ПАРИ
Русия – Саудитска Арабия. Не само футбол
Цената на петрола днес е един от най-ключовите показатели в световната икономика. За бюджета на Русия и общото състояние на нашата страна стойността на въглеводовородите също играе огромна роля. Затова и футболната среща между националните отбори на Русия и на Саудитска Арабия бе просто предлог, за да може да преговорната мас да се срещнат политическите отбори на двете страни.
Докато футболистите приключваха последните приготовления за мача, президентът на Русия Владимир Путин прие в Кремъл престолонаследника и министър на отбраната на Саудитска Арабия Мохамед бен Салман ал Сауд. И ако на полето играчите и от двата отбора да се стараеха да забият гол във вратата на съперника, то на преговорната маса всичко бе значително по-сложно. Всъщност вратата е една за всички, а голът, забит в нея автоматично нанася вреда на бюджета на всички петролодобивни страни.
При това Русия и Саудитска Арабия са едни от основните петролодобивни страни. Днес те съвместно добиват около 25% от световния петрол. Това означава, че всяко действие на Саудитска Арабия на петролния пазар може да нанесе сериозна вреда на Русия.
В историята вече е имало такъв случай. През април 1985 г. пленумът на КПСС започва да говори за необходимостта от Перестройка. През октомври същата година Саудитска Арабия започна рязко да увеличава добива на петрол, цената на въглеводородите падна няколкократно, което доведе до сериозен недостиг на валутни доходи за Съветския съюз.
Малко по-късно Горбачов използва спада на цените на петрола като предлог за начало на „новото мислене“ опитът да се договори със Запада, което всъщност е пряко предаване на всички наши позиции и продажба на всички наши съюзници.
Така Саудитска Арабия изигра важна роля в унищожаването на нашата страна, бивайки в едни редици с вътрешните предатели, изпълнявайки една и съща пиеса, написана от вашингтонските режисьори. От този момент минаха десетилетия, а ролята на Саудитска Арабия в определянето на цените на черното златно само се увеличава.
Рязкото спадане на цените на петрола, което бе инициирано от американците през 2014 г. , нанесе сериозен удар върху бюджета на самата Саудитска Арабия. Но, бивайки съюзник на Вашингтон, саудитците не могат просто да „откажат“ на своите американски приятели, дори и ако следването на молбите им удря по саудитския бюджет. Така през 2016 г. бюджетът на страната за първи път от дълги години понесе сериозни щети, падайки под „ватерлинията“ от 87 милиарда долара.
Именно в този момента Русия предложи решение на проблемите. По лична инициатива на Путин в края на 2016 г. бе сключено споразумение, в което взеха участие 13 страни от ОПЕК и 11, които не влизат в картела.
Същността на договореността, получила името „Сделка ОПЕК+“ бе следната: страните са се договорили да съкратят добивите на петрол с 1,8 милиона барела денонощно в сравнение с равнището от октомври 2016 г. в течение на първите шест месеца от 2017 г. Споразумението оттогава е продължавано няколко пъти, а в резултат на това цената на петрола надвиши 70 долара на барел.
И тук САЩ „помолиха“ Саудитска Арабия и няколко други членове на ОПЕК да увеличат добива на петрол на около един милион барела дневно. Това се случи в самото начало на юни 2018 г. След няколко дни в американската преса се появи информация, че саудитците са започнали по молба на своите вашингтонски „приятели“ да увеличават добива на петрол след двугодишно намаляване на производството на суровини.
Това означава, че споразумението „ОПЕК+“ се оказва под заплаха, а САЩ отново чрез ръцете на Саудитска Арабия правят опит да свалят цената на въглеводородите. Реакцията на Кремъл бе да събере „екипите“ зад преговорната маса. При това задачата на футболистите макар и сложна, е без хитрости, докато същността на петролната среща е значително по-сложна.
Трябва да влезем в положение на саудитците и да им дадем възможност да запазят реномето си, да изпълнят исканията на Вашингтон, но при това да направим това така, че цената на петрола да не падне.
Резултатът на срещата между футболните отбори на Русия и Саудитска Арабия стана фактическият разгром на саудитците. На дипломатическото поле подобни цели не са поставяни. Резултатът от срещата между Путин и престолонаследника стана решението съвместно да се подкрепи безсрочното продължение на споразумението „ОПЕК+“! При това бе заявено, че Русия и Саудитска Арабия имат намерение да предложат на ОПЕК+ да вдигне добива на петрол през третата четвърт на годината.
По този начин е постигнат някакъв компромис: саудитците увеличават обемите на добив на петрол, но след време и под строг контрол. Важното е, че Саудитска Арабия няма да осъществява никакви едностранни действия, които едностранно да връхлетят петролния пазар.
Чакаме поредния ход на Вашингтон. Внимателно следим и петролните котировки. И скандираме за националния отбор на Русия. По футбол. А и не само…
ПАРИ
След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Как стана в другите страни? По груби сметки, сега хляба е 2.20 лв., курса на еврото е 2 лв. за 1 евро (горе долу). Но хляба ще бъде закръглен от 2.20 на 3€, което означава, бивши 6 лв.
Месец след получаване на одобрение за еврозоната – всички цени в евро и лева според “официалния валутен курс” (на теория).
Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това обясни в интервю за “Преди всички” зам.- министърът на икономиката Николай Павлов. Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс – 1.95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.
Целевата дата за въвеждане на общата европейска валута е 1 януари догодина, а очакването е през лятото вече да има яснота дали ще се случи тогава.
“Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните ведомства в подготвителния процес по присъединяване на страната ни към еврозоната. Участваме в Координационния съвет за подготовка.
Задълженията на търговците са ясно регламентирани в Закона за въвеждане на еврото”.
Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната, посочи още Павлов. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро.
Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.
“Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики”.
ПАРИ
МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.
След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.
Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.
„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.
Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.
МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ
Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.
Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.
Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
ПАРИ
Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени
Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.
Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.
Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.
Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.
Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ




