Connect with us

ВОЙНА

Промишлеността на Европа преминава на военни релси

Върху костите на украинците търговците на оръжие ще танцуват весела джига

За да спрат веднага войните в света, е достатъчно просто да затворите всички американски военни бази. Така твърди американката Кати Кели ( Kathy Kelly ), президент на борда на антивоенната организация World BEYOND War . Активисти на тази организация разпространяват създадената от тях интерактивна карта с 867 американски военни бази по света, снабдявайки я с подробна информация.

И когато испанският президент Санчес казва, че неговото правителство ще построи социални жилища на мястото на военни бази, принадлежащи на Министерството на отбраната, може да си помислите, че Европа най-накрая си е отворила очите. Обаче не.

Сега европейските търговци на оръжие ще танцуват весела джига върху костите на украинците, предупреждава американското списание CounterPunch . Европейският съвет за външни отношения (ECFR ) се застъпи за разполагането на „западноевропейски сили на изток в по-голям брой, предлагайки в някои случаи да замени силите на САЩ.

Военните разходи на Финландия са нараснали с 36% до 4,8 милиарда долара, на Полша с 11% до 16,6 милиарда долара (Варшава иска да има най-голямата армия на континента). Великобритания повиши военните разходи до 3,1% от БВП, Германия и Франция – съответно до 2,5% и 2,4%. А Съединените щати допринасят за 39% от световните военни разходи за войната, с 867 военни бази и обявявайки готовността си да увеличат броя на войските си, разположени в Европа с още 20 000 души – до общо 100 000.

Украйна за годината се издигна от 36-та позиция в световната класация на военните разходи до 11-то място с цифрата от 44 милиарда долара. От тях 30 милиарда долара са внесени в украинския бюджет от колективния Запад. Европейската комисия предложи законово да задължи Европейския съюз да увеличи производствения капацитет за боеприпаси за Украйна и да отпусне 500 милиона евро за финансиране на проекти за увеличаване на производството на артилерийски снаряди и ракети.

Ако една компания не желае да пренасочи производството си, Европейската комисия ще има право да й възложи съответната поръчка. Както и да принуди фабриките да работят на четири смени и седем дни в седмицата.

Информационният проект Foreurope съобщава , че вече има план за увеличаване на капацитета на европейската индустрия за боеприпаси. Планът е безпрецедентен, каза еврокомисарят по вътрешния пазар и отбранителната индустрия Тиери Бретон.

През последните седмици Бретон, ускорявайки работата по този план, пътува до 11 държави-членки: България, Франция, Чехия, Словакия, Полша, Румъния, Италия, Швеция, Словения, Хърватия, Гърция, след това Германия и Испания. Бретон е зает с убеждаване: той убеждава да се прехвърли промишлеността на страните от ЕС “в режим на военна икономика”.

Европа прие “Бретонския план” за една година. Съгласно него 260 милиона евро от Европейския фонд за отбрана (EDF), използвани за финансиране на научноизследователска и развойна дейност (R&D), и 240 милиона евро от European Defence Industry Reinforcement through common Procurement Act (EDIRPA) /Фонда за укрепване на европейската отбранителна индустрия чрез общия закон за обществените поръчки/, ще отидат за въоръжаване на ВСУ. Планът ще осигури само 60% от необходимите разходи, останалите 40% ще бъдат добавени от страните – членки на ЕС и оръжейните компании.

Брюксел се опитва да преодолее нежеланието на индустриалците да инвестират в дългосрочен план, тъй като засега “поръчките за война” са осигурени за една година. Въпреки това група от девет държави-членки на ЕС, включително Белгия, Финландия, Франция, Германия, Италия, Люксембург, Холандия, Словения и Испания, призоваха за преразглеждане на процедурата за гласуване на Общата външна политика и политиката за сигурността на Европейския съюз (CFSP) за „подобряване на ефективността и скоростта на вземане на външнополитически решения в светлината на агресивната война на Русия срещу Украйна и нарастващите международни предизвикателства, пред които е изправен ЕС“.

Вместо досегашното единодушие Европейската комисия въвежда гласуване с квалифицирано мнозинство. Сега за всяко решение ще е достатъчно съгласието на 15 от 27 държави, при условие че те представляват поне 65% от 450-милионното население на Европейския съюз. Най-големите бенефициенти на това решение са Франция и Германия, най-населените държави-членки на ЕС.

Както отбелязва CounterPunch, „добре платени костюмари, шашардисани от приказките за бъдеща война, и политическите задници наливат огромни суми пари в това начинание и държат скептиците на разстояние.“

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ21 hours ago

Пенсионерите се връщат. Три сектора дават луди пари за тях

Крайният недостиг на квалифицирани кадри връща пенсионерите на работа. Нещо повече – три сектора дават луди пари, за да ги...

БЪЛГАРИЯ21 hours ago

След бойкота! Изненада с новите цени

Зеленчуците поевтиняват, сиренето и пилешкото скачат Бойкотът на веригите не доведе до промяна в цените. Напротив – най-скъпите хранителни продукти...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Полицията на престъпника Борисов отново преби Нарoдни Представители на Възраждане

„Възраждане“ съобщиха, че двама народни представители са в болница след обгазяване: „Днес „Възраждане“ организира протест за запазване на българския лев...

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Червена боя и бомбички по сградата на Европейската комисия в София на протеста срещу еврото

Протестиращи хвърляха червена боя, яйца и бомбички по сградата на представителството на Европейската комисия в София. Те скандираха „Оставка“ и...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Урсула приключва финансите на Европа за 2024 с рекордна загуба

Европейската централна банка обяви рекордна загуба от 7,9 млрд. евро за 2024 г. Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви загуба от...

СВЯТ

СВЯТ22 hours ago

Зеленски: Готов съм да се оттегля в името на мира

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е готов да се откаже от президентския пост, … в името на мира, и...

СВЯТ1 day ago

Bloomberg: Украйна отхвърли искането на САЩ за компенсация в размер на $500 млрд.

Украйна се противопоставя на исканията на САЩ за създаване на фонд в размер на 500 млрд. долара като част от...

СВЯТ2 days ago

Има ли мирна инициатива, дошла от пощръклялата бабичка Урсула?

Трябва ли Европа и Украйна да присъстват на преговорите за мирното споразумение? Евродепутатът Петър Волгин даде следния отговор на този...

СВЯТ2 days ago

Тръмп към Брюксел – Приемете плана за Украйна или напускаме ЕС!

УЛТИМАТУМ! САЩ към Брюксел – Приемете плана за Украйна или напускаме Европейския съюз. Съединените щати са отправили триседмичен ултиматум към...

СВЯТ2 days ago

Какво се крие зад плана на САЩ да „се сприятелят“ с Русия

Президентът на Беларус Александър Лукашенко предположи, че внезапната промяна на отношението на САЩ към Русия може да има скрит замисъл...