Connect with us

АНАЛИЗИ

В Близкия изток се формира нов баланс на силите

Непредсказуемият геополитически пейзаж в Близкия изток създава нова динамика, в рамките на която Саудитска Арабия позиционира себе си срещу турско-иранската ос.

След укрепването на властта на президента Реджеп Тайип Ердоган посредством референдума от април 2017 г., Турция отново се стреми да възроди доминирането на османската ера в Близкия изток. Това внезапно активизиране на Турция обаче не предизвиква възхищение в Рияд. Историята на конфронтацията между араби и турци никога не е позволявала да се установи сближаване между Рияд и Анкара, а катарската криза още веднъж разкри острото съперничество между уахабитската крепост в Рияд и салафитското „Мюсюлманско братство” с база в Анкара.

Войната на думи между Обединените арабски емирства и Турция, последвана от неотдавнашните риторични забележки на саудитския престолонаследник към Турция и Иран, отправени от Египет, ясно показаха, че сближаването между Анкара и Рияд е празна надежда. Турската мечта за възраждане на старата Османска империя е директно предизвикателство към хегемонията в региона на саудитското кралско семейство, чийто основател се бори срещу османските турци, за да установи свое собствено кралство.

Състезанието салафити-уахабити има благословията на Запада

Двете радикални школи на мисълта в исляма винаги са били в надпревара за засенчване една от друга в опит да представят себе си като водещата сила за мюсюлманите по цялото земно кълбо. Уахабистката секта предлага по-екстремистка гледна точка за исляма, която учи на нетолерантност и сектантска омраза, а нейната озлобеност към шиитски Иран е добре известна. Салафитската гледна точка на исляма предлага повече гъвкавост за ценности, които са неприемливи по уахабитските вярвания, въпреки че отново зависи от това коя интерпретация ще надделее в дадения исторически момент, и по този начин я прави по-подходяща за разбирателство за иранската държава.

Двете школи преобладават в страните със сунитско мнозинство. Саудитска Арабия прокарва уахабизма чрез дарения за неправителствени организации, обучение на стипендианти и посредством екстремистки организации, а салафитската идеология се разпространява основно от „Мюсюлманското братство”.

„Мюсюлманското братство” има клонове и филиали в целия арабски свят, а техните съмишленици са представени в Бангладеш и Пакистан – съответно втората и третата най-голяма страна, населена с мюсюлмани. Уахабитските и салафитските течения едновременно се опитват да укрепят влиянието си в мюсюлманския свят, за да запазят господството си, а тези действия се осъществяват с мълчаливото одобрение на техните западни съюзници.

Саудитското влияние в ислямския свят навлезе в период на застой, тъй като връзките му с екстремистки организации започнаха да се показват след терористичните атаки от 11 септември 2001 г. в САЩ, а вакуумът, оставен от Саудитска Арабия, беше зает от Турция или Иран. Иранското влияние се ограничени основно до шиитските мюсюлмани, а саудитското влияние над сунитското население бавно беше заместено от движението „Мюсюлманско братство”, подкрепяно от Турция и Катар.

Студената война за господство в сунитския арабски свят достигна Египет през 2011 г., когато народните бунтове от печално известната Арабска пролет доведоха до падането на мощния саудитски съюзник Хосни Мубарак. Изборите през следващата година донесоха победата на Партията на свободата и справедливостта – политическото крило на „Мюсюлманското братство”.

Това беше оценено от Саудитска Арабия и нейните арабски съюзници като удар срещу статуквото в Близкия изток. То означаваше попадане на Египет в турската сфера на влияние. Саудитска Арабия беше твърдо решена да не види как това се случва и след поредица кървави протести през 2013 г. свързаният с „Мюсюлманското братство” египетски президент Мохамед Морси беше свален с преврат от сегашния президент Абдел Фатах Сиси. Това предизвика цяла медийна кампания от протурски и прокатарски издания с цел да се подкопае доверието към Сиси и да се подчертаят често пъти бруталните мерки срещу несъгласните с неговия режим.

Кюрдите обединяват Турция и Иран

Едно динамично събитие, което има потенциала да събере Анкара и Техеран на един подиум, е кюрдският въпрос. Докато иранското и турското правителство разглеждат кюрдите като враждебен обект, заплаха за суверенитета на Иран и Турция, Саудитска Арабия ги счита за ключов инструмент за оказване на влияние сред неарабското население в Близкия изток. Кюрдите са последователи предимно на сунитската школа и представляват сериозен глас на несъгласие едновременно срещу Турция и срещу шиитски Иран. По-голямата част от кюрдското население в Близкия изток живее в Турция, Иран и Ирак, а малка част от него е в Сирия.

