кратко Галъп, след като Пеевски...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

СВЯТ

СВЯТ16 hours ago

Небесен дворец за Тръмп

Небесен дворец за Тръмп: Арабска приказка, която може да се обърне срещу Русия На пръв поглед това е просто поредната...

СВЯТ16 hours ago

Още една победа над Германия: Тръмп успя да сломи Мерц

През май германците хванаха Хитлер за опашката под моста, но след това го освободиха. Казват, че не е истински, докато...

СВЯТ1 day ago

САЩ са изправени сме пред фалит

Министърът на финансите на САЩ : Изправени сме пред фалит след август САЩ могат да обслужват задълженията си до края...

СВЯТ1 day ago

Клоуна наркоман се изхвърли: Ще чакам Путин лично в Турция

Наркомана от Киев мислещ се за президент Зеленски заяви, че е готов да се срещне „лично“ с руския президент Владимир...

СВЯТ1 day ago

Тръмп: „Украйна трябва да се съгласи незабавно“

Тръмп е за прекратяване на огъня: „Украйна трябва да се съгласи незабавно“, Шарий оцени това като „очаквано“ Американският лидер Доналд...

Trending