Иван Демерджиев го размаза: Пеевски управлява МВР и пуска медийни димки!

Енергиен срив парализира големи части от Испания и Португалия

След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Корейските бойни зверове тръгват към Киев … Путин „ошашави“ Лондон.

Болни слуги ни водят към война

Гърция, моя мечта!

Емили Ратайковски не оставя нищо на въображението в дръзки бикини с бразилски прашки

100 г. от рождението на Пол Нюман, синеокият красавец на Холивуд

ЗНАЕТЕ ЛИ ЗАЩО НАРИЧАМЕ МЕСТАТА, КОИТО ПРЕДЛАГАТ ХРАНА „РЕСТОРАНТИ“?

Способността на Натали Портман да поддържа баланс

Китай тества успешно неядрена водородна бомба

ДПС-Ново начало превзе контрабандата на „Капитан Андреево“?

В 45-минутна реч пред Давос, Тръмп насмете ЕС
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!

Кой и защо стои зад политическите трусове в Европа и ескалацията на конфликта в Близкия изток?

БЪЛГАРИЯ

Потрес! Борисов издебнал Тръмп-младши като фен, няма даже селфи пред тоалетните

“Тръмп разбра, че Зеленски го е излъгал”

Половината българи нямат никакви спестявания , 1 милион души живеят в лишения

Десетки наводнени къщи в Северозападна България след поройни дъждове

Конституционният съд отмени улесненото изграждане на фотоволтаици върху земеделски земи

215-метровият небостъргач до мол „Парадайс“ не получи разрешение за строеж

ПОЛИТИКА


Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия
Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...


Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това
“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...


Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември
Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...


Задава се нова опозиционна сглобка
В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...


Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците
Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...
СВЯТ

Искат оставката на “токсичната” фон дер Лайен.

Париж изпраща шепнешком сигнали на Москва, че иска да реши проблемите

“Ройтерс”: САЩ признават руския контрол над Запорожие, Донецк, Луганск, Херсон и Крим

Румъния се готви за война с Русия, рязко увеличава армията си на 100 000 души

Париж и Лондон подготвят фалшиви обвинения срещу Тръмп, за да провалят мирния процес

Фашистите от Киев провалиха поредните преговори за мир