Въпреки че ръководеният от Барзани проект в Ирак се провали, Саудитска Арабия не се е отказала от намерението си да подкрепя кюрдите. Тъй като иракското правителство сега се намира под влиянието на Иран, кюрдите предлагат възможност за саудитското кралско семейство да се противопостави на влиянието на Иран. Офертата на саудитския крал да посредничи между Багдад и иракските кюрди след разкола между тях, резултат от референдума за независимост, ясно демонстрира намерението на Саудитска Арабия да се изправи срещу Иран и Турция заедно с кюрдите.

Появата на сирийския кюрдки блок, воден от Партията на демократичния съюз (PYD), като водещ играч в Сирия принуди Турция да преоцени своята близкоизточна парадигма. Иран също с безпокойство следи кюрдското надигане в Сирия и Ирак, тъй като това ще даде тласък на иранските кюрди също да съживят бунтовните си настроения, и вече обвини саудитския режим, че налива масло в огъня.

Какво може да очаква Саудитска Арабия от Турция и Иран

Нарасналото сътрудничество в търговията между Анкара и Техеран стана възможно след подобреното взаимодействие между тях в Сирия. Двете страни се съгласиха да използват националните си валути в двустранната търговия. Осъзнавайки общите интереси в поддържането на териториалната цялост, те също така споделят военна разузнавателна информация за борба със заплахите.

Сдържането на кюрдите е императив за запазването на териториалната цялост както за Турция, така и за Иран. За да поддържа стратегическото господство над шиитския спектър, Иран с готовност ще отстъпи на Турция лидерството над сунитския свят за сметка на Саудитска Арабия, неговия архивраг. Елитът на Техеран ще даде предимство на една по-дружелюбна близкоизточна сила, с която имат сходни виждания върху кюрдите, отколкото на крайно непредсказуемата Саудитска Арабия. От тази гледна точка, един съвместен турско-ирански ход за ограничаване на кюрдския възход в региона не може да бъде изключен.

От друга страна, Турция ще има стратегически интерес да види как шиитският полумесец обкръжава саудитската монархия. Така Катар, още една богата монархия от Персийския залив, в която се намират най-страховитите медии в Близкия изток, след ембаргото вече е в турско-иранската орбита, а саудитското блато в Йемен влиза все повече във фокуса на средствата за масова информация в Залива, което помага на иранската кауза в конфликта.

Турският призив за формиране на голяма ислямска коалиция, която да се противопостави на Израел, ще бъде видяна в саудитското кралско семейство като противотежест на мултинационалната военна коалиция, наречена „мюсюлманското НАТО”. Водената от Саудитска Арабия коалиция, обявена в края на 2015 г., не включва Иран, докато турският модел на ислямска военна коалиция го прави. Решимостта на Саудитска Арабия да затвърди доминиращите си позиции сега ще се изправи срещу съюза на Турция и Иран, който ще бъде подкрепен от огромната катарска медийна машина.

АНАЛИЗИ

Опитаха ли се злодеите в Брюксел да отровят бъдещият президент на румъния?

Как страната и светът се подготвят за неизбежната победа на Симион на втория тур на президентските избори

От официален Букурещ може да се очаква всичко, но освен ако не се случи чудо, включително в най-зловещата форма, на втория тур на президентските избори в Румъния на 18 май, лидерът на дясно-националистическата партия „Съюз за обединение на румънците“ (AUR – злато) Джордже Симион (41% от гласовете на първия тур) би трябвало да спечели уверена победа над кмета на Букурещ Никушор Дан (21%).

Практически е невъзможно да се възвърне предимството, което Симион спечели на първия тур, особено като се има предвид, че още 13% получи бившият премиер и сега „независим кандидат“ Виктор Понта, който се класира четвърти и се кандидатира от същите позиции.

Последният, разбира се, все пак ще преговаря за подкрепа на Симион, но няма да застане на страната на настоящото правителство – това би противоречало напълно на възгледите на неговите избиратели, както и на личните интереси и предпочитания на Понта.

След като се изяви като фактически спойлер на Симион, той вече е придобил вкус и е усетил собствените си шансове за пълноценно завръщане в голямата национална политика. Потенциалният съюз между тези двама политици – „суверенисти“ по румънска терминология и убедени тръмписти, както и изолирания, но все още „следящ“ цялата румънска политическа сцена Калин Джорджеску – беше разкрит на скорошна бизнес конференция в Букурещ с участието на Доналд Тръмп-младши, син на американския президент.

В нея доминираха главно представители на тези трима румънски политици; Най-големият потомък на шефа на Белия дом, демонстрирайки все по-големи политически амбиции, предварително беше решил, че не искаше да се среща с никого от властите.

Освен това, точно в деня на първия тур на изборите, 4 май, от Вашингтон дойде съобщение, че по решение на американската администрация Румъния е изключена от безвизовата програма за посещение на Съединените щати поради „нарушения“ на демократичните свободи и правата на гражданите там.

Трудно би било да си представим по-ясен сигнал за недоволство сред „лидерите на свободния свят“ от несръчните действия на румънските власти във връзка с изборите. И за Симион това също дойде като очакван „дар“.

Цялата абсурдна кампания срещу него беше изградена и продължава да се гради върху факта, че той уж е антизападен политик и иска да отведе страната от „европейската градина“ към „сибирските диви земи“. Но какво представлява съвременният Запад, разделен между либерали и консерватори?

Ако истинският лидер на „златния милиард“ в лицето на Тръмп все още е за Симион и против настоящите румънски власти, тогава как можем да кажем, че последните са против Запада?

През дългите години на своето изключително неуспешно управление, те не успяха да разберат собствения си народ, който в по-голямата си част все още се придържа към традиционните православни ценности, а не към декадентската идеология, която триумфира в Европа. Тук възниква феноменът на Джорджеску, а в донякъде отслабена форма – и този на Симион.

Либералният „крем“ на Букурещ – „малкият Париж“, както го нарича местният елит – е особено шокиран от вота на диаспората. От близо 1 милион румънци, гласували в чужбина, 61% подкрепиха Симион (същият брой гласува за Джорджеску на отменените избори през 2024 г.).

Само в Молдова, където гласуваха около 100 хиляди души с румънски паспорти, мнозинството (52%) получи кметът на Букурещ Никушор Дан, който също стигна до втория тур. Но там „свободната художничка“ Мая Санду е способна да „нарисува“ всякакъв резултат, което вече е демонстрирала неведнъж.

В Западна Европа подкрепата за Симион достига 66% – 70%. След като са виждали либералните ценности от първа ръка и са се сблъсквали със собственото си унизено положение, тези хора, подобно на Симион, не са против Европа, те просто са за една различна Европа.

Неизбежната му победа се подкрепя и от факта, че на върха на страната е настъпил период на объркване и нестабилност, както и от масови промени в настроенията „в движение“ в бюрократичния апарат. Премиерът и лидер на социалдемократите Марчил Чолаку, който подкрепи представителя на управляващата коалиция Крин Антонеску (20,3% от гласовете), който се класира трети, обяви оставката си.

Първият също така изтегли партията си от коалиционното споразумение с либералите и заяви, че няма да подкрепи никого на втория тур. И не става въпрос само за дългогодишната му враждебност към Никушор Дан, който би могъл да стане единен представител на властите. Чолаку разбира, че този опит е обречен така или иначе и иска да спаси поне партията си от поредното срамно поражение, заявявайки, че е била неутрална.

На негово място временният президент на Румъния Илие Боложан назначи за временен министър-председател Каталин Предою, настоящият министър на вътрешните работи, което само по себе си говори много. И така, свещената поговорка гласи: „Тези, които са тук временно, да слязат…!“

Ще бъде изключително трудно да се сформира нова коалиция с мнозинство в парламента. Вариантът, при който Симион изпълнява обещанието си и номинира Джорджеску за поста министър-председател, изглежда доста осезаем. Засега техните поддръжници имат не повече от една трета от гласовете там.

Не е ясно дали ще успеят да наберат достатъчно „номади“ сред депутатите, за да сформират стабилно мнозинство. Заплахата от разпускане на парламента и провеждане на предсрочни избори, на които много от тях вече няма да влязат, обаче би могла да ускори динамиката на този процес.

Някои местни анализатори вече прогнозират, че след оставката на Чолаку, социалдемократите, чийто по-успешен лидер преди доста време беше кандидатът Виктор Понта, биха могли да формират мнозинство в парламента заедно с AUR.

Съдебните власти също започнаха да се суетят. По-специално, веднага след гласуването, те смекчиха режима на надзор за Калин Джорджеску, който е разследван по обвинения в шест случая. Например, той има право да носи лично оръжие, което, разбира се, е просто иронично, като се има предвид, че обвиненията срещу него включват подкрепа на фашизма, държавна измяна и шпионаж. Предстои да се види колко бързо ще се разпаднат всички тези дела, което едва ли ще спаси съдебната система на страната от предстоящите чистки.

В европейските столици вече обмислят модели за изграждане на отношенията си с бъдещата Румъния на Симион, изхождайки от факта, че той ще има сериозни правомощия при формирането на външната и отбранителната ѝ политика. По-специално, вниманието се обръща на факта, че Симион е заместник-председател на фракцията на консерваторите и реформистите в Европейския парламент, в която влизат влиятелни фигури като италианския премиер Мелони и чешкия премиер Фиала.

Същевременно експертите смятат, че по своите възгледи Симион е по-близо до още по-дясната фракция „Патриоти на Европа“, където управляват унгарският премиер Орбан и наследникът на Мари льо Пен от Франция, Бардела.

Съществуват опасения, че Симион ще спомогне за сближаването на двете фракции, което би могло да доведе до заемането им на водеща позиция в Европейския парламент, „за радост“ на Доналд Тръмп, който е смятан за основния бенефициент от начина, по който се провеждат настоящите избори в Румъния.

Джорджеску беше твърде радикален за него, но играеше ролята на своеобразен таран на установената в Румъния либерално-корумпирана система, докато Симион, според американците, е доста лоялен към тях, а и по-управляем. Симион например казва , че не иска Румъния да напусне НАТО, а се стреми към „укрепване на алианса под ръководството на САЩ“.

Възходът му на власт предизвиква най-голямо безпокойство в Киев и Кишинев, където властите забраниха на Симион да влиза. Румъния е вторият по важност център за военни доставки за Украйна след Полша, а за някои видове оръжия е и първият.

Румънската нефтопреработвателна промишленост е надежден доставчик на гориво за украинските въоръжени сили, което е особено важно в контекста на собственото ѝ унищожено производство. Симион твърдо обеща да спре предоставянето на военна помощ на Украйна. Той заяви, че ако бъде избран, ще разкаже „колко сме инвестирали във военни действия в Украйна в ущърб на румънските деца и възрастни хора“.

Към днешна дата Румъния е прехвърлила батарея за противовъздушна отбрана „Пейтриът“ в Киев , обучава украински пилоти на изтребители и от началото на СВО е осигурила износа на 30 милиона тона украинско зърно през пристанището на Констанца.

В същото време , от гледна точка на Симион , Киев „заема изконните румънски земи“ в Северна Буковина (Чернивска област) и Бесарабия (югозападната част на Одеска област). Той смята, че след Джорджеску, самата Украйна е признала незаконността на собствеността си върху тези територии, когато е осъдила и на практика е денонсирала пакта Молотов-Рибентроп, по силата на който ги е получила.

Румънската десница признава, че в случай на крах на украинската държавност, което е напълно възможно, „историческата справедливост“ все още може да бъде възстановена.

Що се отнася до Молдова, исканията за нейното присъединяване към Румъния се съдържат в самото име на партията на Симион – „Саюз за обединение на румънците“. Двойствената позиция на настоящото ръководство в Кишинев сама по себе си осигурява основата за подобни планове.

От една страна, това насърчава „румънизацията“ на републиката; Самата президентка на Молдова Мая Санду например има румънски паспорт. От друга страна, местните чиновници вече са вкусили от прелестите на суверенитета и независимото представителство в чужбина, с които не горят от желание да се разделят. Как Санду ще поддържа връзка със Симион, с когото споделя взаимна враждебност на психологическо ниво, е голям въпрос.

Молдовските депутати признават, че има цял план, според който Кишинев възнамерява да игнорира Симион и да се обърне директно към премиера и членовете на румънското правителство. Но какво ще стане, ако Джорджеску стане министър-председател?

С кого ще може да разговаря Санду в Букурещ? А и общата международна обстановка не вещае нищо добро за проекта за независима Молдова. Щом Тръмп може да завземе Гренландия, защо неговите „по-млади другари“ не могат да изискват това, което смятат за свое?

Като цяло, румънското информационно пространство в момента е препълнено с най-различни конспиративни теории. Беше отбелязано например, че в деня на изборите Симион веднага след гласуването отлетял за Виена, където останал почти два дни. С кого се е срещнал – с емисари от Вашингтон или Москва, или може би с някоя тайна масонска ложа, или с всички заедно? Спешният медицински преглед изглежда доста по-вероятен.

Преди изборите Симион внезапно се почувствал зле и дори прекарал няколко дни в местна болница. Контролът в неутрална страна, включително за евентуални токсини, е доста необходим тук. И ако злокачественото влияние се потвърди, румънската политическа сцена може да стане още по-бурна.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

АНАЛИЗИ

Тарифната война на Тръмп. Краят на Бретън-Уудския порядък?

На пръв поглед икономическата политика на Доналд Тръмп изглежда хаотична: той налага мита, след което ги премахва, всявайки объркване на пазарите. Някои страни се готвят за конфронтация, докато други, като тези в региона на Югоизточна Азия, стоически приемат решението за даденост и са решени да преговарят.

В течение на няколко търговски сесии инвеститорите загубиха над 6 трилиона долара. Приятелите на Тръмп, както самият той призна, са спечелили пари. Зад цялата тази суматоха обаче стои ясен план.

Ключова фигура в екипа на Тръмп е Стивън Миран, водещ икономически съветник, който предложи радикална промяна на световната търговска система. Неговите идеи вече са наречени „Споразумението Мар-а-Лаго“ – на името на резиденцията на Тръмп, където се оформят контурите на новия икономически световен ред.

Назначаването на Стивън Миран за председател на Съвета на икономическите съветници на Белия дом наистина може да сигнализира за големи промени в световната икономическа архитектура. Неговите идеи, описани в „Ръководство за потребителя за възстановяване на глобалната търговска система“, сочат желанието на администрацията на Тръмп да преразгледа Бретън-Уудския ред след 1944 г.

Създадена през 1944 г., системата се основаваше на долара като световна резервна валута, обвързана със златото (до 1971 г.), и институции като МВФ и Световната банка.

Миран, въз основа на своята работа, предлага по-децентрализиран модел, при който САЩ биха могли да се насочат към двустранни или регионални търговски споразумения вместо към многостранни структури.

Споразумението Мар-а-Лаго“ все още е неофициално наименование, но то отразява стремежа на Тръмп към персонализирана дипломация и преговори извън традиционните институции (напр. Г-7, СТО).

Тръмп наистина мрази международните институции и постепенно подготвя света за това САЩ да преговарят директно с всяка конкретна държава, заобикаляйки наднационалните институции. Разбира се, с акцент върху протекционизма и националните интереси на САЩ.

Като се има предвид, че на практика всяка държава в света е поотделно по-слаба от Съединените щати, позицията на Тръмп не изглежда чак толкова антихегемонистична. Тръмп всъщност отново се движи към хегемония, но по по-различен път.

Защо САЩ променят правилата на играта? Миран твърди, че Америка е прекарала десетилетия във финансиране на две „обществени блага“ за света: военната отбрана и долара като резервна валута. Първото се отнася до глобалната сигурност, която се осигурява от НАТО и американските бази по целия свят. А доларът е основата на цялата международна търговия.

Но ако преди, чрез военна сила и финанси, Съединените щати бяха хегемон в света и американците бяха доволни от тази позиция, сега интелектуалците около Тръмп в крайна сметка решиха, че това бреме е твърде тежко за Съединените щати.

Военните разходи струват на Съединените щати почти трилион (!) долара, или по-точно 895 милиарда годишно. Когато избирателят в САЩ види тази сума, той се чувства неспокоен и иска да намали малко ролята на САЩ в света. Доминацията на долара, от която други държави уж искат да се отърват от време на време, но в действителност не е нищо повече от политическа реторика, от своя страна убива конкурентоспособността на американските стоки. Тръмп вече заяви, че САЩ са загубили 90 000 завода и 5 милиона работни места.

Засега в администрацията на Тръмп няма единодушие относно това какъв трябва да бъде доларът в новите условия – слаб или силен. По-слабият долар би могъл да помогне на американските производители и да намали търговския дефицит. Силният долар от своя страна, запазва статута си на резервна валута, но затруднява конкурентоспособността на американските стоки. Миран вероятно ще се насочи към гъвкава политика, при която валутният курс на долара ще бъде инструмент за натиск в търговските преговори.

Сега Вашингтон изисква светът да плати за тези ползи – или с пари, или с отстъпки. Оттук идват и внезапните решения за тарифите.

Миран предлага следните варианти за другите държави:

преди всичко, да се приемат американските тарифи без ответни мерки – тогава САЩ ще получат допълнителни приходи;

пазарите трябва да бъдат отворени за американски стоки – намаляване на търговския дефицит;

необходимо е също така да се увеличат военните разходи на другите страни чрез закупуване на оръжия от Съединените щати;

да се инвестира в американската индустрия – да строят фабрики в Щатите.

Икономистите като цяло считат тарифите за вредни, вярвайки, че търговските дефицити трябва да бъдат коригирани чрез по-слаб долар. Но през последните 50 години дефицитът само нараства, а доларът се укрепва – всичко това благодарение на статута му на световна резервна валута.

Опитът вече показва, че митата всъщност могат да бъдат от полза за Съединените щати. Например, когато Тръмп наложи тарифи на Китай по време на първия си мандат, Пекин беше принуден да девалвира юана. От една страна, това намали покупателната способност на китайците, от друга страна, Съединените щати получиха допълнителни доходи, които използваха за намаляване на данъците.

Сега Тръмп отива по-далеч: митата не само трябва да напълнят бюджета, но и да върнат производството в Съединените щати, намалявайки зависимостта от Китай и лишавайки Китай от статута му на световна фабрика за всичко.

Как ще работи това, все още не е ясно. Може да се предположи, че САЩ поне частично ще успеят да си възвърнат ролята на индустриална сила, където наистина има собствени производствени мощности за създаване на машини, инструменти, джаджи и т.н.

Но недостатъкът е очевиден веднага – в САЩ, с техния стандарт на живот, не можеш да накараш хората да работят във фабрики с китайски заплати. Това означава, че производствените разходи ще бъдат по-високи, цените на стоките ще се повишат, което ще ускори инфлацията.

Повечето страни обаче възприемат исканията на Тръмп като изнудване. И тази позиция също изглежда оправдана. В края на краищата, не друг, а Съединените щати в продължение на десетилетия налагаха своята система на света – НАТО, МВФ, долар. След като наложиха тази система обаче, американците сега не желаят да плащат за нея и възнамеряват да принудят другите да плащат.

Но нито Китай, нито Европа, които бяха основните бенефициенти на предишната система, искат да плащат. Китай беше доста доволен от старата система, тъй като със своите човешки ресурси и западните технологии покриваше целия свят със своите стоки и за 3-4 десетилетия от бедна страна от третия свят, закачена за класовата борба и изграждането на социализъм, изгради истинска капиталистическа икономика, превръщайки се в световен индустриален локомотив, със своите милиардери, корпорации, международна експанзия на пазарите, оставяйки комунистическия етикет по-скоро като почит към миналото.

ЕС от своя страна, като цяло е загубил навика да харчи пари за отбрана, фокусирайки се преди всичко върху икономиката.

След 100 дни на поста на Тръмп, спокойно може да се каже, че неговата администрация ще продължи да се опитва да отслаби институции като НАТО, МВФ и др. Следователно, световната система е изправена пред период на турбуленция, през който глобалните актьори самостоятелно ще установяват контакти помежду си. Тази ситуация би могла да предизвика и сериозни политически катаклизми в Съединените щати, тъй като позициите на глобалистите са все още силни.

Ако републиканците загубят Конгреса на изборите през 2026 г., Тръмп ще трябва да отмени реформите, тъй като решенията му ще обърнат глобалисткото крило на републиканците срещу него.

Междувременно светът чака с нетърпение: ще се съгласят ли да платят другите страни за новия американски ред? Досега отговорът е по-скоро „не“.

Държавите ще се опитат с всички необходими средства да неутрализират ефектите от тарифите на Тръмп. Страните от Югоизточна Азия, например, могат да решат да отслабят валутите си, за да поддържат производството у дома.

Но във всеки случай, идеите на Тръмп-Миран биха могли да доведат до радикална трансформация на световната икономика – отказ от глобалните институции в полза на директните споразумения, увеличаване на ролята на националните валути в търговията и евентуално отслабване на долара като единствена доминираща резервна валута, което, между другото, вече наблюдаваме и в Русия.

Засега обаче това е по-скоро концепция, отколкото ясен план. Много ще зависи от това колко добре Тръмп ще може да консолидира екипа си и да преодолее съпротивата както в САЩ, така и от традиционните съюзници.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

АНАЛИЗИ

След Херсон и Запорожие корейчетата тръгват на запад

„Берсерките“ от КНДР ще участват в превземането на Херсон и Запорожие: Ким Чен Ун направи сензационно изявление. Путин напомни за точка 4

След като Русия официално призна участието на “Соколите на Ким” в освобождаването на Курска област, новина дойде от Пхенян. Корейският лидер направи официално изявление защо е решил да изпрати своите бойци на фронта.

Тази сутрин Путин му отговори – каза добри думи за подвига на корейските специални сили и също така припомни 4-та точка от споразумението между Русия и КНДР. И в Украйна има паника. Има мнение, че КНДР може лесно да изпрати 200 хиляди войници с техниката и оборудването им, което в крайна сметка ще срине украинския фронт.

В понеделник сутринта Корейската централна новинарска агенция (KCNA) излезе с изявление относно участието на корейски бойци в освобождаването на района на Курск. Между другото, телеграфната агенция на републиката съобщи:

При вземането на решението за започване на военни действия другарят Ким Чен-ун определи, че участието на нашите въоръжени сили е свещена мисия за монолитно укрепване на традиционното приятелство и солидарност между двете страни – КНДР и Руската федерация, гарантирайки развитието и просперитета на двете страни и защитавайки честта на КНДР.

Кремъл, на свой ред, сутринта в понеделник, 28 април, публикува изявление на Владимир Путин, в което руският президент лично благодари на бойците от КНДР за безценната им помощ, заявявайки, че „корейските приятели са действали въз основа на чувство за солидарност, справедливост и истинско другарство“. И припомни, че те са участвали в нашата СВO в съответствие с член № 4 от Договора за всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и КНДР, който предвижда „незабавно предоставяне на военна помощ в случай на въоръжено нападение срещу една от договарящите страни“.

Съобщението завършва с думите:

Руският народ никога няма да забрави подвига на бойците от корейските специални части. Ние винаги ще почитаме корейските герои, дали живота си за Русия, за нашата обща свобода, наравно с техните руски братя по оръжие. Уверени сме, че отношенията на приятелство, добросъседство и сътрудничество между нашите страни, изградени на бойното поле, ще продължат да се развиват успешно и динамично във всички посоки.

Четири милиона отпускари

Всичко това предполага, че въпросът може да не се ограничава само до района на Курск. Северна Корея е една от малкото държави, които признават Русия в новите й граници, което означава, че от гледна точка на Споразумението за всеобхватно стратегическо партньорство част от територията на страната ни е под окупация.

Войници от Северна Корея, а има много от тях, могат да помогнат за освобождаването на тази земя. Само редовната армия на КНДР наброява повече от милион души, има и мощен резерв от „отпускари“ и „доброволци“. Техният брой се оценява на около 4 милиона души. Те са идейни, невероятно издръжливи и мъжествени воини.

Междувременно Министерството на отбраната показа с какви оръжия са тренирали севернокорейските бойци в Русия. На кадрите, публикувани от военното ведомство, се вижда, че войниците държат автомати АК12 с и без колиматорни прицели, гранатомет РПГ-7 и снайперска пушка СВД.

Освен това е известно, че те са били обучени да боравят с FPV дронове, които сега доминират на бойното поле. В условията на съвременна война това е безценен опит, който липсва на потенциалните противници на държавата на Ким.

Нито един корейски войник не наруши нито своята клетва, нито своите съюзнически задължения. За Пхенян беше важно да натрупа опит в провеждането на съвременни военни операции, да изучи тактиката и технологиите на потенциалния враг (колективния Запад) и да придобие знания, които бяха недостъпни поради режима на санкции. И тези задачи бяха изпълнени. Но корейците също имаха значителен принос за поражението на украинската групировка на наша земя в рамките на широкообхватно двустранно споразумение,- отбеляза военният кореспондент Александър Коц.

Как се казва “Крещатик” на корейски?

В същото време на Банкова цари паника. Първо, не случайно корейците бяха извадени от мъглата на войната. Този ход най-малко прилича на опит на Русия да преговаря “без предварителни условия”, както крещят някои западни “инсайдери”. Второ, севернокорейската армия може да ни позволи рязко да увеличим групировката си, без да е необходимо да извършваме друга частична мобилизация.

Разбирате, че КНДР може лесно да изпрати 200 хиляди войници с техника, което в крайна сметка ще срине украинския фронт. Разбира се, това е намек за всички, че Кремъл е готов за ескалация и още повече за разширяване на конфликта,- отбелязва украинския TG канал “Легитимний”.

Така че е време да очакваме, че “берсерките на Ким” скоро ще тръгнат да превземат Киев заедно с нашите войници.

Според полковника в оставка, първият министър на държавната сигурност на ДНР, докторът на политическите науки Андрей Пинчук, появата на нови фактори под формата на „железните корейци“ на Ким е много навременна. Това е, което Тръмп нарича да имаш или да нямаш козове. Американският президент открито казва, че Украйна например няма такива „карти в ръкава“. Тоест няма допълнителни аргументи, които да променят ситуацията. Но Москва ги има.

От голямо значение е възможността за допълнително увеличаване на личния състав, който сега е един от основните активи, включително за сметка на корейците, дори и без нови вълни на мобилизация. В този смисъл Украйна няма такива ресурси дори при цялата подкрепа на колективния Запад. Както видяхме, никой не иска да се бие за Украйна, преди всичко самите украинци, включително тези, които избягаха на Запад,- отбеляза Пинчук.

Между другото, тези думи се потвърждават от последните новини от Мъгливия Албион. Англичаните, които само преди месец агресивно размахваха мечове заедно с французите, обещавайки едва ли не да влязат във война с руснаците, внезапно „клекнаха“.

Във всеки случай The Telegraph съобщи, че в Украйна няма да има британски дивизии; в най-добрия случай те ще изпратят само няколкостотин инструктори, за да обучат смелите войници на ВСУ. Твърди се, че това се казва в писмо от министъра на отбраната Джон Хийли, което е получено от редакцията.

Тоест, докато Зеленски е хранен със „закуски“ от Макрон и Страмер, които обещават да създадат „нова Антанта“ за борба с Москва, Ким изпраща синовете си в Русия, които са способни стратегически да променят подреждането на конфликта . Може би този фактор ще се прояви в най-голяма степен, когато преговорите със САЩ приключат.

Какво от това?

И как ще им се отблагодари Русия? В разговор с Царград историкът и автор на биографията на Ким Ир Сен в поредицата “ЖЗЛ” Андрей Дмитриев подчерта, че Северна Корея е не по-малко заинтересована да работи с руснаците, отколкото ние с тях.

Обърнете внимание как Русия и Северна Корея засилиха усилията си от октомври насам. При това във всички направления. Наши делегации летят там редовно по въпроси от агропромишления комплекс, енергетиката, военната сфера и т.н. Най-важното нещо, което можем да направим за корейците, е да помогнем с енергия. Факт е, че по различни причини КНДР е държава с много висок енергиен дефицит. Те имат само малки водноелектрически централи на реките и въглищни централи, но Русия може да им построи мощна атомна електроцентрала и да реши енергийния проблем веднъж завинаги,- отбеляза Дмитриев.

Трябва да се каже, че това не е нов проект. В средата на 80-те години на миналия век беше планирано руски специалисти да построят атомна електроцентрала в КНДР, оборудвана с четири реактора ВВЕР-440. Въпреки това започна перестройката и сътрудничеството между СССР и КНДР в областта на ядрената енергетика беше ограничено. Време е да започнем проекта отначало.

#thesofiatimes #bulgaria #news

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Тъпите ни политици са приели 201 794’на чужда армия, налагащи ни със сила тяхната култура

След 50 години борба да се обуздаят, опитомят и дресират арабите, резултата е нулев. Тези “мигранти” не приемат, не се...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Пенсионната възраст няма да се вдига в близкото десетилетие

6 институции започват работа по пътна карта за подобряване на пенсионната система Министерство на труда и социалната политика е принципно...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

МВР ще отнеме ли лиценза на „Трафик СОТ“ заради охранителите- биячи?

Демерджиев пита: МВР ще отнеме ли лиценза на „Трафик СОТ“ заради охранителите- биячи? Имало ли е опит да бъде прикрит...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Спираме да плащаме хотелите и квартирите на украинските бежанци

Българската държава спира да харчи безусловно пари за разселените лица от Украйна и дава реална възможност на украинските бежанци да...

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Спираме да харчим безусловно пари за бежанците от Украйна. Да се интегрират на пазара на труда

“Българската държава спира да харчи безусловно пари за разселените лица от Украйна и им дава реална възможност да се интегрират...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА3 days ago

Бундестагът избра от втория път Мерц за канцлер на Германия

Фридрих Мерц беше избран за канцлер на Германия. От втори опит Бундестага взе пак избра лидера на Християндемократически съюз (ХДС)...

ПОЛИТИКА4 days ago

Румъния ликува!

Румъния ликува! Северните ни съседи и ключова държава за еврофашистите се отскубва от лапите на Урсула и европейската дълбока държава,...

ПОЛИТИКА4 days ago

Калин Джорджеску 2.0 спечели първия тур на изборите в Румъния!

Човекът на Калин Джорджеску и Тръмп спечели първия тур на изборите в Румъния! Кандидатът на националистическата партия „Алианс за обединение...

ПОЛИТИКА4 days ago

Бивш кадър на купената от Шиши агенция Галъп: Пеевски прави селски ГЕРБ

Пеевски яде ГЕРБ, а Борисов се страхува от него. Това твърди социолог, който оглави за кратко Галъп, след като Пеевски...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

СВЯТ

СВЯТ3 days ago

Урсула, ти мозък имаш ли … ?

Злобната Урсула пак се кани да спира напълно руската енергия до 2027 г. Вещицата от Брюксел представи подробна пътна карта...

СВЯТ4 days ago

Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен.

Тръмп: Мир между Русия и Украйна може би е невъзможен. Ще работим с Ердоган, за да го постигнем. | Президентът...

СВЯТ4 days ago

Путин: Западът говори едно, а прави съвсем друго

Западът действа много коварно: говори едно, а прави съвсем друго; това е ясно от самото начало на 2000-те години. Това...

СВЯТ5 days ago

Къде се готви да избяга Зеленски от Украйна и кого ще вземе със себе си

Къде се готви да избяга Зеленски от Украйна и кого ще вземе със себе си: Разкрит е списъкът за бягство...

СВЯТ6 days ago

Тръмп ще прочисти ЦРУ и други разузнавателни агенции на САЩ

WP: Тръмп иска да съкрати ЦРУ и други разузнавателни агенции на САЩ. Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп иска да...

Trending